Trwa ładowanie...
09-09-2014 13:07

Heroes of Vintage - jedyny taki festiwal!

Heroes of Vintage - jedyny taki festiwal!Źródło: mat. prasowe
d3ixf4v
d3ixf4v

Ten czas określany jest przez krytyków muzycznych jako najbardziej ciekawy i wartościowy w historii polskiej muzyki rockowej. To wówczas debiutowały i świeciły triumfy takie zespoły jak Republika, Oddział Zamknięty, Kobranocka, Tilt, Perfect, Lady Pank, Kult, Róże Europy i wiele, wiele innych.
Pragniemy nawiązując do tej twórczej siły i energii z lat 80 dać szanse młodym twórcom, którzy poprzez uczestnictwo w konkursie mieliby szanse na prezentacje swoich możliwości u boku zasłużonych muzyków z lat 80. Takie połączenie pozwala stworzyć formułę w której tradycja muzyczna i legendy rocka z lat 80. wspierają konkurs dla młodych zespołów.
Krzysztof Skiba-Dyrektor Artystyczny Festiwalu HoV

Od organizatorów:
Festiwal Heroes of Vintage to nowy trójmiejski festiwal będący hołdem złożonym muzyce i kulturze lat 80 i 90.
To dwudniowe święto muzyki, która ukształtowała całe pokolenia obecnych 30 i 40 latków.
Ten Festiwal to powrót do złotych czasów polskiego rocka, kiedy to ta genialna muzyka poruszała serca i umysły odbiorców, słowa miały głęboki sens, a wykonawcy byli prawdziwymi bohaterami trudnej rzeczywistości czasów PRL’u, następnie raczkującej młodej demokracji.

Polski Rock towarzyszył głębokim przemianom zachodzącym w rzeczywistości Polski. Utwory rockowe na bieżąco komentowały ówczesne wydarzenia polityczne i społeczne oraz wyrażały marzenia i aspiracje młodych ludzi. Obecnie stanowią jedyną w swoim rodzaju kronikę lat 80 i 90.

  1. i 27. września w Sopockiej Zatoce Sztuki będziemy mogli ponownie sięgnąć do korzeni tej wspaniałej muzyki i przywrócić jej należne miejsce w sercach fanów, a dzięki bogatemu programowi wydarzeń towarzyszących koncertom przypomnieć sobie nie tak odległą historię naszego kraju. Organizatorem Festiwalu jest Zatoka Sztuki, opiekę merytoryczną nad festiwalem objął Krzysztof Skiba, który jest jego dyrektorem artystycznym.

Program Festiwalu Heroes of Vintage 26.09. Godz. 18.00 Spotkanie z mediami organizatorów oraz dyrektora artystycznego Krzysztofa Skiby, omówienie nadchodzącego festiwalu, przedstawienie gości specjalnych.

d3ixf4v

Godz.19.00 Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy, przywitanie gości przez Krzysztofa Skibę. (Wystawa składa się z 2 części, pierwsza pokazuje działania artystów w walce z władzami PRL’u, po przez demonstracje, happeningi i performance, min. dokumentacja działań Pomarańczowej Alternatywy), druga cześć to zdjęcia z za kulis największych wydarzeń muzycznych lat 80 i 90 np. festiwali w Jarocinie)

Godz.20.00 Rozpoczęcie koncertu finałowego oraz rozstrzygnięcie konkursu dla zespołów rockowych. Ze stupięćdziesięciu zespołów wybranych zostało pięciu finalistów: Czarne kwiaty, Milky Wishlake, B.My, We Artist, Latające Pięści. To z nich wyłoniony zostanie zwycięzca I edycji festiwalu HoV.
Godz.22.00 Rozpoczęcie koncertu zespołu Big Cyc

