Opole Kurskiego hitem? Wyniki oglądalności mówią co innego
Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski na Twitterze pochwalił się wynikami oglądalności Opola 2022. Jak poinformował, był to najlepszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej od lat. Pod względem oglądalności dokładnie od trzech lat.
Jacek Kurski na Twiterze napisał: "7 wyjątkowych koncertów, amfiteatr wypełniony nawet po północy. Miliony widzów (3,78 mln w piku). Najlepszy KFPP od lat. Dziękuję twórcom, artystom, produkcji i Widzom za wspólne przeżycie święta polskiej piosenki. Za rok 60. Opole. Taki jubileusz zobowiązuje. Będzie się działo!".
Tegoroczny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w TVP1 oglądało średnio 1,82 mln widzów. Jak podają Wirtualnemedia.pl, względem poprzedniej edycji festiwal zyskał blisko 400 tys. widzów. Warto jednak zauważyć, że w dwóch ostatnich latach widownia KFPP była rekordowo niska. W 2021 r. zanotowano najniższą widownię na przestrzeni kilkunastu lat.
Dane oglądalności KFPP w TVP1 począwszy od 2005 r. pokazują, że widownia festiwalu nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed kilku lub kilkunastu lat. W 2005 r. oglądalność Opola sięgała nawet ponad pułap 4 mln widzów. Do 2017 r. nie spadła poniżej poziomu 2 mln widzów. Na przestrzeni ostatnich lat średnia widownia festiwalu w TVP1 tylko czterokrotnie nie przekroczyła dwumilionowego pułapu: w 2018 r. (1,89 mln widzów), w 2020 r. (1,69 mln), w 2021 r. (1,42 mln) oraz w bieżącym sezonie (1,82 mln widzów).
Jak napisał Jacek Kurski, za rok. 60. Opole. Jubileusz zobowiązuje. Może w końcu uda się więc przekroczyć dwumilionowy pułap.
Największą popularnością w TVP1 59. KFPP cieszył się trzeciego dnia, kiedy odbyły się koncerty "Tych lat nie odda nikt" oraz "To już lato". Transmisję tych występów śledziło średnio 2,14 mln widzów. Pierwszy dzień festiwalu, gdy w Opolu odbywały się koncerty "Od Opola do Opola" i "Folkowe Opole", oglądało 2,13 mln widzów. Sobotnie wydarzenia muzyczne: "Premiery", "50. urodziny Justyny Steczkowskiej" oraz "Debiuty" oglądało średnio 1,31 mln widzów każde.
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.