Trwa ładowanie...

Jesień w TVP Kultura: "Hala odlotów", rozmowy Janowskiej i jubileusz TVP

Jesień w TVP Kultura: "Hala odlotów", rozmowy Janowskiej i jubileusz TVPŹródło: AKPA
d28nid3
d28nid3

W jesiennej ramówce TVP Kultura pojawi się talk-show „Hala odlotów” oraz nowe „Rozmowy o kinie i nie tylko” Katarzyny Janowskiej. Ponadto emitowane będą m.in. program Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego, „Przewodnik po sztuce” i „Kulturanek” dla dzieci.

Talk-show „Hala odlotów” poświęcony będzie tematyce kulturalnej, społecznej i psychologicznej. Prowadzący będą wychodzić od aktualnych wydarzeń kulturalnych, które wzbudzają emocje i kontrowersje i mogą być pretekstem do przeniesienia dyskusji na płaszczyznę społeczną i obyczajową. Program od 22 września, będzie emitowany co sobotę o godz. 16:40 oraz powtarzany w nocy z soboty na niedzielę, w niedziele o godz. 14:30 i w poniedziałki o godz. 16:15.

Od września będą też pokazywane premierowe odcinki „Rozmów o kinie i nie tylko”. Wśród rozmówców Katarzyny Janowskiej znajdą się goście tegorocznego Gdynia Film Festivalu, m.in. Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Michał Kwieciński i Leszek Dawid. Program będzie emitowany co środę o godz. 20:20.

Ponadto kontynuowane będą tygodnie tematyczne. I tak 24 września rozpocznie się Tydzień z Nowym Kinem Polskim, w ramach którego pokazane zostaną głośne polskie produkcje ostatnich lat, m.in. „Moja krew”, „Matka Teresa od kotów”, „Wszystko co kocham” oraz „Wojna polsko-ruska”. Filmy poprzedzane będą wstępami przygotowanymi przez uznanych krytyków filmowych.

d28nid3

Dwie środy wieczorem (12 i 19 września) poświęcone będą wybitnemu twórcy francuskiego kina – Jean-Lucowi Godardowi: o godz. 19:00 pokazane zostaną dokumenty przybliżające twórczość tego reżysera („Francuska Nowa Fala - amerykańskie reminiscencje”, „Ludzie kina - Dwóch na fali - Goddard – Truffaut”, a potem - po raz pierwszy w TVP filmy fabularne Goddarda: „Amatorski gang” i „Kobieta zamężna”. Natomiast w późne wieczory środowe (od 12 września około północy) emitowane będą filmom Alejandro Jodorovsky’ego, takie jak „Fando i Lis”, „Kreta” oraz „Święta góra”.

Ponadto w TVP Kultura pojawi się cykliczny program „Przewodnik po sztuce”, stworzony we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Będą w nim pokazywane krótkie filmy w poetyce wideoklipu, poświęcone poszczególnym dziełom sztuki XX i XXI wieku ze zbiorów tego muzeum. Ponadto będzie emitowany będzie „Videofan” - cykl programów będących wstępami do serii telewizyjnej „Videogalerie”, przybliżający i wyjaśniający podstawowe pojęcia związane ze sztuką, postawy twórcze artystów oraz ujawniający treści zawarte w dziełach sztuki. Program będzie można oglądać w poniedziałki późnym wieczorem.

Dla dzieci w wieku 7-13 lat TVP Kultura proponuje „Kulturanek”, który emitowany będzie od 22 września w soboty o godz. 11:20 (a powtarzany w poniedziałki o godz. 8:10 i 12:40). Program ma ośmielić najmłodszych do odbioru sztuki współczesnej tam, gdzie ona się znajduje (w galeriach i muzeach), uświadomić jej obecność tam, gdzie się jej zwykle nie szuka (foldery reklamowe, typografia druków akcydensowych), pomóc odnaleźć sytuację o artystycznym potencjale w przygodnym miejscu i czasie (przy gotowaniu w kuchni, przy oczekiwaniu na autobus na przystanku) oraz przekonać wszystkich, że kontakt ze sztuką nie jest przywilejem garstki ludzi utalentowanych, ale prawem każdego człowieka.

TVP Kultura pokaże też wiele archiwalnych programów, z okazji 60-lecia Telewizji Polskiej. I tak od poniedziałku do piątku po godz. 11:15 w ramach pasma „Na wyrywki z rozrywki” zostaną przypominane takie programy jak „Studio Gama”, „Gwiazdy z tamtych lat”, „Za chwilę dalszy ciąg programu”, a także portrety gwiazd, wywiady i koncerty muzyczne. Stare programy rozrywkowe i filmy będą też emitowane we wtorki po godz. 17.00 (m.in. „Koncert na 707 ulicy”, „Przekładaniec”, „Korowód”, „Dziewczyny do wzięcia”, „Kobieta na plaży”, „Pavoncello”), a we wtorki o 20:20 - słynne spektakle Teatru Telewizji (m.in. Zegarek” Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Jerzego Antczaka, „Makbet” Szekspira w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Parady” Jana Potockiego w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego).

d28nid3

W soboty o godz. 8:20 przypominane będą programy przybliżające sylwetki twórców zapisanych w historii TVP: „Z archiwum pamięci” z Wojciechem Młynarskim, „Mój program przedstawia” z Haliną Mikołajską, Kazimierzem Krukowskim i Leszkiem Herdegenem oraz „Naprawdę jaka jesteś” z Beatą Tyszkiewicz, Ireną Kwiatkowską i Barbarą Krafftówną. Z kolei w soboty od godz. 17:35 będzie można oglądać program „Po trochu wyciągane z lochu, czyli Archiwizja” prowadzony przez Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego. Natomiast w niedziele po godz. 15:00 przypominany będzie „Kabaret Starszych Panów”.

Od 7 do 12 września TVP Kultura będzie codziennie relacjonować 5. Międzynarodowy Festiwal Bruno Schulza w Drohobyczu. 6 września o godz. 20:20 „Studio Kultura” zostanie nadana z Drohobycza i będzie poświęcone twórczości Schulza, a 15 września o godz. 16:10 pokazany zostanie reportaż podsumowujący festiwal. Z kolei 24 września od godz. 20:00 TVP Kultura będzie transmitować galę wręczenia dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[

]( http://www.wirtualnemedia.pl )

d28nid3

Zobacz także:

[

Jurorka znowu pokazala za dużo! Czy to jest jeszcze sexy?! ]( http://teleshow.pl/gid,13387625,img,13387656,kat,,sid,144,title,Najwiekszy-wygrany-Bitwy-na-glosy-biust-Wegorzewskiej,galeria.html )
[

Tancerki „Tańca z gwiazdami” mówią całą prawdę o programie ]( http://teleshow.pl/gid,13400409,img,13400439,kat,,title,Tancerki-Tanca-z-gwiazdami-mowia-cala-prawde,galeria.html )
[

Takiej jej nie znacie!Czy Kożuchowska wolałaby ukryć te zdjęcia? ]( http://teleshow.wp.pl/malgorzata-kozuchowska-takiej-jej-nie-znacie-6026604057236609g )
[

Bohaterowie „I kto to mówi” 20 lat później ]( http://film.wp.pl/zobacz-jak-sie-zmienili-bohaterowie-komedii-i-kto-to-mowi-6025275548005505g ) * Jesteśmy też na Facebooku! Dołącz do nas!* Teleshow.pl na Facebooku

d28nid3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28nid3