"Gwiazdozbiór TVP Rozrywka": Jean Michel Jarre - artysta spektakularny

"Gwiazdozbiór TVP Rozrywka": Jean Michel Jarre - artysta spektakularny
Źródło zdjęć: © mat. prasowe

29.04.2016 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kompozytor odsłoni kulisy pięcioletniej pracy przy swoich najnowszych albumach "Electronica I & II". Do ich zrealizowania zaprosił aż trzydziestu muzyków światowej sławy! W tym Pet Shop Boy, Hans Zimmer, Moby czy Massive Attack. Artysta opowie co sądzi o Polsce i o Polakach, zdradzi kim była jego mama i co wydarzyło się na pamiętnym koncercie w Huston. Widzowie dowiedzą się czegoś więcej o jego bliskiej znajomości z Edwardem Snowdenem, o tym co myśli o nowoczesnych technologiach oraz skąd bierze inspiracje do tworzenia tak spektakularnych koncertów.

Będzie to szansa zobaczenia zarówno najnowszych teledysków artysty jak i przypomnienia sobie tych z początku jego kariery. Dla tych którzy nie byli w Gdańsku z okazji 25-tej rocznicy powstania Solidarności pokażemy fragmenty słynnego koncertu Jarre w stoczni.

Jean Michel Jarre jest francuskim kompozytorem, performerem i producent muzycznym. Przede wszystkim jest jednak pionier muzyki elektronicznej i ambientu. Znany jest z organizowania koncertów-spektakli, wykorzystujących na wielką skalę efekty świetlne, pokazy laserowe i sztuczne ognie. Czterokrotnie pobił ustanowione przez siebie rekordy Guinessa w liczbie widzów na koncertach. W Moskwie zebrał 3,5 mln publiczność!

Z muzyką miał do czynienia od najmłodszych lat - jego ojciec i dziadek byli muzykami, on sam pobierał lekcje gry na fortepianie, obserwował ulicznych wykonawców czy muzyków jazzowych. Grał na gitarze w zespole, ale na jego styl muzyczny największy wpływ miała opera. Jego pierwszym międzynarodowym sukcesem był album Oxygène z 1976, nagrany w domowym studiu. W 1978 ukazał się album Équinoxe, utrzymany w podobnym stylu, który ugruntował popularność Jarre'a.

Odcinek z Jean Michelem Jarrem TVP Rozrywka wyemituje w niedzielę 15 maja o godz. 9:45,12:10, 15:55, 17:15. Całość wzbogacą materiały archiwalne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także