"Kajko i Kokosz" będą serialem Netfliksa. Zmienili im wygląd
"Kajko i Kokosz" to kultowy komiks Janusza Christy, który posłuży za kanwę pierwszej polskiej oryginalnej serii animowanej Netfliksa. - Ten wybór był dla nas oczywisty – mówił przedstawiciel firmy, nazywając "Kajka i Kokosza" rodzimym fenomenem i wartościowym elementem polskiej kultury.
Netflix potwierdził, że serial powstaje na kanwie zabawnych perypetii dwójki przyjaciół: Kajka i Kokosza - słowiańskich wojowników oraz ich wiernego kompana smoka Milusia, którzy wspólnie doświadczają wzlotów i upadków w walce z armią Zbójcerzy.
Autorem projektów postaci jest Sławomir Kiełbus, mianowany przez samego Janusza Christę, który zmarł w 2008 r., swoim następcą. Oprócz tego na liście płac znajdziemy inne znane nazwiska ze świata komiksu: Michała "Śledzia", Śledzińskiego, Tomasza Leśniaka (reżyserzy), Macieja Kura czy Rafała Skarżyckiego (scenarzyści).
Konsultantami scenariuszowymi są Mike de Seve oraz nowojorskie studio Baboon Animation. Za produkcję odpowiada studio animacji EGoFILM pod nadzorem Eweliny Gordziejuk – showrunnerki, producentki wykonawczej i pomysłodawczyni adaptacji komiksu.
- Serial "Kajko i Kokosz" to kino producenckie, które postanowiłam zrealizować, aby uczcić pamięć Janusza Christy – mówiła Gordziejuk. - Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną. Właśnie te wyjątkowe walory komiksu "Kajko i Kokosz" przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury.
Łukasz Kłuskiewicz, pozyskujący dla Netfliksa treści w regionie Europy Środkowej dodał:
- Ten wybór był dla nas oczywisty. "Kajko i Kokosz" to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie.
Glenn Close dla WP o swojej niewiarygodnej metamorfozie dla roli
Prawa do adaptacji komiksu zostały nabyte od Fundacji Kreska im. Janusza Christy, której Prezesem jest Paulina Christa, wnuczka twórcy "Kajka i Kokosza". Premiera animacji na platformie Netflix zaplanowana jest na 2021 rok.
Janusz Christa tworzył przygody Kajka i Kokosza w latach 1972-1992. Od 2016 r. pojawiają się albumy z cyklu "Kajko i Kokosz – Nowe Przygody", które są pisane i rysowane przez różnych autorów. O planach zekranizowania komiksu Christy mówi się od lat. W 2001 r. ogłoszono, że powstanie film fabularny bazujący na historii z "Dnia Śmiechały", ale projekt trafił do kosza. Próby nakręcenia serialu animowanego podjęto już w latach 80. XX w. w Bielsku-Białej. Bez powodzenia. O animacji EGoFILM usłyszeliśmy w 2018 r., ale wtedy nie było jeszcze wiadomo, że gotowy materiał doczeka się międzynarodowej dystrybucji na Netfliksie.