Elżbieta II nie żyje. Polski dziennikarz rozkleił się na wizji i przeprosił widzów
Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. W wieku 96 lat odeszła królowa Elżbieta II. Dla dziennikarzy przekazujący tę smutną wiadomość było to z pewnością jedno z największych zawodowych wyzwań w karierze. Niektórzy ledwo się hamowali.
08.09.2022 22:49
Informację o śmierci Elżbiety II Pałac Buckingham podał w oficjalnym komunikacie w czwartek wieczorem chwilę po godzinie 19:30 czasu polskiego. Niepokojące doniesienia o stanie zdrowia monarchini pojawiły się we środę, kiedy odwołała ważne spotkanie.
Wiadomość o śmierci Elżbiety II natychmiast podały wszystkie brytyjskie media. Ceniony za swój profesjonalizm prezenter kanału BBC News Huw Edwards, przekazując informację, był wyraźnie poruszony.
W jego głosie wyczuwalne było, że emocje trzyma ledwo na wodzy. Mówił wolno, miał nieruchomy wzrok i stosował pauzy, aby najprawdopodobniej nie rozkleić się na wizji.
Za to z emocjami nie zamierzała walczyć prezenterka TalkTV. Vanessa Feltz drżącym, łamiącym się głosem przeczytała oświadczenie.
- Jest godzina 18:32, 8 września 2022 r. i jest mi niezmiernie przykro, że muszę przekazać wam wyjątkowo smutną wiadomość o śmierci Jej Królewskiej Mości - mówiła, przełykając łzy.
Łez nie krył też korespondent brytyjskich mediów Maciej Czajkowski podczas wejścia na żywo w TVN24.
Czajkowski na wstępie przeprosił widzów i wytłumaczył, że królować Elżbieta II była ważna dla niego przez całe życie. Dalej łamiącym głosem i ze łzami w oczach dziennikarz relacjonował Marcie Kuligowskiej m.in., jak zareagowali poddani i co dzieje się na ulicach Londynu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swoje ostatnie chwile królowa przeżyła w zamku Balmoral w Szkocji, do którego po kolei przyjeżdżali członkowie rodziny królewskiej.
Elżbieta II urodziła się w 1926 r. w Londynie. Jej rodzicami byli król Jerzy VI i królowa Elżbieta. Tron objęła po śmierci ojca 7 lutego 1952 r., ale jej koronacja miała miejsce dopiero 2 czerwca 1953 r. Królowa Elżbieta II zasiadała na tronie przez 70 lat i tym samym została najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii.