Trwa ładowanie...

Katarzyna Wielka - kim była naprawdę i jak wyglądało jej życie?

"Oto substytut carycy Katarzyny Wielkiej - sędzia Anna Skupna, kumpelka Milewskiego na Pomorzu zwana carycą" - napisał Paweł Miter o Annie Skupnej, prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Nie ona pierwsza została przyrównana do najsłynniejszej rosyjskiej monarchini.

Share
d2z4eii

Kim była prawdziwa Katarzyna, do której porównuje się Annę Skupną, przy okazji afery związanej z Amber Gold? - Ta jest z Gdańska, a tamta była ze Szczecina - mówił Marek Suski w TVP Info. Prawdziwa cesarzowa Katarzyna zyskała pełnię władzy w Rosji po zamachu stanu, a jej rządy w latach 1762-1796 były uznawane za światłe i mądre, ale także krwawe. Porządek w kraju miała utrzymywać twardą ręką - krwawo tłumiła przejawy protestów, z chłopów zrobiła niewolników i faworyzowała ulubione grupy społeczne. Jej życiorys urósł do rangi legendy i fascynuje do dziś, będąc inspiracją dla wielu twórców książek, filmów i seriali.

Okazuje się, że nie tylko Brytyjczycy, ale także Rosjanie potrafią kręcić ciekawe seriale kostiumowe i historyczne. Przykładem może być "Katarzyna" opowiadająca o życiu najsłynniejszej carycy. Urodzona w Szczecinie księżniczka Zofia Fryderyka przyjechała do naszych wschodnich sąsiadów jako narzeczona młodego Piotra III. Po dojściu do władzy po zamachu stanu jako Katarzyna II Wielka zaprowadziła zmiany we wschodnim imperium, doprowadzając do jego rozkwitu. To produkcja o monarchini, która z jednej strony zapisała się w historii jako podziwiana za propagowanie oświeceniowej myśli władczyni, z drugiej jako jedna z najbardziej wpływowych i jednocześnie budzących skrajne emocje kobiet w dziejach europejskiej polityki. Serial "Katarzyna", który emitowany jest na antenie Telewizji WP, nie przedstawia jednak czasów jej rządów twardej ręki, a lata młodości. Gdy seria trafiła na ekrany w Rosji, z miejsca stała się tam hitem i była najpopularniejszą telewizyjną produkcją 2014 roku. Sukces zawdzięcza ciekawej historii i dbałości, z jaką oddano realia i stroje charakterystyczne dla ówczesnych czasów.

d2z4eii

Tu bezpłatnie pobierzesz aplikację Program TV

d2z4eii

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z4eii
d2z4eii