"Gra o tron": serialowi aktorzy w innych rolach. Będziecie zaskoczeni!
"Gra o tron" to najbardziej szokujący i przełamujący tabu serial wszech czasów, ale i tak cieszy się popularnością na całym świecie. Występujący w nim aktorzy z dnia na dzień stali się gwiazdami. Mało kto jednak wie, że większość z nich ma na koncie role w innych, równie ważnych filmach. Pamiętacie je?
Lena Headey: Cersei Lannister oraz "Ma-Ma"
"Gra o tron" to najbardziej szokujący i przełamujący tabu serial wszech czasów, ale i tak cieszy się popularnością na całym świecie.
Występujący w nim aktorzy z dnia na dzień stali się gwiazdami.
Mało kto jednak wie, że większość z nich ma na koncie role w innych, często równie ważnych filmach i produkcjach telewizyjnych.
Pamiętacie je?
Cersei Lannister: królowa i kobieta, która zawsze potrafi postawić na swoim. Delikatna uroda i dyplomatyczne wypowiedzi to tylko przykrywka dla jej niecnych knowań. Jeśli ktoś wątpi, że jej dusza jest do cna robaczywa, niech nie zapomina, że to ona urodziła i wychowała Joffreya, parszywego króla.
Lena Headey to prawdziwa aktorka-kameleon. Ostatnio kopała tyłki gromadzie uzbrojonych mężczyzn jako szefowa narkotykowego kartelu "Ma-Ma", rzucając wyzwanie pilnującym porządku sędziom. Tylko jeden z nich miał wystarczająco dużo odwagi, by stawić jej czoła – tytułowy sędzia "Dredd" (2012).
Dzięki charakteryzacji rozpoznanie pięknej Headey to prawdziwe wyzwanie.
Inni filmowcy zazwyczaj wolą eksponować jej urodę, niż ukrywać ją pod make-upem. W "300" zachwycała jako odważna i dumna królowa Gorgo, odsłaniając nawet to i owo.
A jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wyglądała Headey niemal dwadzieścia lat temu, niech sięgnie po "Księgę dżungli" z 1994 roku.
Emilia Clarke: Daenerys oraz Savannah "Ataku dinozaurów"
Daenerys Targaryen – dręczona przez brata, sprzedana (ale, jak zapewniają fanki, niezwykle przystojnemu!) dzikusowi, pozbawiona tronu dziedziczka rodu Targaryenów wreszcie bierze sprawy we własne ręce. Albo we własne smoki.
26-letnia Emilia Clarke nie może się jeszcze pochwalić bogatą filmografią, choć pewnie gdy nastanie dłuższa przerwa w nagrywaniu "Gry o tron", posypią się propozycje.
Wielbiciele talentu – a może przede wszystkim urody – młodziutkiej aktorki, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda w bardziej naturalnym kolorze włosów, nie mogą być zbyt wybredni.
Jeśli się odważą, mogą sięgnąć po "Atak dinozaurów" (2010), w którym właściciel muzeum, zirytowany krzywdą Indian, ożywia trzy dinozaury.
Savannah, czyli ciemnowłosa Clarke, wybyła akurat na imprezę, więc jej ojcu, szeryfowi próbującemu zaprowadzić w mieście porządek, dojdzie nowe zadanie do wypełnienia.
Peter Dinklage: Tyrion i Frank w "Zgonie na pogrzebie"
Tyrion Lannister to karzeł o ciętym języku, który swój mały wzrost nadrabia sprytem i inteligencją.
W knuciu intryg pozostaje nieodrodnym synem swego ojca. W wolnym czasie lubi sobie dobrze wypić i skontrolować lokalny dom uciech.
Prywatnie Peter Dinklage, aktor chorujący na achondroplazję, wiedzie szczęśliwe życie z Ericą Schmidt (związek małżeński zawarli w 2005 roku) i od lat odnosi sukcesy na srebrnym ekranie.