27.09. Godz. 13.00 START
W ciągu dnia następujące wydarzenia:

BIMBROWNIA ARTYSTYCZNA czyli
SEKS, BUNT I PUNK ROCK w czasach PRL-u

d3ixf4v

Dyskusja z udziałem:
Leszka GNOIŃSKIEGO (współautora filmu "Beats of Freedom" o polskiej muzyce rockowej lat 80. współautora Encyklopedii Polskiego Rocka, autora książek o zespołach Kult i Myslovitz) dr Mirosława PĘCZAKA (socjologa, dziennikarza tygodnika "Polityka", krytyka muzycznego, autora książek o subkulturach w PRL)
Krzysztofa MIELEWCZYKA (byłego perkusisty słynnej grupy punkowej Deadlock, autora książki o seksie w czasach PRL-u pt. "Lubieżna częstotliwość)."
Krzysztofa SKIBY (frontmana grupy Big Cyc, autora książki "Artyści, wariaci, anarchiści - opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80." oraz "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa Historia" o happeningach lat 80. Dyskusja będzie połączona z promocja książek "Lubieżna częstotliwość" Krzysztofa Mielewczyka i "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa Historia" Krzysztofa Skiby.

PANEL FILMOWY POD PATRONATEM CULTURE.PL PREZENTUJĄCY WYBÓR FILMÓW DOTYCZĄCYCH ŻYCIA W PRL.
Obejrzymy następujące filmy:
“Toys” Andrzeja Wolskiego to dokument o tym, jak i czym bawiły się dzieci w czasach realnego socjalizmu. Polskie zabawki były inne niż u rówieśników na Zachodzie - prostsze i z gorszych materiałów. Czasem były to prezenty z zagranicy, niekiedy podróbki zachodnich zabawek wykonane przez polskich rzemieślników. Najczęściej były to przedmioty robione własnoręcznie przez dzieci lub ich bliskich. Grzebień i kilka monet, guma do bielizny, kapsle, wreszcie trzepak jako miejsce życia społecznego i inicjacji

“Political Dress”
Czy strój może być deklaracją polityczną? Czy można być modnym w czasach, gdy na półkach w sklepach dostępne są jedynie ubrania robocze? Czy wyglądem można manifestować wolność? Modowe podziemie Polaków trwało 45 lat. W czasach komunizmu żywy kolor i modny fason były osobistą bronią przeciw szarzyźnie dnia codziennego. Wbrew panującemu stereotypowi, władzy ludowej nie zależało na uniformizacji i ubieraniu ludzi jednakowo. Jednak w wyniku złego zarządzania gospodarką władza nie radziła sobie z zaspokajaniem potrzeb społeczeństwa. W tym również ubierania go na odpowiednim poziomie. W polskim przemyśle odzieżowym zawsze wszystkiego brakowało. W efekcie - Polacy epoki PRL-u nosili się jednolicie i nieciekawie. Na tle tej codziennej szarości socjalistycznego państwa kwitła jednak podziemna moda.

d3ixf4v

*“Beats of Freedom“ * Porywający film o polskim rocku w czasach PRL-u. Legendy rockowego podziemia dzielą się wspomnieniami o muzyce, życiu i paranoicznej cenzurze. W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. "Żelazna kurtyna" nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie dzięki muzyce poczuli własną siłę i godność. scenariusz i reżyseria: Wojciech Słota, Leszek Gnoiński.

MUZYCZNY PCHLI TARG.
Pchli targ dla kolekcjonerów.

* KONCERT GWIAZD*
Od odz.20.00 Koncert gwiazd, podczas którego wystąpią: Róże Europy, Sztywny Pal Azji, Kobranocka oraz finalista konkursu dla młodych zespołów. Festiwal zakończy koncert jubileuszowy Oddziału Zamkniętego (35 lecie działalności)

Dodatkowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu : www.heroesofvintage.pl Oraz na facebooku: www.facebook.com/heroesofvintage

(fot. mat. prasowe)
Źródło: (fot. mat. prasowe)
d3ixf4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ixf4v