"Gotowe na wszystko" i "Dr House" - bliski koniec kultowych seriali
Już w maju amerykańscy fani pożegnają się z bohaterami seriali, które spowodowały, że ogólnodostępne stacje, takie jak ABC ("Gotowe na wszystko") i Fox ("Dr House"), przeżywają obecnie renesans popularności. Te, kończące swój antenowy żywot serie, przyciągnęły uwagę nie tylko widzów, śledzących wszystkie telewizyjne produkcje. Sprawiły, że ludzie na ogół stroniący od seriali, zaczęli je z oglądać z zainteresowaniem.
"Gotowe na wszystko" i "Dr House" ożywiły program ogólnodostępnych stacji, nie mających szansy na to, aby konkurować z kontrowersyjnymi tematami poruszanymi w produkcjach telewizji kablowych. Tym razem okazało się jednak, że pozornie niewinne amerykańskie przedmieścia i oddział diagnostyczny pewnego szpitala to doskonałe miejsce akcji najbardziej wciągających seriali. Obydwa tytuły przez osiem lat gościły w naszych domach i wraz z nimi zrodziła się nowa telewizyjna jakość. Przypomnijmy sobie, jak to wszystko się zaczęło.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
Pierwszy epizod "Gotowych na wszystko" stacja ABC wyemitowała 3 października 2004. Już pilotowy odcinek wskazywał na to, że mamy do czynienia z czymś nieznanym i intrygującym. Idealne przedmieścia Fairview, z najbardziej reprezentacyjną ulicą Wisteria Lane, sprawiały, że chcieliśmy tam zamieszkać choćby od zaraz. W końcu równo skoszone trawniki, kwitnące klomby i doskonale zaaranżowane wnętrza wysprzątanych domów wręcz prosiły o to, aby je odwiedzić i przynajmniej napić się kawy w salonie Bree Van De Kamp. I tutaj przechodzimy do meritum – o ile bowiem Wisteria Lane może walczyć o tytuł idealnej ulicy, to jej mieszkańcy raczej nie.
Główne bohaterki serialu poznajemy w trudnym dla nich momencie, gdy jedna z ich przyjaciółek właśnie popełniła samobójstwo. Z tego powodu Bree (Marcia Cross)
, Gabi (Eva Longoria), Susan (Teri Hatcher) i Lynette (Felicity Huffman) zbierają się pod domem Mary Alice i zaczynają się zastanawiać, na ile znały swoją koleżankę. I tak rozpoczyna się serial, w którym zakochały się miliony widzów na całym świecie. Produkcja o kobietach, ale nie wyłącznie dla pań, bowiem do uwielbienia tytułowych Desperatek chętnie przyznaje się również wielu mężczyzn.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
"Gotowe na wszystko" są skrzyżowaniem komedii z kryminałem. Nie jest to jednak typowe crimedy (jak na przykład serial "Castle", gdzie wątki komediowe równoważone są cotygodniową zagadką kryminalną), gdyż w prezentowanych przygodach Desperatek dostrzec można cechy także innych gatunków telewizyjnych. Mamy tutaj zatem elementy klasycznej opery mydlanej, dramatu obyczajowego, ale i farsy o czterech przyjaciółkach w wersji małomiasteczkowej (w opozycji do wielkomiejskich bohaterek "Seksu w wielkim mieście").