Wielbiciele komedii z mocno brytyjskim humorem mogą kojarzyć go jako grubiańskiego karła ze "Zgonu na pogrzebie" (2007).
Inni z pewnością rozpoznają w nim Zuchona z opartych na cyklu C.S. Lewisa "Opowieści z Narnii".
"Gra o tron" nie jest jego serialowym debiutem – gościnnie pojawił się chociażby w "Bez skazy", a większą rólkę dostał w emitowanym od 2005 "Threshold – Strategia Przetrwania".
Jack Gleeson: Joffrey Baratheon i chłopiec w "Batman–Początek"
Joffrey Baratheon – zło wcielone. A także miłościwie nam panujący władca Siedmiu Królestw.
Gleeson dopiero przekroczył dwudziestkę, więc nie zdążył jeszcze podbić filmowego świata. Być może nawet jego rola "małego chłopaka" w "Batman – Początek" (2005) przeszłaby bez echa, gdyby nie dowcipni użytkownicy internetu.
Sieć obiegł kadr z filmu, na którym Batman, uratowawszy chłopca, prosi go, by zrobił coś dobrego ze swoim życiem. "Zrobię" – zapewnia rozparty na tronie Joffrey.
Sibel Kekilli: Shae oraz... pierwsza rola w filmie dla dorosłych
Shae – podczas tworzenia jej postaci filmowcy okazali się o wiele bardziej litościwi niż Martin i serialową Shae z książkową łączy chyba jedynie łoże karła.
Kekilli, niemiecka aktorka pochodzenia tureckiego, pierwsze doświadczenia zbierała dzięki... produkcjom pornograficznym.
Później przyszły produkcje poważniejsze, między innymi docenione przez krytykę "Głową w mur" (2004), gdzie Sibel – jako Sibel – po nieudanej próbie samobójczej, by nie okryć się hańbą, wychodzi za mąż za nieznanego mężczyznę, a ich początkowo czysto fikcyjny związek wkrótce przeradza się w coś więcej.
Nikolaj Coster-Waldau: Jaime Lannister oraz szeryf w "Królestwie niebieskim"
Jaime Lannister – piękny (nawet bez ręki!) i odważny, choć nie potrafi dobrze ulokować swoich uczuć (patrz: Cersei).
Jego ofiary pewnie preferowałyby określenie "bezwzględny i okrutny", ale kto by ich tam słuchał?
Można (choć to wątpliwe) tego niezwykle utalentowanego duńskiego aktora kojarzyć jako szeryfa z "Królestwa niebieskiego" (2005). Lepiej jednak sięgnąć po nieanglojęzycznych (i bardzo udanych) "Łowców głów" (2011), ekranizację powieści niezwykle popularnego skandynawskiego pisarza Jo Nesbo.
Z tego roku pochodzą zaś dwie głośne produkcje z jego udziałem – słabiutka "Mama" i zbierająca raczej pochlebne opinie "Niepamięć".
Michelle Fairley: Catelyn Stark oraz matka Hermiony w sadze o Harrym Potterze
Catelyn Stark – idealna żona i matka, choć macocha, co chętnie poświadczy Jon Snow, raczej z niej kiepska.
Wdowa po Nedzie Starku, wierząca w honor, sprawiedliwość i uczciwość gospodarzy. A to, jak się okazuje, nie zawsze jest zbyt rozsądne.
Michelle Fairley nie miała do tej pory szczęścia na castingach. Pokazała się w wielu serialach, ale w większości jedynie na moment – w jej bogatej filmografii znajdują się takie pozycje jak "Sprawy inspektora Morse'a", "Morderstwa w Midsomer", "Wyklęci". Zagrała w paru filmach – za rolę w "Best: nieodrodny syn" (2009) otrzymała nawet nominację do nagrody IFTA – ale zazwyczaj pozostawała niezauważona.
Mało kto dostrzegł ją w "Innych" i pewnie niewiele osób zauważyło, że załapała się nawet do bestsellerowej sagi o Harrym Potterze: w "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" zagrała matkę Hermiony Granger.
