Trwa ładowanie...
29-07-2014 11:46

Jimmy Savile – pedofil z telewizji

Jimmy Savile – pedofil z telewizji
d4c3u50
d4c3u50

Urodził się w Leeds w 1926 roku. Z powodu kontuzji porzucił zawód górnika, został artystą estradowym i zaczął prowadzić nocne kluby. Pracował jako DJ, najpierw w Radiu Luxemburg, a od 1964 roku – w BBC. Między innymi był prowadzącym audycji „Top of the pops”. W 1975 roku Sevile został gospodarzem show, który uczynił go powszechnie znanym – „Jim’ll Fix It”. Nadawany był prawie dwie dekady, w najlepszym okresie oglądalność sięgała piętnastu milionów, a ekipa otwierała niemal 5 tysięcy listów dziennie od fanów – przede wszystkim nastolatków.

Poza kamerą Savile miał obojętny stosunek do dzieci. Nie lubił ich – tolerował je dla dobra programu. Rzekoma niechęć musiała być formą kamuflażu pozwalającą odsuwać podejrzenia i wyprzedzać plotki. Savile słynął też z pracy charytatywnej. Zebrał miliony funtów dla Szpitala Miejskiego w Leeds czy centrum leczenia urazów kręgosłupa w Stoke Mandeville. Savile regularnie odwiedzał szkołę z internatem dla trudnych dziewcząt w Duncroft, w hrabstwie Surrey. Uczennice kierował tu sąd. W 1994 roku dwie wychowanki szkoły opowiedziały gazecie, że Savile zgwałcił je. Obie kobiety obawiały się, że emocjonalnie nie podołają nieuniknionej sprawie o zniesławienie, dlatego też szybko się wycofały. Po raz kolejny Savile’a uratowały pozycja i reputacja.

Status gwiazdy i działacza charytatywnego zapewniły mu nietykalność. Mógł przez kilkadziesiąt lat bezkarnie wykorzystywać dzieci sam i jako członek siatki pedofili. Stephen, ofiara Savile’a, która pojawia się w dokumencie, miał 7 lat, gdy zaczął być molestowany. Grupa wykorzystywała Stephena przez 9 lat. Zabierano go z domu w dzień lub w nocy, czasem też ze szkoły. W różnych domach i hotelach, często z innymi chłopcami, był molestowany seksualnie przez jednego lub więcej mężczyzn.

Jimmy Savile zmarł w październiku 2011 roku, a pogrzeb odbył się z wszystkimi honorami godnymi legendy telewizji. W październiku 2012 roku po emisji dokumentu ujawniającego mroczne sekrety prezentera BBC na antenie stacji ITV rozpoczęło się śledztwo w sprawie Savile’a, w rezultacie czego zeznania złożyło ponad 150 ofiar wykorzystanych seksualnie jako dzieci. Najstarsze sprawy sięgały aż 1955 roku i kazały zadać pytanie, jak to możliwe, że tak znanemu człowiekowi, dopuszczającemu się tylu przestępstw, przez tyle lat uchodziło to bezkarnie.

d4c3u50

W serialu „Zbrodnie, które wstrząsnęły Anglią” pojawiają się ofiary, członkowie rodzin i dawni koledzy Savile’a z pracy, by rzucić światło na jeden z największych skandali w historii Wielkiej Brytanii.

W dokumencie wystąpili: Guy Marsden (bratanek Savile’a), „Stephen” (ofiara Savile’a), David Hardwick (były kolega ze stacji BBC), Dennis Lemmon (były kolega i ochroniarz), Janet Cope (asystentka Savile’a), Miles Goslett (dziennikarz), Paul Connew (były wydawca „The Sunday Mirror”), Peter Saunders (prezes Krajowego Stowarzyszenia Osób Molestowanych W Dzieciństwie), Tony Butler – były Główny Konstabl policji w Gloucestershire

„Zbrodnie, które wstrząsnęły Anglią” poświęcone są najgłośniejszym tragediom w najnowszej historii tego kraju, widzianym oczami osób bezpośrednio nimi dotkniętych. Za pomocą rekonstrukcji, wywiadów i materiałów archiwalnych autorzy programu próbują odtworzyć ostatnie chwile życia ofiar i pokazać jakie zmiany w brytyjskim prawie spowodowała każda z tych zbrodni.
„Zbrodnie, które wstrząsnęły Anglią” na CI POLSAT
odc. 1 Jimmy Savile
Premiera: poniedziałek, 18 sierpnia o 23:00

d4c3u50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c3u50