Trwa ładowanie...
27-01-2010 16:26

Jeden z najlepszych brytyjskich seriali ostatnich lat na DVD

Jeden z najlepszych brytyjskich seriali ostatnich lat na DVDŹródło: HBO
d47hng8
d47hng8

Uhonorowany nominacjami do trzech nagród BAFTA oraz nominacją do Złotego Globu® doskonały miniserial wyprodukowany przez HBO i brytyjską BBC. Po raz pierwszy w Polsce na DVD!

„5 dni. Zniknięcie” to doceniony przez widzów i krytyków miniserial stworzony przez HBO w koprodukcji z telewizją BBC, który w 2008 roku zdobył trzy nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej oraz nominację do Złotego Globu® w kategorii „najlepszy miniserial lub film pełnometrażowy zrealizowany dla telewizji”. 5-odcinkowy cykl po raz pierwszy w Polsce ukazuje się na DVD nakładem Galapagos Films.

Akcja filmu rozpoczyna się pewnego pogodnego dnia gdzieś w Wielkiej Brytanii. Leanne Wellings (Christine Tremarco) – atrakcyjna kobieta, żona i matka trojki dzieci – wybiera się wraz z synem Ethanem (Lee Massey) i córką Rosie (Tyler Anthony) do mieszkającego niedaleko dziadka. Po drodze zatrzymuje się by kupić dla niego kwiaty. Wysiada z samochodu i znika swoim dzieciom z oczu. Mija kilkanaście minut, a Leanne nie wraca do auta. Zaniepokojeni Ethan i Rosie wychodzą z samochodu i ruszają na jej poszukiwanie...

Kilka godzin później nikt już nie ma wątpliwości. Leanna i jej dzieci zaginęły. Przy ruchliwej drodze i w samym środku dnia „rozpłynęli się w powietrzu”. Policyjny detektyw Ian Barclay (Hugh Bonneville) rozpoczyna śledztwo, ale specjalnie nie wierzy w to, że uda je się zakończyć sukcesem.

Mąż Leanny – Matt (David Oyelowo)
jest zrozpaczony. Ten żal nie przekonuje jednak policji, która umieszcza jego nazwisko na liście podejrzanych.

d47hng8

Kiedy wydaje się, że śledztwo utknie w martwym punkcie przypadkowo zostaje odnaleziony Ethan. Chłopiec niewiele pamięta z ostatnich kilkudziesięciu godzin i cały czas opowiada jedynie o pewnym poruszającym się białą furgonetką mężczyźnie. Opis ten jak ulał pasuje do trzymającego się na uboczu Kyle’a (Rory Kinnear)
. Mężczyzna zostaje aresztowany... Akcja miniserialu „5 dni. Zniknięcie” koncentruje się na 5 przełomowych dniach z trwającego prawie 3 miesiące śledztwa: pierwszym, trzecim, dwudziestym ósmym, trzydziestym trzecim oraz siedemdziesiątym dziewiątym.

Cykl powstał na podstawie scenariusza Gwyneth Hughes, byłej dziennikarki, a obecnie jednej z najbardziej wziętych brytyjskich scenarzystek specjalizującej się w kryminałach. Jego reżyserii podjęli się Otto Barhurst i Simon Curtis. Pierwszy z wymienionych ma na swoim koncie nagrodę BAFTA, drugi obok czterech nominacji do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej ma również nominację do prestiżowej nagrody Emmy®

Do pracy na planie miniserialu udało im się zaprosić znanych i uznanych brytyjskich aktorów. W postać prowadzącego śledztwo w sprawie zaginięcia Iaina Barclaya wcielił się Hugh Bonnevville – wybitny brytyjski aktor filmowy i teatralny, zdobywca nagrody aktorskiej na festiwalu w Berlinie w 2002 roku za kreację w głośnym dramacie „Iris”.

Obok niego w „5 dni. Zniknięcie” wystąpili: znany z „Ostatniego króla Szkocji” David Oyelowo, gwiazda serialu „Kompania braci” – Doug Allen, mająca na swoim koncie m.in. rolę w zrealizowanym w 2006 roku remake’u kultowego horroru „Omen” - Nikki Amuka-Bird, ceniona aktorka teatralna i filmowa Penelope Wilton znana m.in. z roli we „Wszystko gra” Woody’ego Allena oraz Edward Woodward, Sarah Smart i Janet McTeer.

d47hng8

Serial został po raz pierwszy pokazany na antenie BBC One w dniach 23. stycznia – 7. lutego 2007 roku. Cykl został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, którzy chwalili precyzyjny i zaskakujący scenariusz, wyborne kreacje aktorskie oraz oryginalny pomysł, na którym zbudowano fabułę miniserialu.

Zainteresowanie serią „5 dni. Zniknięcie” sprawiło, że w 2008 roku zrealizowano dwuczęściowy film telewizyjny „Hunter”, którego bohaterami byli znani z miniserialu policjanci Iain Barclay i Amy Foster (w tych rolach ponownie wystąpili Hugh Bonneville i Janet McTeer). Tym razem bohaterowie zmierzyli się z terrorystyczną grupą grożącą zamordowaniem dwóch 7-letnich chłopców. W dniu premiery „Hunter” przyciągnął przed telewizory 5,4 mln Brytyjczyków. Nic więc dziwnego, że producenci szybko podjęli decyzję o realizacji serialu „Pięć dni II”.

Scenariusz nowego cyklu wyszedł ponownie spod pióra Gwyneth Hughes i opowiada historię policyjnych śledztw w sprawie znalezionego na stacji kolejowej noworodka oraz zabitego pod kołami pociągu samobójcy. Wiele wskazuje na to, że te dwie sprawy mogą się ze sobą łączyć.

d47hng8

Śledztwo prowadzi detektyw Laurie Franklin (w tej roli Suranne Jones), która feralnego dnia jechała wraz z cierpiącą na chorobę Alzheimera matką (Anne Reid) pociągiem, pod którym zginął niezidentyfikowany mężczyzna. Aby rozwikłać zagadkę Franklin musi ustalić kim jest matka znalezionego noworodka oraz czy samobójca rzeczywiście sam skończył ze swoim życie czy też ktoś mu pomógł.

Obok Suranne Jones w miniserialu „Pięć dni II” wystąpili: David Morrisey, Bernard Hill, Hugo Speer, Derek Ridell, Nina Sosanya oraz Steve Evets. Reżyserii cyklu podjął się Toby Haynes. Premierę miniserialu telewizja BBC zapowiedziała na rok 2010.

Wydanie DVD

Wydanie DVD serialu „5 dni. Zniknięcie” z polskim lektorem i polskimi napisami do wersji oryginalnej sklepach pojawi się 29. Stycznia 2010. Kilka dni wcześniej – 14. stycznia – serial zadebiutuje w wypożyczalniach. Na płytach obok 5 odcinków serialu nie zabraknie również dodatków specjalnych takich jak:

• Za kulisami tajemnicy z autorką Gwyneth Hughes....

d47hng8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47hng8