Gniewny hołd dla undergroundu

Jarek Składanek i Szymon Holcman przypominają o undergroundowych, punkowych korzeniach Kultury Gniewu w każdym wywiadzie, którego udzielają z okazji 10-lecia wydawnictwa (także w tym dla komiksomanii.pl)
. Historia KG zaczęła się dekadę temu w zasadzie od pomysłu na wydanie jednego komiksu - "Zakazanego owocu" Dariusza "Pały" Palinowskiego. Pogrywający w punkowych zespołach Składanek nie myślał o założeniu wydawnictwa - chciał po prostu by komiksy znanego ze środowiskowych zinów rysownika-buntownika znalazły się w jednym miejscu. A, że tematyka była typowo punkowa - antyfaszyzm, antyklerykalizm, skrajny wegetarianizm - nie było szans, by zainteresowało się nimi jakieś większa oficyna. Sam Pała był typowym punkowym artystą od niechcenia. W wywiadzie umieszczonym na stronach wydawnictwa przyznaje się, że uważa się za utalentowanego i nawet niespecjalnie lubi komiksy. Sporo przy tym klnie.

Dziś, w głównym nurcie polskiego komiksu tak radykalny przekaz ma już chyba tylko "Likwidator" Dąbrowskiego, swoją drogą artysty, który także był wydawany przez Kulturę. Ale w 2000 roku była cała masa niewydanych (lub wydanych, ale niedostępnych) komiksów undergroundowych (choć Szymon Holcman spierałby się, że autorskich), które warto było przybliżyć czytelnikom. Pała, Prosiak, Dąbrowski, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Termos - w czasach, gdy swoje największe sukcesy święcił Egmont Polska i sprowadzane z zagranicy serie wielkich autorów, Składanek bez kompleksów wykopywał polskich artystów i dawał im możliwość wydania albumu (lub chociaż zeszytu).

Przełomem w historii wydawnictwa stało się wydanie (we współpracy z Zin Zin Press) komiksu Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosenberga (siostrzeńca TEGO Grzegorza Rosińskiego)* "Achtung Zelig! Druga wojna". Rzecz działa się w 2004 roku - mrocznych czasach, gdy polskie media wciąż jeszcze kojarzyły hasło "komiks" przede wszystkim z superbohaterską pulpą, więc wiadomość o tym, że dwóch Polaków stworzyło wymagającą intelektualnie powieść graficzną będącą mroczną fantazją na temat II wojny światowej stała się świetnym tematem na newsa. W wywiadzie dla komiksomanii.pl Szymon Holcman mówił o tym przełomie tak: "Pierwszy nakład sprzedał się błyskawicznie, omówienia pojawiły się w wysokonakładowej prasie. Jarek zobaczył, że jest miejsce na tego typu komiks, że można docierać do szerszej grupy odbiorców niż festiwalowa publiczność." Tak narodziła się myśl, że Kultura Gniewu może wydawać nie tylko niedocenianych Polaków, ale i *zachodnie sławy.

Dziś Kulturę Gniewu tworzą trzy osoby - poza Składankiem są to jeszcze Paweł Tarasiewicz i Szymon Holcman - a samo wydawnictwo uznawane jest za jedno z najważniejszych w historii polskiego rynku komiksowego. Dzięki KG w naszym kraju zadebiutowało nie tylko wielu polskich artystów (Misiak, Podolec, Łazowski, Przemysław Surma itd), ale i zachodnich sław. Od 2004 roku Kultura konsekwentnie przybliża bowiem także zagranicznych mistrzów - pod jej szyldem ukazują się albumy takich tuzów komiksu jak* Daniel Clowes, Charles Burnes czy Robert Crumb*. KG jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jej pozycje wciąż chwalone są za wysoki poziom edytorski.

Początek obchodów 10-lecia miał miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - na specjalnie zorganizowanym spotkaniu z twórcami oficyna była rozmowa o historii, chóralne "Sto lat" i tort. Jednak prawdziwe obchody odbędą się podczas imprezy, która będzie wspólną imprezą KG i wydawnictwa muzycznego Refuse Records. Obecni na niej będą nie tylko szefowie wydawnictwa, ale i dwie polskie gwiazdy, bez których Kultura Gniewu najprawdopodobniej w ogóle by nie zaistniała - poza przywoływanym już Pałą, stawi się także Krzysztof "Prosiak" Owendyk, autor legendarnej "Ósmej czary" - chyba najsłynniejszego polskiego komiksu undergroundowego. Specjalnie na tą okazję wydane zostaną okolicznościowe albumy obu rysowników, a cała impreza ma być wielkim hołdem dla estetyki punkowej.

23.10. WARSZAWA, CDQ www.cdq.pl
ul. Burakowska 12, wstęp 25,-
spotkanie: godz. 16.00 (wstęp wolny)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)