Trwa ładowanie...

"Janosik. Prawdziwa historia" - zobacz zwiastun!

Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej

Share
"Janosik. Prawdziwa historia" - zobacz zwiastun!
d4bky4u

Mamy dla Was zwiastun wchodzącego na ekrany 4 września filmu „Janosik. Prawdziwa historia”!

Jak podkreślają reżyserki, Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik – nowy filmu o Janosiku będzie zupełnie inny od znanych nam realizacji telewizyjnych i filmowych. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć po raz pierwszy prawdziwą historię Janosika – zmysłową, okrutną, pełną pasji i silnych emocji: „Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej.

W scenariuszu Evy Borušovičovej uwiodła nas inna zupełnie poetyka; po pierwsze jest on oparty na prawdziwych osiemnastowiecznych dokumentach a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem” – powiedziała Agnieszka Holland.

d4bky4u

Inny będzie również sam Janosik. Reżyserki szukały go w trzech krajach i wybrały spośród 300 kandydatów. W tę rolę wcielił się porównywany przez Agnieszkę Holland do młodego Leonardo di Caprio czeski aktor Václav Jiráček. Nowy Janosik budzi emocje – w niczym nie przypomina powszechnie znanego potężnie zbudowanego zbójnika. Jak podkreślają reżyserki, ten efekt był zamierzony.

„Vašek nas natychmiast zachwycił (…) miał nie tylko pochmurny, chłopięcy urok, powściągliwość, szczerość i koncentrację, ale przede wszystkim czuło się, że posiada ten rodzaj wewnętrznej niezależności, bez której każdy bohater staje się tylko jednowymiarową kukiełką. Nie tylko świetnie wyglądał i przekonująco grał, ale miał też w sobie tę „iskrę“, z jaką spotkałam się jedynie u kilku najlepszych amerykańskich aktorów“ – mówi Agnieszka Holland.

W filmie zagrali również: Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, Maja Ostaszewska jako wiedźma Margeta, Katarzyna Herman w roli uwodzicielskiej karczmarki Zuzy, a także: Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak, Maciej Kozłowski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Stroiński i Marek Probosz.

Zdjęcia do filmu zrealizował Martin Štrba, dwukrotny laureat Czeskiego Lewa. Muzykę do filmu napisał Antoni Łazarkiewicz.

d4bky4u

Zobacz zwiastun nowego "Janosika"!Zobacz zwiastun nowego "Janosika"!

"Janosik. Prawdziwa historia" to opowieść o bohaterze, który odbierał bogatym i dawał biednym powstawała w sumie przez blisko 90 dni zdjęciowych w Tatrach po słowackiej i polskiej stronie. W tym wielkim przedsięwzięciu wzięło udział ponad 100 aktorów, 60 jeźdźców oraz kilka tysięcy statystów. Na potrzeby filmu powstało 20 powozów, wykorzystano niemal 80 sztuk broni palnej i ponad 90 sztuk białej broni, a także dwa działa. W sumie użyto około 45 kg prochu strzelniczego, ponad 100 kostiumów, kompletne uzbrojenie 18-osobowego oddziału zbójników oraz 5 historycznych karet.

Długo oczekiwany „Janosik. Prawdziwa historia” wejdzie do kin na początku września równocześnie w trzech krajach: w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce pojawi się na ekranach 4 września.

d4bky4u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bky4u
d4bky4u