Sean Bean: Ned Stark i Boromir we "Władcy pierścieni"
Ned Stark – w założeniu mądry i prawy Namiestnik i Strażnik Północy.
Według widzów zaś jedna z najgłupszych serialowych postaci.
Demotywatory z hasłami "Littlefinger mówi, żebyś mu nie ufał? Zaufaj mu!" podbiły swego czasu internet.
Cóż, o ile na Północy Stark świetnie sobie radził, w wielkim świecie zupełnie stracił głowę.
Mówi się, że Sean Bean umiera w każdym swoim filmie, więc w tym kontekście dziwi zdziwienie widzów oglądających pierwszy sezon "Gry o tron".
Ginie (oczywisty spojler!) również i we "Władcy pierścieni", gdzie jako Boromir, członek drużyny, najpierw daje się omotać mocy Pierścienia, ale potem odkupuje swoje winy. Tzn. umiera.
Natalie Dormer: Margaery Tyrell oraz Anna Boleyn w "Tudorach"
Margaery Tyrell – pozornie nieszczęsne dziewczątko oddawane przez rodzinę z rąk do rąk kolejnym kandydatom na królów.
Rzeczywistość te plany nieco weryfikuje – o ile w książce można pozornie wierzyć w jej rzekomą niewinność, tak w serialu Margaery z twarzą Natalie Dormer to kwintesencja sprytu, seksu i zapowiedź wiszącej w powietrzu katastrofy.
Dormer ambicje zawsze miała wielkie – w "Dynastii Tudorów" jako Anna Boleyn uwodziła (i to z powodzeniem!) Henryka VIII, choć ta historia nie skończyła się dla niej zbyt dobrze.
Na dużym ekranie nie pojawia się zbyt często, ale miłośnicy ekranizacji komiksów mogą ją pamiętać z filmu "Captain America: Pierwsze starcie" jako szeregową Lorraine (w wersji blond).
Kit Harington: Jon Snow oraz Vincent w "Silent Hill: Apokalipsa 3D"
Jon Snow – wszyscy już wiedzą, że Jon Snow nie wie nic. Chociaż chyba coś tam wie, skoro udało mu się zawrócić w głowie rudowłosej dzikusce.
Ciekawe, czy nadchodząca zima ostudzi jego miłosne zapędy...
"Gra o tron" to serialowy debiut Haringtona – choć na teatralnych deskach występował już wcześniej w głównej roli w "Czasie wojny" – a zajęty sagą nie ma zbyt wiele czasu na inne projekty.
W przerwie udało mu się dostać angaż w "Silent Hill: Apokalipsa 3D", gdzie jako Vincent towarzyszy Heather Mason w wyprawie do tajemniczego miasteczka Silent Hill.
Okazuje się, że Jon Snow nie tylko nic nie wie, ale i nie za bardzo potrafi pokierować swoją karierą...
Richard Madden: Robb Stark i Kirk w filmie "Pokój na czacie"
Robb Stark – młody wilk. Chyba zbyt chętnie poszedł w ślady ojca.
Maddena kojarzyć można przede wszystkim z "Pokoju na czacie" z 2010, gdzie wcielił się w rolę Kirka.
Ale kolejne propozycje już zostały złożone. Teraz samozwańczy król Północy dostanie mniej honorową, choć zdecydowanie bezpieczniejszą rolę księcia w planowej przez studio Disneya aktorskiej wersji "Kopciuszka" (2014).
Carice van Houten: Melisandre oraz Nina Von Stauffenberg w "Walkirii"
Melisandre – rudowłosa piękność mąci i mąci, a w dodatku słynie z niepohamowanej żądzy do składania ofiar i zrzucania odzienia.
Chociaż jak się ma takie ciało, to czemu nie?
Houten widzowie kojarzą zapewne z "Walkirii" (2008), jako Ninę Von Stauffenberg, choć wielbiciele horrorów wypatrzyć mogli ją w "Egzorcyzmach Dorothy Mills" (2008).