Przez osiem lat (w serialu znacznie dłużej, gdyż pojawiały się przeskoki czasowe) towarzyszyliśmy gospodyniom z Wisteria Lane w pokonywaniu przeciwności losu: zwalczaniu chorób, problemów finansowych, zdrad mężów, nieposłuszeństwa dzieci, ale i cieszyliśmy się z nimi, gdy dostawały dobrą pracę, wychodziły za mąż, osiągały sukcesy, prowadząc swoje własne firmy czy gdy wysyłały dzieci na studia. Te historie można by mnożyć, ale jedno jest pewne – obserwowaliśmy, jak ewoluuje przyjaźń dojrzałych kobiet, jaką rolę w ich życiu odgrywa obecność przyjaciółek, nie zawsze wspierających, często krytykujących, czasem mających sprzeczne interesy, ale zawsze obecnych.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
Szczyt popularności serialu przypadł na czwarty rok emisji, kiedy wszystko wciąż wydawało się nowe, kolejne wątki zaskakujące, a bohaterowie intrygujący. Jednak jak to zwykle bywa z telewizyjną produkcją, w pewnym momencie nastąpiło znużenie formułą, co wpłynęło na znaczący spadek oglądalności. Fani mieli dosyć katastrof spadających na barki bohaterek, nieprawdopodobnych zwrotów akcji i ciągłych problemów do zwalczenia. Gdy jednak pojawiło się widmo zakończenia produkcji, wielbiciele gospodyń z Wisteria Lane powrócili, z niecierpliwością wyczekując kolejnych odcinków sezonu ósmego, który prezentuje zaskakująco wysoką formę. ABC wyemituje jeszcze tylko cztery odcinki przygód Desperatek. Zakończenie historii zaplanowano na 13 maja i już dzisiaj można stwierdzić, że będzie to jeden z ważniejszych finałów telewizyjnych XXI wieku. Bez "Gotowych na wszystko" nie byłoby rosnącej popularności seriali stacji ogólnodostępnych, które
udowadniają, że mogą przyciągać widzów równie atrakcyjnymi produkcjami, co elitarne stacje kablowe.
Najważniejszym wątkiem serii był bez wątpienia motyw samobójczej śmierci Mary Alice (Brenda Strong). Bohaterka towarzyszyła nam w każdym odcinku jako narratorka, ale i jako głos będący wyrzutem sumienia, pouczeniem, wskazaniem właściwej drogi, a czasem wyrazem pochwały. Mary Alice pozwala widzom na dystans wobec problemów głównych bohaterek, a także wytknięcie ich błędów, pomyłek i wskazanie, że idą niewłaściwą drogą.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
Bree Van De Kamp poznajemy jako doskonałą panią domu, zagorzałą republikankę, która z czasem musi zaakceptować, że w jej perfekcyjnym życiu mają miejsce bardzo wydarzenia odbiegające od jej wizji (syn okazuje się gejem, mężowie są niewierni, a córka szybko zachodzi w ciążę i nie kroczy od sukcesu do sukcesu, jak życzyłaby sobie bohaterka). Bree sama musi walczyć o przetrwanie nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Gdy przyjaciółki się od niej odwracają, dzieci zajmują się swoimi sprawami, jedynym wiernym towarzyszem okazuje się kieliszek wina.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
Gabi Solis jako najmłodsza, najbardziej narcystyczna i niedojrzała emocjonalnie bohaterka przeżywa bolesną lekcję życia nie tylko, gdy konto bankowe pustoszeje, mąż znika z obrazka, a sylwetka staje się nieco bardziej pełna. Okazuje się, że może być jeszcze gorzej, ponieważ pojawiają się dzieci, a mąłżonek nie jest już wziętym biznesmenem, tylko masażystą. Lekcja pokory, a równocześnie pewność, że kiedyś jeszcze sięgniemy po puchar zwycięzcy, to jedno z kluczowych przekazów, które niesie ze sobą postać Gabrielle Solis.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
Z kolei Lynette i Susan to bohaterki, przypominające o mozole budowania stabilnej rodziny, konieczności wyrzeczeń i walki o sprawy ważne, czasami łatwo tracone z oczu. Obie panie poświęcały się dla swoich rodzin, zapominając o własnych ambicjach, byle tylko uszczęśliwić innych.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
Przez osiem lat obecności w milionach domów na całym świecie "Gotowe na wszystko" z pewnością przypominały, że nie każdy sekret wart jest poznania. O tym, jak pożegnają się z nami mieszkanki Wisteria Lane i czy zdradzą nam wszystkie swoje tajemnice, przekonamy się już 13 maja.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,25244,title,Gotowe-na-wszystko,serial.html )**
Podczas, gdy "Gotowe na wszystko" mierzyły się z problemami pozornie idealnego przedmieścia Fairview, całkiem niedaleko, bo w New Jersey, pewien szpital przeżywał rewolucję.
