Jak zwolnić się z płacenia abonamentu?

[

Jak zwolnić się z płacenia abonamentu?
Źródło zdjęć: © AKPA

28.01.2010 | aktual.: 25.11.2013 10:41

]( http://www.efakt.pl )
Od marca wchodzą w życie nowe przepisy, które zwalniają najbiedniejszych Polaków z płacenia abonamentu RTV. Emeryci, renciści, bezrobotni oraz najmniej zarabiający nie będą już musieli płacić haraczu na radio i telewizję - wystarczy, że złożą na poczcie specjalne oświadczenie

Zgodnie z nową ustawą, którą właśnie podpisał prezydent Lech Kaczyński (61 l.), od marca abonamentu nie będą musieli płacić: emeryci, którzy ukończyli 60 lat i ich świadczenia nie przekraczają połowy przeciętnego wynagrodzenia (czyli dostają dziś mniej niż 1825 złotych brutto, to jest około 1500 złotych na rękę), renciści całkowicie niezdolni do pracy, bezrobotni z prawem do zasiłku, osoby korzystające z pomocy społecznej oraz otrzymujący świadczenia rodzinne.

Trzeba tylko pójść na pocztę ze swoją książeczką opłat – najlepiej zrobić to za kilka tygodni, pod koniec lutego – i złożyć w okienku oświadczenie o zaprzestaniu opłacania abonamentu (lub wypełnić na miejscu odpowiedni druk). Trzeba mieć przy sobie kopie dokumentów, zaświadczających o prawie do zwolnienia z abonamentu (np. ostatni odcinek emerytury, zaświadczenie z urzędu pracy lub pomocy społecznej), a także dowód tożsamości.

Osoby, które już dziś są zwolnione z abonamentu (np. starsze niż 75 lat czy niewidome) zachowują to prawo.

Dzięki zmianom najbiedniejsi Polacy zaoszczędzą nawet około 180 złotych rocznie. W 2010 roku miesięczny abonament radiowo-telewizyjny kosztuje 17 złotych albo 186,70 złotych przy zapłaceniu za cały rok z góry (miesięczny abonament za samo radio wynosi 5,30 zł, przy opłacie za cały rok – 58,20 zł). Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będą zwrócone pieniądze osobom, które zapłaciły za rok, a od marca będą zwolnione z opłat. Posłowie muszą jeszcze przyjąć odpowiednie przepisy.

Jak zwolnić się od marca z płacenia abonamentu:

1. Sprawdź, czy masz do tego prawo

Zwolnienia z abonamentu zawarte w ustawie z dnia 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych dotyczą:
• emerytów otrzymujących poniżej 1825 zł brutto,
• rencistów całkowicie niezdolnych do pracy,
• otrzymujących zasiłek przedemerytalny,
• bezrobotnych,
• korzystających z pomocy społecznej,
• dostających zasiłki rodzinne.

2. Idź na pocztę

Pod koniec lutego idź z książeczką opłat abonamentowych na pocztę. Weź dowód tożsamości i kopie dokumentów, zaświadczających o prawie do zwolnienia z abonamentu (np. ostatni odcinek emerytury, zaświadczenie z urzędu pracy lub pomocy społecznej).

3. Wypełnij druk

Wypełnij druk zwalniający z tych opłat, powołując się na ustawę. Dołącz kopie zaświadczeń i złóż w okienku pocztowym. Uwaga! Na poczcie może jednak nie być odpowiedniego druku, wtedy napisz swoje oświadczenie na zwykłej kartce papieru.

4. Nie ma druku? Napisz oświadczenie

Może to być np. taka treść: „Na mocy ustawy z dnia 13 czerwca 2008 roku o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oświadczam, że zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie od 1 marca 2010 roku, od tego dnia zaprzestaję opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Oświadczam przy tym, że nie mieszkam z co najmniej dwiema osobami powyżej 26. roku życia, które same nie spełniają warunków do zwolnienia z płacenia abonamentu”. Do oświadczenia dołącz kopie zaświadczeń. Wpisz swoje dane z dowodu tożsamości i numer książeczki opłat! Oświadczenie złóż w okienku pocztowym.

5. Na zwrot poczekasz

Jeśli opłaciłeś abonament za cały rok z góry, prawdopodobnie dostaniesz zwrot pieniędzy, ale o tym, kiedy to się stanie i na jakich zasadach, musi jeszcze zdecydować Sejm.

Polecamy w wydaniu internetowym efakt.pl:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)