Trwa ładowanie...
dak0mgz
Jak porozumiewają się Polacy? Dosadne słowa Krzysztofa Materny

Jak porozumiewają się Polacy? Dosadne słowa Krzysztofa Materny

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dak0mgz

Krzysztof Materna jest reżyserem spektaklu wystawionego w Teatrze IMKA, pt. "Słownik ptaszków polskich". Punktem wyjścia dla niego i autora tekstu sztuki, Jakuba Morawskiego, była mutacja polszczyzny, która sprawia, że Polacy nie wiedzą co do siebie mówią. Satyryk w studiu Wirtualnej Polski opowiedział, co sądzi na temat tego, jak dziś porozumiewają się Polacy.

-_ Nie piszemy listów, tylko piszemy sms-y. Operujemy jakimś skrótem, ale przez to ten język staje się straszliwie ubogi_ – powiedział Materna.

Satyryk stawia Polakom za przykład Francuzów, którzy wyjątkowo pieczołowicie dbają o swój język. Choć znają angielski, niechętnie się nim posługują, od obcokrajowców wymagają, by rozmawiali z nimi po francusku. W Polsce natomiast proporcje między językiem ojczystym a obcym są zaburzone, coraz więcej angielskiego wplatamy nie tylko do mowy potocznej, ale także tej stosowanej w korporacjach i mediach.

W dużej mierze, zdaniem Materny, za tę sytuację ponoszą odpowiedzialność politycy, którzy nie przykładają wagi do kultury i edukacji. Brak przyzwyczajenia młodzieży do uczestnictwa w kulturze i czytania książek powoduje przywiązanie młodego społeczeństwa do komunikacji właściwej dla nowych technologii i mass-mediów, a to z kolei – prowadzi do zubożenia języka.

dak0mgz

Całość rozmowy możecie obejrzeć tutaj.

dak0mgz

Podziel się opinią

Share
dak0mgz
dak0mgz