"Janosik" zdobył trzy nominacje do słowackiej nagrody filmowej

"Janosik" zdobył trzy nominacje do słowackiej nagrody filmowej

22.04.2010 14:42, aktual.: 27.07.2018 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

18 marca 2010 zostały ogłoszone nominacje do Słowackich Naród Filmowych Sun in the Net 2010 (Slnko v Sieti). Nazwa Sun in the Net pochodzi z klasyki słowackiego kina – filmu Štefana Uhera „The Sun in the Net” („Slnko v sieti”,1962).

Sun in the Net to odpowiednik narodowych nagród filmowych takich jak BAFTA, Czeskie Lwy czy Polskie Nagrody Filmowe Orły. Członkowie Słowackiej Akademii Filmu i Telewizji wybrali nominacje spośród 16 filmów fabularnych, 15 dokumentalnych, 5 filmów krótkometrażowych i 12 animowanych.

Wśród nominowanych filmów znalazła się polsko-czesko-węgiersko-słowacka koprodukcja „Janosik. Prawdziwa historia” w reżyserii Kasi Adamik i Agnieszki Holland.

Nominacje Słowackiej Akademii Filmowej otrzymali:

Anitta Hroššová, Magdalena Tesławska w kategorii Najlepsze Kostiumy
Anita Hroššová, Lilianna Gałązka w kategorii Najlepsza Charakteryzacja
František Lipták, Marek Zawierucha w kategorii Najlepsza Scenografia

Twórcy filmu „Janosik. Prawdziwa historia” zostali również wyróżnieni przez Polską Akademię Filmową nominacjami w dwóch kategoriach: Najlepszy Dźwięk dla Krzysztofa Jastrzębia i Najlepsze Kostiumy dla Anity Hroššovej i Magdaleny Tesławskiej.

„Janosik. Prawdziwa historia” w reżyserii Kasi Adamik i Agnieszki Holland to zmysłowa, okrutna i pełna pasji, prawdziwa historia Juraja Janosika. Oparta na faktach opowieść o młodym zbójniku, którego krótkie i intensywne życie stało się legendą. Młody Janosik, wypalony wojną, zawiedziony w miłości, trafia do zbójeckiej drużyny. Wkrótce zostaje jej przywódcą i zaczyna się cieszyć sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu – nikt z napadniętych nie może zginąć. Wraz ze sławą, rośnie jego uwielbienie u kobiet. Sukcesy Janosika budzą jednak zazdrość jednego z członków bandy, chciwego i butnego Huncagi…

Film wszedł na ekrany polskich, czeskich i słowackich kin jednocześnie – we wrześniu 2009 roku. W trzech krajach zgromadził ponad 350 tys. widzów!

Film wyprodukowała Apple Film Production w koprodukcji z In Film, Charlie’s, Eurofilm Studio, HBO Central Europe, był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także