Trwa ładowanie...

Eurowizja 2021: Kościół na Cyprze domagał się zmiany piosenki. "Promuje satanizm"

Elena Tsagrinou to cypryjska reprezentantka w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Artystka zrobiła furorę kawałkiem "El Diablo" i przed finałem jest uznawana za jedną z faworytek. Ale w jej ojczyźnie spore grono rodaków wcale się nie cieszy.

Elena Tsagrinou (w środku) z tancerkami przed koncertem półfinałowymElena Tsagrinou (w środku) z tancerkami przed koncertem półfinałowymŹródło: Getty Images
d3bbqrn
d3bbqrn

Tegoroczna Eurowizja odbywa się w Rotterdamie (18-22 maja). Polskę reprezentuje Rafał Brzozowski z piosenką "The Ride", który mocno wierzy w swój sukces. Ale bukmacherzy nie dają mu żadnych szans. W przeciwieństwie do Eleny Tsagrinou z Cypru, która ma duże szanse na zwycięstwo w finale.

Obecność Eleny Tsagrinou na Eurowizji wzbudza jednak duże kontrowersje. Chodzi o treść i rzekomy przekaz jej utworu "El Diablo", który został głośno oprotestowany przez przedstawicieli ortodoksyjnego Kościoła na Cyprze.

Cypr jest jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie (dane z 2005 r.), przy czym 78 proc. obywateli to chrześcijanie, w dużej mierze związani z Kościołem prawosławnym. I to właśnie oni zgłosili swoje obiekcje do Cyprus Broadcasting Corporation (cypryjski nadawca telewizji publicznej), który odpowiada za wysłanie Eleny na konkurs do Holandii.

Elena Tsagrinou - El Diablo

Jak podaje BBC, zdaniem prawosławnych Elena Tsagrinou w swojej piosence "zasadniczo chwali fatalistyczne podporządkowanie się ludzi władzy diabła". Wierni domagali się zmiany piosenki, która reprezentuje Cypr na arenie międzynarodowej, na taką, która "wyraża naszą historię, kulturę, tradycje i nasze roszczenia".

d3bbqrn

Elena Tsagrinou podpadła prawosławnym chrześcijanom, ponieważ w jej kawałku jest między innymi takie zdanie: "Oddałam swe serce diabłu, ponieważ powiedział mi, że jestem jego aniołem".

Zdaniem wiernych takie słowa to jawna zachęta do wielbienia diabła. Artystka całkowicie odrzuca taką interpretację i tłumaczy, że jej piosenka nawiązuje do ruchu #MeToo. Opowiada o przemocy w związku i syndromie sztokholmskim, który występuje u wielu kobiet żyjących ze swoimi oprawcami (tytułowy El Diablo).

Sukcesy Polski na Eurowizji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bbqrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bbqrn