Stacja Fox pierwszy odcinek "Dr House’a" wyemitowała 16 listopada 2004. Dramat medyczny o lekarzu słynącym z ciętego języka, niekonwencjonalnych metod pracy i specyficznego podejścia do diagnozowania pacjentów obiegł cały świat i cieszy się wielką popularnością w najbardziej egzotycznych zakątkach globu. Trudno uwierzyć, że serial oparty na systemie jednej zagadki w tygodniu, stał się największym hitem początku XXI wieku. "Dr House" to seria, bez której nie byłoby dzisiaj boomu telewizyjnego i rosnącej popularności amerykańskich produkcji.
Grega House’a znają prawie wszyscy – można go lubić, można go nienawidzić, ale nie sposób zignorować tak wyrazistego bohatera, o którym powstało już kilkanaście książek, a jego fenomen badają nie tylko medioznawcy, ale i kulturoznawcy oraz socjologowie.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,26524,title,Dr-House,serial.html )**
"Dr House" to opowieść o jednym człowieku. Wszyscy inni bohaterowie mogliby zniknąć, ale dopóki jest on, mamy co oglądać. Z pewnością nie mówilibyśmy o wyjątkowości tej produkcji, gdyby nie Hugh Laurie, brawurowo wcielający się w rolę niezbyt sympatycznego, ale genialnego diagnosty.
House całe swoje życie podporządkował pogoni za szukaniem odpowiedzi. Jego potrzeba stawiania skutecznych diagnoz nie wynika z chęci uszczęśliwienia pacjenta, ale z pragnienia znalezienia rozwiązania, ułożenia puzzli, rozrzuconych bez żadnego porządku.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,26524,title,Dr-House,serial.html )**
Przez osiem lat emisji serialu, poznaliśmy nie tylko Grega House’a, ale i jego licznych współpracowników: Lisę Cuddy (Lisa Edelstein), Erica Foremana (Omar Epps), Roberta Chase’a (Jesse Spencer), Allison Cameron (Jennifer Morrison), Trzynastkę (Olivia Wilde), Kutnera (Kal Penn), Tauba (Peter Jacobson) oraz Jamesa Wilsona (Robert Sean Leonard). Z pewnością pomogli oni nieco House’a ucywilizować, jednak gdy przyjrzymy się bohaterowi z pierwszego odcinka i tych obecnie emitowanych, nie sposób nie zgodzić się z nim, gdy mówił, że ludzie się nie zmieniają.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,26524,title,Dr-House,serial.html )**
Popularnością wśród fanów cieszą się nie tylko cytaty z tego jakże błyskotliwego diagnosty, ale i jego niekonwencjonalne zwyczaje, słabość do oper mydlanych, gier komputerowych, a także bezpardonowe podejście do zwierzchników, procedur i wszelkich zasad obowiązujących w społeczeństwie.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,26524,title,Dr-House,serial.html )**
Greg House nie jest typem rodzinnym, nie przyjaźni się z personelem szpitalnym, nie jest szczęśliwym mężem i ojcem. To samotnik, otaczający się swoimi ulubionymi zabawkami i kilkoma osobami, których obecność nie działa na niego jak płachta na byka.
**[
]( http://aleseriale.pl/sid,26524,title,Dr-House,serial.html )**
"Dr House" zyskał przychylność widzów dzięki wyrazistemu bohaterowi, łamiącemu dotychczasowe konwencje telewizyjne. Dzisiaj nie musimy darzyć sympatią głównej postaci, aby się z nią identyfikować. Grega House’a trudno polubić od pierwszego wejrzenia, ale z pewnością jego zachowanie i osobowość jest na tyle intrygująca, że chętnie wracamy po więcej. Nawet jeśli oznacza to, że dowiemy się o sobie czegoś, czego wolelibyśmy nie wiedzieć.
W jakim stylu pożegna się z nami bohater, który rzadko kiedy przeprasza i prosi o wybaczenie? Pozostaje nam czekać do 21 maja, a wtedy wszystko stanie się jasne.