"Gra o tron" jest jej serialowym debiutem!
Oona Chaplin: Talisa Maegyr i recepcjonistka w "007 Quantum of Solace"
Talisa Maegyr – zrodziła się z inwencji scenarzystów, w książce jej postać nosi inne imię i napisana została zupełnie inaczej.
Ale udaje jej się omotać Robba Starka, co – choć na krótko – czynić ją może obiektem kobiecej zazdrości.
Wnuczka Charliego Chaplina i córka aktorki Geraldine Chaplin sama rusza na podbój filmowego świata.
Do tej pory dużo się nie nagrała, chyba że liczyć rolę recepcjonistki w "007 Quantum of Solace" (2008).
Niewiele lepiej idzie jej w serialach – pojawiła się w doskonałym brytyjskim "Sherlocku" i "Czasie prawdy"; być może "Gra o tron" pozwoli jej zdobyć większą popularność.
Charles Dance: Tywin Lannister oraz David Carlton w "Ali G"
Tywin Lannister – lord Casterly Rock. Krążą ploty, że jego nocnik wypełnia... złoto.
Filmy z udziałem Dance'a można by omawiać przez godzinę, ale wszyscy ci, których zmierził okrutny Lannister, mogą sięgnąć po "Ali G" (2000).
To tam Tywin – pod pseudonimem David Carlton – przebrany w damskie fatałaszki kręci tyłkiem w rytm muzyki. Serio.
Rose Leslie: Ygritte oraz Leslie w "Downton Abbey"
Ygritte – to ona przypomina nieustannie Jonowi, że nic nie wie, i to ona przekonuje się, że niedoświadczony pan Snow coś tam jednak wie.
Ale uwaga – nie warto z nią zadzierać, jako wzgardzona kochanka chętnie wpakuje ci strzałę w bebechy.
Leslie o wiele grzeczniejsza była w "Downton Abbey", gdzie jako cicha i pokorna pokojówka marzyła o lepszym życiu.
Marzenia wreszcie udało jej się zrealizować, co wiązało się jednak ze zniknięciem z kolejnych sezonów. A szkoda.
Mackenzie Crook: Orell i Ragetti w "Piratach z Karaibów"
Orell – niezbyt przyjemny człowiek, należący do świty Mance'a Raydera, Króla za Murem. Posiada nadprzyrodzone zdolności.
Crook to aktor cierpiący z powodu zapadającej w pamięć fizjonomii. W brytyjskim serialu "Kumple" jako niezbyt straszny kryminalista dokuczał grupce nastolatków, za co został upokorzony i pokonany z kretesem.
Rolę może i nie główną, ale za to charakterystyczną, dostał w filmowej serii "Piraci z Karaibów".
Któż nie pamięta pirata Ragetti z drewnianym okiem?
Alfie Allen: Theon Greyjoy oraz Danny w "Pokucie"
Theon Greyjoy – widzowie życzyli mu śmierci, ale udało mu się przeżyć, choć chyba zdecydowanie wolałby dołączyć do Martinowskiej epopei "Następny do raju". Ale nie ma tak łatwo.
Dorobek filmowy Allena może i nie wygląda imponująco, ale przynajmniej stał się bohaterem piosenki napisanej przez swoją siostrę, Lily Allen.
Chociaż ci, którzy przesłuchali utwór "Alfie", pewnie zastanawiają się, czy to na pewno wyróżnienie?
Jeśli chodzi o filmy – Allen lubuje się wyraźnie w produkcjach kostiumowych. Był więc synem Arundela w "Elizabeth" (1998), Dannym w "Pokucie" (2007) i posłańcem w "Kochanicach króla" (2008).
Rozpoznaliście go w tych aksamitnych wdziankach?
Rory McCann: Sandor Clegane
Sandor Clegane – zwany Ogarem. Gdy był mały, za nieposłuszeństwo brat wcisnął jego głowę w płomienie, ale to nie nauczyło go, żeby być grzecznym chłopcem.
