Jakich zwierząt boimy się najbardziej? Nowe wyniki badań
Koty mogą sobie trząś internetem, ale to pająki rządzą naszymi koszmarami. Tak uważają czescy naukowcy.
W najnowszym numerze prestiżowego "The Journal of Psychology" opublikowano wyniki najnowszych badań na temat strachu przed zwierzętami.
Ich autorami są czescy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego i Uniwersytetu Karola.
Przebadano ochotników, którym pokazano 25 plansz z różnymi gatunkami. W ten sposób oceniono poziom ich strachu i obrzydzenia w stosunku do prezentowanych zwierząt. Na czele zespołu stanął Jakub Polák, a bez mała 2,3 tys. uczestników badania zwerbowano na Facebooku.
Zwierzęta pogrupowano w następujące zbiory: nieobślizgłe bezkręgowce; węże; myszy, szczury i nietoperze; ludzkie pasożyty i zwierzęta domowe/ hodowlane.
Wyniki nie powinny nikogo dziwić. Niekwestionowanymi "zwycięzcą" okazał się pająk, który wywołują zarówno strach, jak i odrazę. Zaraz za nim uplasowała się żmija.
- Prawie 19 proc. ankietowanych wyznało, że po zobaczeniu pająka czuje przemożny strach i wstręt. W przypadku żmii badania mówią o 10 proc. - czytamy.
Czeskie badania potwierdziły tym samym powielane od dziesięcioleci w literaturze stwierdzenie, że ludzkość najbardziej obawia się właśnie węży i pająków.
Fobie spowodowane wstrętem lub strachem przed zwierzętami świetnie wykorzystuje przemysł filmowy. A zwłaszcza studia produkujące horrory. Tylko w 2017 r. powstało ponad 8 tys. filmów bazujących na wstręcie, jaki wywołują w nas niektóre gatunki.
"Upiorne robale" w Telewizji WP
Może i wywołują strach i odrazę, ale są też niezwykle fascynujące. O pająkach i innych stawonogach opowiada serial dokumentalny "Upiorne robale" emitowany na kanale Telewizja WP.
Dzięki serii będziemy mogli poznać mikroświat pająków, skorpionów, stonóg i mrówek. Te niewielkie stworzenia dysponują imponującym arsenałem broni, służącej im do ataku lub obrony. Do tych najbardziej efektywnych należą: żądła, kolce i jad.
Serial pokazuje walki toczone przez te zwierzęta, które komentują entomolodzy: dr Linday Rayor z Uniwersytetu Cornella oraz dr Bryan G. Fry z Uniwersytetu Queensland.
"Upiorne robale" możecie zobaczyć już w lipca o godz. 21.00 na kanale Telewizja WP. Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.