Harvey Pekar nie żyje
Informację o śmierci Pekara przekazała mediom jego żona Joyce Brabner.
13.07.2010 | aktual.: 29.10.2013 16:25
Harvey Pekar urodził się 8 października 1939 roku i większość swojego życia spędził w Cleveland. Komiksem zainteresował się dzięki przyjaźni z* Robertem Crumbem* - legendą amerykańskiego ruchu kontestacji, jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych artystów komiksowych XX wieku. To właśnie Crumbowi jako pierwszemu Pekar pokazał swoje nieudolne szkice i doskonałe scenariusze. Nowatorstwo pomysłów Pekara polegało przede wszystkim na autobiografizmie - nikt przed Pekarem nie opowiadał tak obszernie o zywkłym życiu za pomocą medium komiksowego. Zachwycony pomysłem Crumb zaproponował, że narysuje komiks do scenariusza Pekara. Tak, w 1976 roku, narodziła się seria "American Splendor".
Harveya Pekara nigdy nie interesowała fikcja. Lubił powtarzać, że zwykłe życie jest wystarczająco wypełnione dziwnymi przypadkami. Dzięki niezwykłemu talentowi narracyjnemu artyście udawało się w interesujący sposób opowiadać o nudnej codzienności - a było to o tyle trudne, że Pekar przez niemal całe życie pracował jako archiwista w jednym ze szpitali w Cleveland. Sukces "American Splendor" to, obok sukcesu "Umowy z Bogiem" Willa Eisnera i "Mausa" Arta Spiegelmana, przełomowy moment dla komiksowego autobiografizmu - bardzo popularnego obecnie nurtu, w którym powstały takie arcydzieła jak "Persepolis", "Blankets" czy "American Elf".
Niezwykłość "American Splendor" polegała też na tym, że Pekar świadomie rezygnował z formuły powieści graficznej, decydując się na niekończącą się serię komiksową. Dzięki temu fikcyjna postać Harveya Pekara stawała się jedną z wielu komiksowych postaci (obok Supermana czy Batmana) charakteryzujących się swego rodzaju nieśmiemiertelnością.
Pozbawiony talentu plastycznego Pekar zapraszał do współpracy przy "American Splendor" wielu znanych rysowników. Serię, poza Robertem Crumbem, współtworzyły takie sławy jak* Alison Bechdel, Chester Brown, Alan Moore, Spain Rodriguez, Joe Sacco, Eddie Campbell i Gilbert Hernandez.*
Artystyczny sukces "American Splendor" sprawił, że w pod koniec lat 80. artystą zainteresował się znany amerykański dziennikarz, gospodarz własnego talk show - David Letterman. Pekar kilkukrotnie wystąpił w jego programie i był traktowany jako swego rodzaju maskotka. Zirytowany tą rolą artysta wygłosił na antenie gniewną krytykę pod adresem właściciela stacji NBC, koncernu General Electric oskarżanego w tamtych czasach o zwalnianie kłopotliwych dziennikarzy. Spowodowało to, że przez kilka lat Pekar miał zakaz wstępu do budynków stacji.
Pekar był trzykrotnie żonaty. Jego trzecią żoną, z którą był do śmierci, była Joyce Brabner również scenarzystka komiksowa. Małżeństwo współpracowało przy powstawaniu* "Our Cancer Year*" - wydanej w 1994 roku opowieści o zmaganiach Harveya Pekara z rakiem.
Na podstawie życia i twórczości Harveya Pekara nakręcono w 2003 roku film fabularny zatytułowany po prostu "American Splendor". Jego reżyserami byli Robert Pulcini i Shari Springer Berman. W filmie artystę grał Paul Giamatti, ale wystąpił również sam Pekar. Produkcja została doceniona przez krytykę, zgarnęła szereg nagród (w tym nagrodę jury na festiwalu w Sundance i nagrodę krytyków FIPRESCI w Cannes) i była nominowana do Oskara (za scenariusz) i Złotego Globu (za drugoplanową rolę żeńską).