Trwa ładowanie...
programy rozrywkowe
27-10-2014 11:21

Iwona Glinka - recital fletowy: Mój głos w tworzeniu nowej muzyki

Iwona Glinka - recital fletowy: Mój głos w tworzeniu nowej muzykiŹródło: mat. prasowe
d47u7kt
d47u7kt

4 listopada 2014, godz. 18:00 Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna Sopot, ul. Moniuszki 12 Wstęp wolny

Piotr Grella-Możejko (Kanada/Polska) – …a Portmanteau of Shaddowes and Chimeras… (2005)
Philip Czaplowski (Australia) – Sonata for solo flute (2005)
Arlan Schultz (Kanada) – Entwirrung for solo flute (2013)*
Michail Travlos (Grecja) – The castle of Kwidzyn for solo alto flute (2013) 5’
Roger Redgate (Wielka Brytania) – Sgraffito for flute solo (2014)*
Michail Travlos (Grecja) – Forest birds arias for solo flute and solo alto flute (2003)
Marian Borkowski (Polska) – Vox na dowolny instrument dęty (1977)*
Eugeniusz Glowski (Polska) – Mała fantazja na flet solo (1992)
Theodore Antoniou (Grecja/Stany Zjednoczone) – Moto perpetuo for flute solo (2002)
Michail Travlos (Grecja) – Progressions for flute solo (2007)

  • Premiera

Iwona Glinka, flecistka, pedagog i muzykolog; ur. Kwidzyn. W wieku 18 lat ukończyła z najwyższym wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Gdańsku w klasie fletu Elżbiety Czapor. W tej samej instytucji uzyskała też dyplom w zakresie pedagogiki. Studia kontynuowała w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Krzysztofa Langmana. Ukończyła je w roku 1994. W roku 2009 uzyskała doktorat w zakresie wykonawstwa fletowego, przyznany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Doktoryzowała się tam na podstawie pionierskiej na gruncie polskim rozprawy poświęconej interpretacji dzieł fletowych Briana Ferneyhougha, którą napisała pod kierunkiem prof. Barbary Świątek-Żelazna, oraz recitalu złożonego dzieł tego wybitnego kompozytora. W roku 2012 otrzymała doktorat w zakresie muzykologii, przyznany przez Uniwersytet Ateński, na podstawie dysertacji poświęconej współczesnym greckim utworom na flet solo, napisanej pod kierunkiem prof. Apostolosa Kostiosa.

W latach 1991-1994, dzięki stypendium przyznanemu przez Baloise Holding, była uczestniczką Letnich Kursów Akademii Muzycznej w Lenk (Szwajcaria), gdzie studiowała pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa. W roku 1992, dzięki stypendium przyznanemu przez burmistrza Darmstadtu, uczestniczyła w Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w tymże mieście, doskonaląc umiejętności interpretacyjne u Pierre'a-Yvesa Artauda. W roku 1996 kontynuowała studia we Włoszech w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Bielli, ponownie pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa, oraz w Paryżu na zaproszenie Pierre'a-Yvesa Artauda.

Jako solistka, kameralistka (m.in. członkini prestiżowego Hellenic Contemporary Music Ensemble Theodora Antoniou) oraz muzyk orkiestrowy (pierwsza flecistka w Ateńskiej Orkiestrze Symfonicznej). Iwona Glinka występowała w Grecji - gdzie mieszka od roku 1995 - oraz w Kanadzie, Niemczech, Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji i Włoszech. Jako aktywna propagatorka muzyki współczesnej dokonała ponad stu prawykonań utworów na flet (dzieł solowych, kameralnych, koncertów oraz z elektroniką); w jej dorobku znajduje się ponad pięćdziesiąt dzieł skomponowanych specjalnie dla niej przez kompozytorki i kompozytorów z Australii, Grecji, Kanady, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jako artystka-rezydentka brała udział w wielu festiwalach: V i X Sacred Music of Patmos (2005, 2010), Electro Media Works (2008), International James Galway Flute Festival (2007, występując na specjalne zaproszenie Jamesa Galwaya), III i IV Mediterranean Contemporary Music Days (2005, 2006), 3rd Flute Festival w
Madison (2006), Archanes Festival (2002), Days of Contemporary Music (2002), Schoenberg Festival (2001), International Flute Festival w Rzymie (1997), International Computer Music Conference (1997). Oprócz działalności artystycznej, zajmuje się pedagogiką - wykłada w Konserwatoriach Muzycznych w Atenach i Patrze.
(notka biograficzna z Polskiego Centrum Informacji Muzycznej)

(fot. mat.prasowe )
Źródło: (fot. mat.prasowe )
d47u7kt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47u7kt