"Fakty" atakują Świrskiego. "Nakłada kary na media, z którymi mu nie po drodze"

Maciej Świrski nałożył wysokie kary na TVN
Maciej Świrski nałożył wysokie kary na TVN
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. KBS

03.05.2024 20:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W "Faktach" wyemitowano reportaż o rankingu wolności prasy, w którym Polska awansowała o 10 punktów i zajęła 47. miejsce. TVN wprost wskazał osobę, która utrudnia awans w rankingu. Z reportażu wynika, że jest nią Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, który nakłada na TVN wysokie kary.

- Zmiana władzy w Polsce i taki ma wymiar. Awansowaliśmy w światowym indeksie prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a raczej nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy - zapowiedziała materiał Katarzyny Górniak prowadząca piątkowe wydanie "Faktów" Diana Rudnik.

Reportaż Górniak dotyczył wolności mediów w Polsce, a przy okazji uderzał w szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Przewodniczący został wybrany jeszcze za rządów PiS i nakłada wysokie kary m.in. na TVN za reportaże, które nie są po myśli partii Jarosława Kaczyńskiego.

Materiał zaczął się od omówienia rankingu wolności prasy, w którym Polska awansowała z 57. na 47. Miejsce. Ranking porównuje poziom wolności, jaką cieszą się dziennikarze i media w 180 krajach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Reporterzy bez Granic, którzy co roku przygotowują ranking, zauważyli, że przez 8 lat rządów PiSu media publiczne zamieniły się w narzędzia propagandy, a media prywatne były poddawane silnym naciskom.

- W ciągu 8 lat rządów PiS Polska runęła w rankingu o kilkadziesiąt miejsc - mówiła Górniak. I rzeczywiście, z 18. miejsca, które zajmowaliśmy w 2015 r., spadliśmy aż na 66. w 2022 r. Rok później Polska znalazła się na miejscu 57., a w tym roku na 47.

"Fakty" przedstawiły pozycję Polski w rankingu wolności prasy
"Fakty" przedstawiły pozycję Polski w rankingu wolności prasy© kadr z programu

Maciej Świrski nałożył na TVN wysokie kary

Z reportażu wynika, że na drodze ku szybkiemu odzyskaniu pozycji stoi Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Jednowładztwo przewodniczącego polega przede wszystkim na tym, że może wykonywać wszystkie kompetencje nadzorcze, które ustawa przewiduje, jednoosobowo - tłumaczyła prawniczka Paulina Maślak-Stępnikowska.

Górniak stwierdziła w swoim reportażu: - Wybrany przez PiS i wspierający PiS Świrski nakłada wysokie kary na te media, z którymi mu nie po drodze. W ostatnim czasie ukarał radio TOK FM i stację TVN karą pół miliona zł za reportaż "Franciszkańska 3".

Aby Polska mogła awansować w rankingu, trzeba przeprowadzić sporo zmian. - Jest oczekiwanie, że skończą się polityczne ataki na niezależność mediów typu Lex TVN i Lex pilot. Że rządzący nie będą nękać pozwami niezależnych dziennikarzy, że reklamy z publicznych pieniędzy nie będą przydzielane w zamian za publikacje sprzyjające władzy - mówił Pavol Szalai z organizacji Reporterzy bez Granic.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także