Trwa ładowanie...
20-05-2015 10:11

Eurowizja 2015: to był najkrótszy występ w historii konkursu!

Eurowizja 2015: to był najkrótszy występ w historii konkursu!Źródło: AFP
d4bna2d
d4bna2d

Pertti Kurikka (gitara), Kari Aalto (wokal), Sami Helle (gitara basowa) i Toni Välitalo (perkusja) grają razem od 2009 roku, kiedy to poznali się na muzycznych warsztatach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Trzech z nich ma zespół Downa, jeden cierpi na autyzm. Nie przeszkadza im to jednak w efektownym graniu. W 2012 roku nietypowi artyści zostali bohaterami filmu dokumentalnego - "The Punk Syndrome", w którym pokazano ich muzyczną pasję. Krótkie, hałaśliwe utwory, które komponują i wykonują, opowiadają o codziennych sprawach i trudnościach, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne.

Tego dotyczy też utwór "Aina Mun Pitaa" ("Zrobię to"), dzięki któremu Finowie wygrali krajowe eliminacje (ich wyjazd do Wiednia poparło prawie 40% głosujących) i z którym zaprezentowali się w pierwszym półfinale 19 maja. Zespół pojawił się na scenie jako piąty z szesnastu wykonawców. Panowie grali przez zaledwie 85 sekund, dokładnie tyle trwał ich utwór i był to najkrótszy występ w historii Eurowizji.

Niestety, energetyczny protest song nie zagwarantował im miejsca w finale. Być może to dowód na to, że współczesna Europa jest bardziej otwarta na rożnego rodzaju mniejszości seksualne niż niepełnosprawność. Finowie z pewnością nie będą mieć jednak o to żalu. Już wcześniej podkreślali, że nie chcą, żeby ludzie głosowali na nich z litości.

Poniżej prezentujemy wywiad z kontrowersyjną zwyciężczynią ubiegłorocznego konkursu Eurowizji, Conchitą Wurst.

(fot. AFP)
Źródło: (fot. AFP)
d4bna2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bna2d