Europejska superprodukcja na święta w Polsacie

Europejska superprodukcja na święta w Polsacie
Źródło zdjęć: © Telewizja Polsat

03.12.2007 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Święta Bożego Narodzenia telewizja Polsat pokaże dwa premierowe odcinki europejskiej superprodukcji - serialu "Wojna i pokój". Widzowie stacji będą je mogli obejrzeć 25 i 26 grudnia o godz. 16.45. Kolejne dwa odcinki Polsat nada jeszcze przed Nowym Rokiem.

Najnowsza ekranizacja "Wojny i pokoju" na podstawie prozy Lwa Tołstoja to największa pod względem budżetu produkcja w historii europejskiej telewizji. Jednym z jej koproducentów jest Telewizja Polsat. Serial powstawał w Rosji i na Litwie, ale w realizacji filmu uczestniczyły stacje telewizyjne z całej Europy, poza Polsatem także włoska RAI, Kanał Rossija, niemiecki ZDF, hiszpańska TVE, francuska France 2 i angielska BBC. Budżet produkcji wyniósł 26 mln euro.

Jako koproducent Telewizja Polsat otrzymała prawa do emisji serialu nie tylko w naszym kraju, ale także na terenie Litwy, Łotwy, Estonii i Wegier. Władze stacji przyznają, że zaangażowanie w tak potężne przedsięwzięcie traktują "strategicznie i prestiżowo", a koprodukcja ma duże znaczenie wizerunkowe.

Do współpracy przy tym prestiżowym projekcie zaproszono również doświadczonych twórców filmowych z całej Europy. "Wojnę i pokój" wyreżyserował Robert Dornhelm (nominowany do Emmy za "Dziesięć przykazań"), zaś autorem muzyki do serialu jest Polak, sławny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek - laureat Oscara z oprawę muzyczną do filmu "Marzyciel" (2004).

Międzynarodowość przedsięwzięcia obrazuje również obsada aktorska. W głównych rolach występują aktorzy z wielu krajów. W postać Nataszy Rostowej wcieliła się francuska aktorka Clémence Poésy, a Niemiec Alexander Beyer gra hrabiego Pierre'a Bezuchowa. W księcia Andrieja Bołkońskiego wcielił się Włoch Alessio Boni. Ponadto w rolach pierwszoplanowych w serialu zobaczymy m.in. Malcolma McDowella, Brendę Blethyn i Toni'ego Bertorelli. Polskę reprezentują: Wenanty Nosul, Paweł Burczyk oraz Lech Dyblik.

Powieść Tołstoja to jedno z największych arcydzieł literatury światowej. Książka opisuje jeden z najważniejszych momentów w historii Rosji - czasy Napoleona Bonaparte, który zajął Moskwę, ale został pokonany. W swojej epopei Lew Tołstoj opowiada o życiu pięciu arystokratycznych rodzin na przestrzeni dekady: 1805-15. Głównym wątkiem powieści jest rozgrywający się na burzliwym tle wojen napoleońskich romans hrabianki Nataszy Rostowej i księcia Andrzeja Bołkońskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także