Klasyczne kreskówki już na DVD
"Krowa i Kurczak", "Laboratorium Dextera", "Johnny Bravo" wychowali miliony! Od 16 kwietnia na DVD!
W każdym wydaniu 5 najlepszych odcinków w polskiej wersji językowej. To jedyna taka kompilacja, ever!
Cartoon Network to poświęcony animacjom dla dzieci kanał telewizyjny, który został wykreowany w końcu lat 80.-tych i powstała na bazie popularnego w USA kanału TNT. Dzięki emisjom kreskówek studiów Hanna-Barbera czy Warner Bros. Turner Network Television zbierało przed telewizorami ogromną widownię, w związku z czym Turner Broadcasting System (od 1996 roku część Time Warner) postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom widzów.
1 października 1992 roku w Stanach Zjednoczonych ruszył Cartoon Network, pierwsza stacja nadająca program dla dzieci 24 godziny/7 dni. W bibliotece CN znalazły się kultowe animacje studiów Warner (Looney Tunes reruns), MGM (Tom & Jerry) oraz Hanna-Barbera (Scooby-Doo).
Dziś CN działa w wymiarze, jakiego nikt nie przewidywał. To kanał o globalnym zasięgu, z oddziałami na całym świecie, który nie tylko emituje znane i lubiane kreskówki, lecz we współpracy ze Studiami produkuje kolejne kultowe animacje – hitami ostatnich lat okazał się Ben 10 i Bakugan!
Do klasyki kanału należą bohaterowie i programy, które doskonale znamy – Johnny Bravo, Krowa i kurczak czy Dexter.
Dosyć o mnie, teraz porozmawiajmy o… mnie!
Muskularny blondyn w obcisłym T-shircie. Nieskażone myślą oczy, starannie ukryte za ciemnymi okularami.
Inspirowany postacią króla Elvisa i seksownym wizerunkiem Jamesa Deana. Johnny Bravo, lat 20, nieogarnięty syn Vana Partible’a.
Johny Bravo musi być najmądrzejszą osobą na świecie. Każdy dzień kończy się porażką – Mr. Bravo ciągle nie może zrozumieć, dlaczego jego strategia podrywu jest nieskuteczna.
Opowieść o Johnnym Bravo, emitowana na dziecięcym kanale, to więcej niż bajka dla najmłodszych odbiorców. Wręcz przeciwnie – zarówno scenariusz jak i akcja skupiająca się wokół próżnego bohatera i jego sercowych rozterek wymaga widza dojrzalszego. Skandalizujące powiedzonka i erotyczne podteksty wydawały się być ryzykownym pomysłem. Tymczasem okazało się, że Johnny ze swoimi wiecznymi problemami (których nikt nie rozumie!) potrafi mówić w młodzieżowym języku.
Pierwsze, dwudziestodwuminutowe epizody o Johnnym Bravo pojawiły się na antenie Cartoon Network w lipcu 1997 roku, w ramach World Premiere Toons – Co za kreskówka! Celem pasma stworzonego przez dyrektora kreatywnego MTV, Freda Seiberta, było przywołanie niesamowitej atmosfery towarzyszącej pierwszym animacjom. Dlatego każda z 48 kreskówek Premiere Toons została oparta na oryginalnych rysunkach twórcy i wyprodukowana w legendarnej wytwórki Josepha Hanny i Williama Barbera. Wiele z tych kreskówek doczekało się późniejszej kontynuacji (pierwsze były Atomówki), w niektórych przypadkach – stworzono całe serie!
Animowany sitcom o Johnnym Bravo, jego mamie Bunny, ośmioletniej sąsiadce Suzy, panu Mińskim (w którego sklepie wszystko, łącznie z żelem do włosów, kosztuje $1,03) oraz Popsie i Carlu Chryniszzswicsie przetrwał na antenie 7 lat (obecnie cała seria dostępna jest w internetowym sklepie iTunes). W sumie powstały 4 nieco różne sezony (zmieniał się styl animacji, by w końcowych 12 odcinkach powrócić do pierwotnego). Na serię składało się 67 epizodów - reżyserowanych m.in. przez Rumena Petkova, twórcę kultowego „Laboratorium Dextera” oraz „Krowy i Kurczaka”. Krowa i kurczak
Czy ta kreskówka kiedyś będzie mieć sens?
Jak mówi stare przysłowie, niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jak mogą wyglądać dzieci rodziców, którzy składają się tylko z… nóg? Krowa i Kurczak to bardzo, bardzo nietypowe rodzeństwo. On ma lat 11, każdego dnia prześladuje go przypominający diabła Czerwony (w zależności od odcinka doktor von Majtkow, pan MajtkiBez, etc.) i w ogóle jest „trudnym dzieckiem”. Siedmioletnia krowa, do której ulubionych zajęć należy bawienie się własnymi wymionami, to strażniczka brata. Za każdym razem kiedy Kurczak znajduje się w kłopotach, bohaterka przemienia się w hiszpańskojęzyczną SuperKrowę. Metamorfozy te są najpilniej strzeżoną tajemnicą rodzeństwa!
