Trwa ładowanie...
19-04-2016 11:59

Enter Enea Festival – majówka ze sztuką najwyższej próby

Enter Enea Festival – majówka ze sztuką najwyższej próbyŹródło: mat. prasowe
d3ayjxd
d3ayjxd

Dzień wcześniej, instalacja Candy Sticks Maurycego Gomulickiego dołączy do plenerowej kolekcji Visual Parku nad Jeziorem Strzeszyńskim. Enter zbliża się wielkimi krokami. Program szóstej edycji Festiwalu zdaje się łączyć w sobie ulubione akcenty wiernej publiczności Entera. Na scenie usłyszymy zarówno klasyczne jazzowe granie jakim charakteryzuje się Jakub Płużek Quartet, jak wirtuozerski koncert radio.string.quartet. Sceniczny rozmach i charyzmę w rozbudowanym, muzycznym składzie zaprezentuje liczna i międzynarodowa Nikola Kołodziejczyk Orchestra. Do etnicznych korzeni muzyki środka odnosić się będą koncerty Zohar Fresco Quartet i nowego tria Leszka Możdżera, w którym zobaczymy go z Dieterem Ilgiem i Ericiem Allenem. Wyjątkowym doświadczeniem będzie też koncert Leszka Możdżera z Ivą Bittową i Oskarem Törökiem, którzy spotkają się po latach w Poznaniu. Obydwa tria pod egidą Leszka Możdżera są przygotowane specjalnie na Enter Enea Festival.

W poniedziałkowy wieczór, o godz.19 ABC Gallery rozpocznie letni sezon podwójnym wernisażem Maurycego Gomulickiego. Artysta zaprosi na wystawę Nightflight tu Venus, oraz odsłoni nową instalację w kuratorowanym przez Katarzynę Jankowiak-Gumną Visual Parku, który balansuje letnią, plażową atmosferę Jeziora Strzeszyńskiego kontaktem ze sztuką czołowych polskich artystów. Candy Stics odniesie się właśnie do letniego gwaru i jarmarcznego wymiaru plaży. Gigantyczny cukierek (Candy Stick) odwołujący się do tradycyjnych, zanikających już choć jeszcze istniejących na polskim rynku “prowincjonalnych”, “odpustowych” cukierków, używanych do dziś do dekorowania bożonarodzeniowych drzewek – opowiadała o koncepcji autora kuratorka – Katarzyna Jankowiak-Gumna.

O wyjątkowo animowanym charakterze Jeziora Strzeszyńskiego mówił prezydent Jędrzej Solarski: Co prawda, nad Jeziorem Strzeszyńskim w maju króluje jazz, ale sztuka jest tu obecna na co dzień, pod postacią parku rzeźby plenerowej Visual Park oraz ABC Gallery. Zależy mi na tym, by poznaniacy doświadczali kultury w różnych formach – teren, na którym jesteśmy jest doskonałym przykładem, że jest to możliwe, za co dziękuję Państwu Gumnym, którzy przez lata odbudowali świetność popularnego Strzeszynka. Współistnienie natury, muzyki i sztuki jest doceniane zarówno przez publiczność Festiwalu jak i artystów odkrywających okolice poznańskiego jeziora i jego niepowtarzalną atmosferę. Sześcioletnia historia festiwalu założonego przez Jerzego Gumnego w ramach działań Fundacji „Europejskie Forum Sztuki” pozwoliła nie tylko na przywiązanie wiernej publiczności, oraz zyskanie rozpoznawalności w muzycznym świecie, ale też na zdobycie zaufania partnerów.

d3ayjxd

O jakości festiwalu przygotowywanego przez Leszka Możdżera świadczą głosy uczestników wydarzenia. Pierwsza pula biletów na tegoroczną, VI edycję, rozeszła się w zaledwie trzy godziny, choć nie był jeszcze znany żaden z elementów tegorocznego programu. Świadczy to o wielkim zaufaniu. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie w roli sponsora tytularnego pomaga organizatorom w budowaniu tego zaufania i przygotowaniu pełnego energii muzycznego wydarzenia nad Jeziorem Strzeszyńskim – mówił Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei - Festiwal wspieramy już od V edycji – jesteśmy tu, bo to wyjątkowe wydarzenie z wyjątkową energią. Enter Enea Festival należy do grona najlepszych wydarzeń muzycznych w Polsce i najważniejszych imprez kulturalnych w Poznaniu - dodał Mikołaj Franzkowiak.

Tak solidnych fundamentów zaufania nie dałoby się zbudować bez dorocznego wsparcia Miasta Poznań. Od szóstej edycji Festiwalu, do grona wspierających Enter Enea Festival dołączył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Bilety na Festiwal dostępne są na portalu Eventim.pl.

Prpgram Enter Enea Festival 2016
23.05, godz.19
Maurycy Gomulicki
Candy Sticks - realizacja na terenie Visual Park
Nightflight to Venus - wystawa, ABC Gallery

24.05, godz.19
Jakub Płużek Quartet
Leszek Możdżer/ Dieter Ilg/ Eric Allen
Zohar Fresco Quartet

d3ayjxd

25.05, godz.19
Nikola Kołodziejczyk Orchestra
Leszek Możdżer/Iva Bittova/Oskar Török
radio.string.quartet

(fot. mat. prasowe)
Źródło: (fot. mat. prasowe)
d3ayjxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ayjxd