PublicystykaJacek Karnowski walczy z TVP. Wydał specjalne oświadczenie

Jacek Karnowski walczy z TVP. Wydał specjalne oświadczenie

Polityk twierdzi, że ostatnie zachowanie TVP "jest niedopuszczalnym przejawem dyskryminacji i cenzurowania". Aby w przyszłości uniknąć manipulacji, zapowiedział, że pracownicy Urzędu Miasta Sopotu będą udzielać wypowiedzi dla TVP wyłącznie w programach emitowanych na żywo.

Jacek Karnowski walczy z TVP. Wydał specjalne oświadczenie
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
oprac. Anna Ryta

10.05.2017 | aktual.: 10.05.2017 16:34

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przedstawiciel Związku Miast Polskich, miał być gościem w ostatnim wydaniu "Studia Polska" (emisja 6 maja). Tak się jednak nie stało. TVP Info w ostatniej chwili poprosiła o zmianę i w rezultacie wyznaczenie innej osoby.

- W związku z obraźliwymi wypowiedziami prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego wobec dziennikarzy TVP i samej stacji, za które Pan Prezydent nie przeprosił - uzasadnił swoją decyzję Dariusz Małecki z redakcji programu w mailu do rzeczniczki prasowej Związku Miast Polskich.

Karnowski zawiadomił o tym fakcie Radę Etyki Mediów. W skardze napisał, że zachowanie Telewizji Polskiej jest jawną dyskryminacją i zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek obraził kogoś z TVP. Dodał również, że do "Studia Polska" zaprosił go sam producent programu, a do występu przed kamerami został oddelegowany przez Zarząd Związku Miast Polskich.

Rada Etyki Mediów przeanalizowała sprawę i przyznała Karnowskiemu rację. Eksperci uważają, że dobro widzów powinno być ponad interesami redakcji.

- TVP, jako medium publiczne, powinna przestrzegać tej zasady ze szczególną troską. Zdaniem REM, dobro odbiorcy, do którego odwołuje się przytoczona zasada, wymaga reprezentowania zaproszonej do udziału w programie telewizyjnym instytucji przez przedstawiciela przez nią właśnie delegowanego, a więc upoważnionego do prezentacji jej stanowiska. Owszem, każda redakcja prasowa, telewizyjna, radiowa, internetowa, każde medium, ma prawo dobierania rozmówców, decydowania, czyjej opinii chce, a czyjej nie chce, wysłuchać. W przypadku programów (audycji, artykułów), których celem jest zapoznanie odbiorców ze stanowiskiem instytucji lub organizacji zainteresowanych przedmiotem debaty, prawo dobierania uczestników kończy się jednak na wskazaniu tych instytucji i organizacji. One już decydują, kto ich stanowisko przedstawi, bo tylko w ich kompetencji leży wybór osoby, która zrobi to najtrafniej - podała REM w swoim uzasadnieniu.

Teraz sam Karnowski wydał również specjalne oświadczenie, którego pełną treść publikujemy poniżej (zachowano oryginalną pisownię):

W związku z manipulacjami Telewizji Publicznej, łamaniem prawa prasowego oraz działaniem niezgodnym z etyką dziennikarską, a w szczególności w przedmiocie:

  1. Materiału o repatriantach z Kazachstanu gdzie znalazła się nieprawdziwa informacja jakoby Sopot wycofywał się z projektu przyjęcia chory dzieci z Aleppo. W dniu poprzedzającym emisję materiału dziennikarz otrzymał ustną informację, że Sopot potwierdza deklarację przyjęcia chorych dzieci (Panorama TVP3, 09.05.2017);
  2. Niedopuszczenia do udziału w programie na żywo "Studio Polska" delegata Związku Miast Polskich, Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Nie podając merytorycznych argumentów, szef redakcji poinformował o braku zgody na udział Prezydenta w dyskusji na temat samorządów (TVP Info, 06.05.2017);
  3. Braku bezstronności i rzetelności dziennikarskiej oraz braku zachowania zasady równowagi stron w materiale "Kontrowersje wokół parkingu w parku" (Panorama TVP3 08.05.2017).

Pracownicy Urzędu Miasta w najbliższym czasie będą udzielać wypowiedzi na rzecz TVP wyłącznie w programach emitowanych na żywo. We wszystkich pozostałych przypadkach odpowiedzi udzielane będą wyłącznie na piśmie.

Obraz
© Facebook.com
Źródło artykułu:WP Teleshow
tvpjacek karnowskipublicystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)