Jakich zwierząt boimy się najbardziej? Nowe wyniki badań

Koty mogą sobie trząś internetem, ale to pająki rządzą naszymi koszmarami. Tak uważają czescy naukowcy.

Jakich zwierząt boimy się najbardziej? Nowe wyniki badań
Źródło zdjęć: © Getty Images
Grzegorz Kłos

W najnowszym numerze prestiżowego "The Journal of Psychology" opublikowano wyniki najnowszych badań na temat strachu przed zwierzętami.
Ich autorami są czescy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego i Uniwersytetu Karola.

Przebadano ochotników, którym pokazano 25 plansz z różnymi gatunkami. W ten sposób oceniono poziom ich strachu i obrzydzenia w stosunku do prezentowanych zwierząt. Na czele zespołu stanął Jakub Polák, a bez mała 2,3 tys. uczestników badania zwerbowano na Facebooku.

Zwierzęta pogrupowano w następujące zbiory: nieobślizgłe bezkręgowce; węże; myszy, szczury i nietoperze; ludzkie pasożyty i zwierzęta domowe/ hodowlane.

Wyniki nie powinny nikogo dziwić. Niekwestionowanymi "zwycięzcą" okazał się pająk, który wywołują zarówno strach, jak i odrazę. Zaraz za nim uplasowała się żmija.

Obraz
© Materiały prasowe

- Prawie 19 proc. ankietowanych wyznało, że po zobaczeniu pająka czuje przemożny strach i wstręt. W przypadku żmii badania mówią o 10 proc. - czytamy.

Czeskie badania potwierdziły tym samym powielane od dziesięcioleci w literaturze stwierdzenie, że ludzkość najbardziej obawia się właśnie węży i pająków.

Fobie spowodowane wstrętem lub strachem przed zwierzętami świetnie wykorzystuje przemysł filmowy. A zwłaszcza studia produkujące horrory. Tylko w 2017 r. powstało ponad 8 tys. filmów bazujących na wstręcie, jaki wywołują w nas niektóre gatunki.

"Upiorne robale" w Telewizji WP

Może i wywołują strach i odrazę, ale są też niezwykle fascynujące. O pająkach i innych stawonogach opowiada serial dokumentalny "Upiorne robale" emitowany na kanale Telewizja WP.

Dzięki serii będziemy mogli poznać mikroświat pająków, skorpionów, stonóg i mrówek. Te niewielkie stworzenia dysponują imponującym arsenałem broni, służącej im do ataku lub obrony. Do tych najbardziej efektywnych należą: żądła, kolce i jad.

Serial pokazuje walki toczone przez te zwierzęta, które komentują entomolodzy: dr Linday Rayor z Uniwersytetu Cornella oraz dr Bryan G. Fry z Uniwersytetu Queensland.

"Upiorne robale" możecie zobaczyć już w lipca o godz. 21.00 na kanale Telewizja WP. Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)