Trwa ładowanie...
ellen degeneres
16-04-2012 09:23

Ellen DeGeneres: Zdetronizowała Oprę Winfrey! Amerykanie ją uwielbiają

Ellen DeGeneres: Zdetronizowała Oprę Winfrey! Amerykanie ją uwielbiająŹródło: newspix.pl
d2awzht
d2awzht

Polskie stacje telewizyjne nie rozwinęły tradycji, która w amerykańskich ramówkach zajmuje bardzo istotne miejsce. Mowa o opiniotwórczych programach typu talk-show, prowadzonych przez największe telewizyjne gwiazdy. W Polsce mamy zaledwie kilka takich produkcji i to w małych stacjach komercyjnych, podczas gdy Amerykanie oglądają tego rodzaju produkcje w ilościach hurtowych.

Od blisko dziesięciu lat śledzą, cieszący się wielkim powodzeniem "The Ellen DeGeneres Show". Gospodyni programu, Ellen DeGeneres, to ktoś więcej niż tylko scenarzystka, aktorka czy telewizyjna gwiazda. To autorytet dla wielu telewidzów, niecierpliwie czekających na każdy nowy odcinek show. Jako pierwsza tę ścieżkę wytyczyła Oprah Winfrey, a dzisiaj konsekwentnie zmierza nią Ellen.

Gdy myślimy o programie Oprah Winfrey, przychodzi nam do głowy jego polski odpowiednik, czyli „Rozmowy w toku”. Jest to jeden z nielicznych programów popołudniowej ramówki, nawiązujący do amerykańskiego pasma rozrywkowego, w którym przedstawia się problemy zwykłych ludzi.

Ewa Drzyzga cieszy się sporym zaufaniem w polskim społeczeństwie i dla niektórych, z pewnością jest kimś tak ważnym, jak Winfrey w Stanach.
Natomiast ciągle nie mamy programów typu talk-show, w których ludzie mediów opowiadaliby o swoim życiu w sposób lekki, ale równocześnie interesujący i niekonwencjonalny.

d2awzht

Bez The Ellen DeGeneres Show wiele osób nie wyobraża sobie ramówki programowej stacji NBC, emitującej program od 8 września 2003.
Czy doczekamy się podobnego fenomenu w polskiej telewizji? Ellen DeGeneres jest wybitną komediantką, słynącą w show-biznesie z niekonwencjonalnego poczucia humoru. I pewnie te cechy spowodowały, że jej program od początku spotkał się z dużym zainteresowaniem, mimo że konkurował o uwagę widzów z talk-show prowadzonym przez Sharon Osbourne.

Formuła widowiska polega na tym, że do studia zapraszani są znani aktorzy, muzycy, celebryci i w luźnej rozmowie z Ellen opowiadają o swoim życiu, momentach przełomowych w karierze, czy kryzysach, które przetrwali mimo że nikt nie dawał im nadziei na sukces w sho-biznesie.

Silną stroną programu Ellen jest jej naturalna ciekawość świata, chęć poznawania swoich rozmówców, zrozumienia ich motywacji, problemów.

Z pewnością dowodem na zaangażowanie Ellen w jej pracę był czas (w 2007), kiedy przykuta do szpitalnego łóżka (z powodu kontuzji pleców), nadal nagrywała program.
Zapraszała gości do swojego pokoju, gdzie w towarzystwie pielęgniarza, zadawała im pytania, przebywając w pozycji horyzontalnej.

d2awzht

W pierwszym odcinku Ellen wyjaśniała, jak bardzo cieszy się, że począwszy od 8 września 2003, będzie wchodziła do studia i zatrzymywała się w ściśle określonym miejscu (tzw. monologowej mównicy), żeby wygłosić słowo wstępne dla widzów.

Udowodniła, że ma dystans do siebie i potrafi z przymrużeniem oka traktować swoją działalność w show-biznesie.