Aktor niedoceniany, ale z potencjałem. Widzom "Gry o tron" może i trudno w to uwierzyć, ale przez jakiś czas McCann był twarzą kampanii reklamującej płatki owsiane.
Niby ma w filmografii sporo hitów, ale z ekranu mało kto go pamięta. A pojawił się i w "Aleksandrze" (2004) jako Krateros, i w "Starciu tytanów" (2010) jako Belo.
No właśnie – prędzej skojarzyć go można z doskonałej komedii "Hot Fuzz – Ostre psy" (2007), jako Michaela Armstronga... YARP!
Thomas Brodie-Sangster: Jojen Reed i Sam w "To właśnie miłość"
Jojen Reed – w serialu jego wątek na razie nie fascynuje; pomaga młodemu Starkowi w "poznaniu siebie" i chroni go w drodze na Mur.
Być może scenarzyści wyczują drzemiący w nim potencjał i Jojen dostanie bardziej rozbudowaną rolę.
Tak, tak, ten wyrośnięty chłopak to Sam z "To właśnie miłość" (2003), obowiązkowego filmu na Boże Narodzenie.
W młodości Jojen Reed zdobywał się na równie heroiczne czyny co wyprawa za Mur – by wyznać miłość dziewczynie, pokonał ochronę lotniska.
Aidan Gillen: Petyr Baelish oraz agent CIA w "Mroczny Rycerz powstaje"
Petyr Baelish – Littlefinger wprawdzie nie może pochwalić się zbyt imponującą posturą, ale za to sprytu i ambicji ma za trzech. Na razie udaje mu się nie tracić głowy.
Przed "Grą o tron" jako Thomas Carcetti ustalał "Prawo ulicy", kochał i nienawidził w mało u nas popularnym "Love/Hate".
W 2009 był psychopatą, który porwał dziewczynę policjanta i kazał mu wykonywać dwanaście skomplikowanych zadań w "12 rundach" (2009). Był również agentem CIA w filmie "Mroczny Rycerz powstaje".
Doświadczenie, które pozwoli mu pożyć (a może i przeżyć?) w Królewskiej Przystani zatem już ma.
Iain Glen: Jorah Mormont oraz Ryszard Lwie Serce
Jorah Mormont – rycerz, który niejedno ma na sumieniu. Ale zamiast dręczyć się wspominaniem popełnionych błędów, woli smalić cholewki do swojej młodej królowej. Trudno mu się dziwić.
Kto by nie chciał, kiedy owa królowa wygląda jak Emilia Clarke?
Panie kojarzyć mogą Glena albo z uroczego miniserialu BBC "Żony i córki" z 1999 (zagrał pana Prestona), albo raczej ze znacznie popularniejszego, emitowanego od 2010 roku "Downton Abbey". Jako sir Richard Carlisle zasiał trochę zamętu w idyllicznym życiu angielskiej arystokracji.
Na brak propozycji zapewne nie narzeka – był już Ryszardem Lwie Serce ("Królestwo Niebieskie", 2005) i Hamletem ("Rosencrantz i Guildenstern nie żyją", 1990), ale dla fanów nieco mroczniejszych klimatów już na zawsze będzie wyglądał jak doktor Isaacs z serii filmowej "Resident Evil".
James Cosmo: Jeor Mormont i w filmie "Braveheart"
Jeor Mormont – rycerz nad wyraz mężny i sprytny, przez wiele lat dowodził Nocnej Straży.
Cosmo mężny był i w "Braveheart – Walecznym sercu" (1995), gdzie jako mocarny wojownik nie dał się ani wrogim wojskom, ani angielskiej strzale, którą wyrwał z piersi, by walczyć dalej w obronie swoich ziem.
Potem zmienił nieco profesję i dziesięć lat później w "Opowieściach z Narnii" (2005) zatrudnił się jako... Święty Mikołaj.