Nietypowa rodzina – kuzynostwo: świnia, ślimak i czarna owca, wuj Kurczak bez Kości (biedaczysko straciło szkielet podczas wojny w Namie) i dziadek Paw – to wytwór wyobraźni Davida Feissa, animatora studiów Hanna Barbera, który w latach 80. był odpowiedzialny za ożywienie Jetsonów i ich powrót na dużym ekranie. Pilot „Krowy i Kurczaka” został nadany w 1997 roku w ramach pasma Co za Kreskówka! W ciągu dwóch lat oryginalnej emisji (od 1999 roku seria była wielokrotnie wznawiana) wyświetlono 75 epizodów (4 sezony), w międzyczasie dwukrotnie nominowanych do nagrody Emmy oraz Annie.
Krowę i kurczaka charakteryzuje specyficzny humor – zaczyna się od rodziców, którzy istnieją tylko od pasa w dół, poprzez Kurczak schodzącego do podziemi aby zapalić tam papierosa, kończąc na Diable, który pragnie umrzeć szczęśliwy (uprzednio odkrywszy, kim jest SuperKrowa).
Zgodnie z zamierzeniem Freda Seiberta, reżyserzy Co za kreskówka wyzwolili w sobie nowe poziomy kreatywności. W latach 90., kiedy Cartoon Network rozpoczynało swoją działalność, a kreskówki nie podejmowały określonych tematów David Feiss zaryzykował. Stworzył obraz szalony i nieco prymitywny w wykonaniu – niemniej fascynujący. Jego dzieło przełamało wszelkie granice. Według niektórych, także dobrego smaku.
Scenariusz koncentruje się wokół niedojrzałych gagów (wybieranie numeru telefonu poprzez kopniaki), „pokręconych” bohaterów, kontrowersyjnych wypowiedzi i podtesktów, które przypadają do gustu szczególnie nastoletnim i dorosłym widzom – to on są głównymi obrońcami show. Po której stronie opowiesz się Ty? LABORATORIUM DEXTERA
Co muszę zrobić, żeby być cool?
Niewyrośnięty Dexter to geniusz, który po raz pierwszy pojawił się na szklanym ekranie jako główny bohater jednej z 48 kreskówek serii World Premiere Toons w lutym 1995 roku. Opowieść Genndy Tartakovsky’ego tak bardzo spodobała się widzom, że Cartoon Network postanowiło kontynuować serię – wystartowała w kwietniu 1996 roku.
Efektem pracy kilku reżyserów, m.in. Genndy Tartakovsky’ego i Rumena Petkova powstało 78 dwudziestodwugodzinnych epizodów o genialnym i jakże pechowym chłopcu, który za biblioteczką w swoim pokoju skrywa wyposażone w najwspanialsze sprzęty laboratorium. W każdym odcinku, na który składają się trzy odrębne segmenty, Dexter dokonuje eksperymentów, o jakich nie śniło się największym naukowcom. Walczy także ze swoją nierozgarniętą, ale za to nad wyraz złośliwą siostrą Dee Dee oraz Mandarkiem – który niezaprzeczalnie jest genialny, jednak non stop podkrada pomysły Dextera. Absurdalny i surrealistyczny scenariusz (Dexter samodzielnie wybudował swoją kosztowną pracownię; rodzice nie mają zielonego pojęcia o istnieniu laboratorium) koncentruje się wokół rywalizacji rodzeństwa. Na ogół starcie wygrywa Dee Dee – jego ciągle dręczy pech. W kreskówkach występuje także pedantyczna matka, która z „idealnej pani domu” przemienia się we „wściekłą panią domu” oraz ojciec, dla którego najważniejsze się telewizyjne transmisje
sportowe. Laboratorium Dextera charakteryzują także pełne ironii teksty (których Dee Dee nie rozumie) oraz nieustające gagi. Do tego bogata w kolory i szczegóły grafika… SUKCES! (to także jedno z ulubionych słów Dextera – traci na znaczeniu, kiedy Dee Dee znów psuje wynalazek).
Emitowane do 1998 roku show przyciągnęło przed ekrany tysiące widzów na całym świecie, zdobyło także cztery nominacje do nagrody Emmy oraz jedną statuetkę Annie. Od tamtej pory seria wielokrotnie była wznawiana, a w 2001 roku rozpoczęła się produkcja kolejnych dwóch sezonów – jednak zespół reżyserów uległ zmianie i Dexter powrócił w zmienionej formie.
Od 16 kwietnia Galapagos Films i Cartoon Network proponują z serii KLASYKA CARTOON NETWORK na DVD wydania z 5 najlepszymi epizodami, starannie wybranymi spośród oryginalnych sezonów Laboratorium Dextera i Johnny’ego Bravo !
Wkrótce na DVD także Krowa i Kurczak ! Całość w polskiej wersji językowej – znakomite głosy: Teresa Lipowska, Lucyna Malec, Joanna Wizmur, Cezary Kwieciński, Jarosław Boberek, Wojciech Paszkowski, Jan Pęczek, Jacek Kawalec i inni!