Gościem pierwszego odcinka była Jennifer Aniston:

Ellen w swoich programach często przepytuje zaproszonych gości ze slangu młodzieżowego, albo pyta o przeznaczenie różnych dziwnych przedmiotów.

d2awzht

W programie, którego gościem był Hugh Laurie, Ellen odpytywała go ze slangowych określeń stosowanych przez młodych Amerykanów. Laurie miał wiele trudności, żeby wybrnąć z tego pozornie niewinnego zadania, podobnie zresztą jak Ellen, wyjaśniająca słowa brytyjskiego slangu:

W programie DeGeneres gościli wszyscy mniej lub bardziej znani gwiazdorzy amerykańskiej fabryki snów. Nie tylko cenieni aktorzy z dużym dorobkiem, ale i "objawienia" jednego sezonu, wschodzące gwiazdy muzyki, czy telewizyjni celebryci.

d2awzht

Ellen zwykle sprawdza wiedzę swoich gości z najróżniejszych dziedzin – Justin Timberlake musiał wykazać się znajomością cytatów filmowych, z którymi świetnie sobie poradził:

Z kolei pojawienie się w programie Justina Biebera, spowodowało spore poruszenie wśród zgromadzonej w studiu widowni:

Jako że zarówno w Stanach, jak i Wielkiej Brytanii bardzo popularne są występy stand-up comedy (w Polsce ciągle raczkujące i praktycznie nieobecne w telewizji), także Ellen słynie ze swoich komediowych monologów.

d2awzht

Nie mogło zabraknąć ich w programie. Stanowią one jeden z obowiązkowych elementów każdego odcinka. Wiele z nich wciąż cieszy się wielką popularnością wśród internautów:

Jednym z ważniejszych odcinków w historii programu był bez wątpienia ten, w którym gościła Oprah Winfrey. Stacja NBC reklamowała wywiad z Oprah jako jedyny w swoim rodzaju, bowiem słynna telewizyjna królowa, zwykle zadająca pytania, tym razem sama miała na nie odpowiadać:

Ellen DeGeneres słynie nie tylko ze swojego popularnego telewizyjnego show, czy dorobku scenariuszowego, ale także z działalności na rzecz środowisk LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders).

d2awzht

Niejednokrotnie (po swoim coming-oucie) wypowiadała się na temat tego, jak odbierana jest w rodzinie, sąsiedztwie, czy wśród znajomych.
W wywiadzie udzielonym Barbarze Walters stwierdziła, że: „Są ludzie którzy nie rozumieją, a to wszystko polega na tym, żeby być szczerym. Ciągle próbujesz być normalny. Normalny? Czy to jest najlepsze słowo? Czy właśnie użyłam tego słowa? Użyję innego, bo nie wiem co to znaczy... Jestem szczęśliwa, bo to jest inne dla każdego. Jestem bardzo zadowolona dokładnie taka, jaką jestem, nawet jeśli to nie jest normalne dla innych. To jest moja normalność. To jest normalne dla mnie”.

DeGeneres często w żartobliwej formie komentuje to, jak opisywana jest przez media oraz jak odbierany jest jej wizerunek sceniczny (na ogół występuje w garniturach, albo sportowych stylizacjach).

Mimo komediowej formy, w programie Ellen często przewijają się istotne kwestie społeczne, komentowane mimochodem, ale często wpływające na widzów.

DeGeneres mocno akcentuje swoje zaangażowanie w problemy mniejszości seksualnych, czy innych ważnych problemów współczesnej Ameryki. Pewnie z tego powodu, program łączący lekką tematykę z pewnym zaangażowaniem w rzeczywistość poza show-biznesem powoduje, że widzowie ciągle chcą oglądać Ellen, której znakiem rozpoznawczym pozostaje nonszalancko zawiązany krawat i ukochana Portia przy boku.

Tekst: Małgorzata Major * Jesteśmy też na Facebooku! Dołącz do nas!* Teleshow.pl na Facebooku

Zobacz także:

[

Jurorka znowu pokazała za dużo! Czy to jest jeszcze sexy?! ]( http://teleshow.pl/gid,13387625,img,13387656,kat,,sid,144,title,Najwiekszy-wygrany-Bitwy-na-glosy-biust-Wegorzewskiej,galeria.html )
[

Tancerki „Tańca z gwiazdami” mówią całą prawdę o programie ]( http://teleshow.pl/gid,13400409,img,13400439,kat,,title,Tancerki-Tanca-z-gwiazdami-mowia-cala-prawde,galeria.html )
[

Takiej jej nie znacie! Czy Kożuchowska wolałaby ukryć te zdjęcia? ]( http://teleshow.wp.pl/malgorzata-kozuchowska-takiej-jej-nie-znacie-6026604057236609g )
[

Bohaterowie „I kto to mówi” 20 lat później ]( http://film.wp.pl/zobacz-jak-sie-zmienili-bohaterowie-komedii-i-kto-to-mowi-6025275548005505g )

d2awzht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2awzht