Trwa ładowanie...
Wojciech Chentkiewicz
20-10-2016 14:59

"Klan" - to już 3000. odcinek serialu. Oto kilka ciekawostek o słynnej produkcji

Klan ma już 3000 odcinków! Telenowela poświęcona rodzinie Lubiczów jest najdłużej wyświetlaną produkcją tego typu w polskiej telewizji. Z okazji jubileuszu przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących kultowego obrazu.

"Klan" - to już 3000. odcinek serialu. Oto kilka ciekawostek o słynnej produkcjiŹródło: AKPA
d3xvqdn
d3xvqdn

"Klan" gości w naszych domach nieprzerwanie od 19 lat. Produkcja przetarł szlaki późniejszym serialom obyczajowym i telenowelom, które odnosiły mniejsze lub większe sukcesy. Na perypetiach rodu Lubiczów wychowało się całe pokolenie telewidzów. Serial doczekał się emisji 3000. odcinka. Z tej okazji prezentujemy kilka ciekawostek związanych z serialem.

"Klan" został stworzony na… konkurs!

Pomysłodawcą „Klanu” jest Wojciech Niżyński, który w przeszłości uczestniczył w produkcji takich tytułów jak "W labiryncie" oraz "Fitness Club". Twórca kultowego serialu napisał trzy pilotażowe odcinki do konkursu na nową polską telenowelę. Perypetie Lubiczów na tyle spodobały się widzom, że postanowiono stworzyć dalsze ich losy. W ten sposób "Klan" wszedł na stałe do ramówki TVP, pokonując między innymi "Złotopolskich" oraz serial "Zaklęta".

"Klan" w liczbach

"Klan" po raz pierwszy został wyemitowany 16 czerwca 1997 roku. W ciągu 19 lat na planie zdjęciowym serialu pojawiło się około 3000 tysięcy aktorów, nakręcono 37 tysięcy scen, a ekipa spotykała się ze sobą ponad 7 tysięcy razy i spędziła wspólnie 80 tysięcy godzin! Realizacja jednego odcinka spoczywa w rękach pięćdziesięcioosobowej załogi i zajmuje około dwóch dni. Pierwszy sezon "Klanu" oglądało 4 miliony widzów. Wystarczyły jednak trzy lata, by liczba fanów serialu wzrosła do 7,5 miliona. Obecnie "Klan" śledzi nieco ponad 2 miliony widzów.

d3xvqdn

"Klan" pozwolił zadebiutować wielu znanym aktorom

W ciągu 19 lat na planie "Klanu" pojawiło się wielu aktorów. Część z nich miała dzięki serialowi okazję zadebiutować przed kamerami. Niewiele osób pamięta, że w produkcji epizodyczne roli grali m.in. Mikołaj Krawczyk, Cezary Żak, Katarzyna Zielińska, Magdalena Różczka, Borys Szyc, Jan Wieczorkowski, Antoni Pawlicki oraz Anna Dereszowska. "Klan" zapewnił popularność również Kai Paschalskiej, która do dziś wciela się w rolę Oli Lubicz. Od 1999 roku w "Klanie" gra również Agnieszka Kaczorowska.

Jeden odcinek każdego dnia

"Klan" to chyba jedyny polski serial, którego akcja rozgrywa się w tym samym dniu, w jakim faktycznie jest emitowany. Przerwy w nadawaniu produkcji spowodowane są jedynie wakacjami lub wyjątkowymi wydarzeniami, np. żałobą narodową. Codzienna emisja od poniedziałku do piątku sprawiła, że serial osiągnął liczbę 1000 odcinków już w listopadzie 2005 roku (był tym samym pierwszą polską produkcją, której udała się ta sztuka).

"Klan" i "Życie jest nowelą"

Wizytówką "Klanu" jest oczywiście piosenka z czołówki serialu. Każdy odcinek rozpoczyna się od słynnego utworu "Życie jest nowelą" śpiewanego przez Ryszarda Rynkowskiego. Zdarzało się jednak, że motyw przewodni zastępowany był innymi melodiami. Taka sytuacja miała m.in. miejsce w odcinkach z okresu Bożego Narodzenia i Sylwestra, gdzie "Życie jest nowelą" zastępowały kolędy. Autorem tekstu piosenki jest Jacek Cygan. Całość skomponował Krzesimir Dębski.

d3xvqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvqdn