Egipskie piękności

Właściwie sam tytuł podpowiada, o czym jest omawiany komiks. W skrócie akcja przedstawia się następująco: dwie nastoletnie księżniczki Titi-Nefer oraz Kiki-Nefer, będące córkami panującego faraona Ramzesa III, w świątyni otrzymują zwoje pergaminu zawierające ich horoskopy. Wyprawa po horoskopy okazuje się jedynie pretekstem, który miał wywabić księżniczki z królewskiego miasta na odludzie, aby w piaskach pustyni zostały zamordowane przez Meszuszów. Gdyż z koczownikami zza Nilu sprzymierzyła się ambitna dama dworu Ka-Bubui.

Egipskie piękności
Źródło zdjęć: © timof i cisi wspólnicy

Krwawy podstęp się nie udał. Księżniczki uciekają rydwanem do pobliskiego przeklętego miasta, do Achetaton, które kiedyś - 200 lat temu - było stolicą zbudowaną przez faraona Echnatona. Faraon ten, znany z kart historii jako Amenhotep IV, był mężem Nefertiti. Zasłynął z tego, że przeprowadził reformę religijną polegającą na prowadzeniu jednego nadrzędnego bóstwa - Atona. Monoteizm wprowadzony przez Echnatona miał wiele cech wspólnych z judaizmem. Dodatkowo najprawdopodobniej na czasy panowania tego faraona przypada życie Mojżesza i ostateczne wyjście Izraelitów z Egiptu.

Zresztą Mojżesz również pojawia się na kartach tego albumu, nie dosłownie, ale jeden z bohaterów chce szczegółowo poznać jego historię i zdolności. Nie wiem, czy Baranko czytał nowelę Tomasza Manna pt. "Prawo", ale właśnie w niej pojawia się Mojżesz w Egipcie, który uczy się w szkole z internatem, a następnie staje twarzą w twarz z faraonem i żąda, aby potomkowie Jakuba zostali wypuszczeni z Egiptu. Historię tę znamy również z Biblii.

Igor Baranko, na modłę postmodernistycznych pisarzy, miesza ze sobą znane i domniemane porządki. Nie tylko wysłuchujemy więc opowieści o potężnym kapłanie Mojżeszu, ale także spotkamy Samsona (innego bohatera znanego z Pisma Świętego), który na kartach omawianego albumu mówi o sobie, że jest Heraklesem i ma za zadanie wykonać 10 prac zleconych przez Herę. Inną postacią, która ma znaczący wpływ na przygody księżniczek, jest Amenhotep (syn Hapu), który mimo, że powinien być martwy od 200 lat, nadal mieszka w przeklętym mieście Echnatona i chce odnaleźć miejsce pochówku przeklętego faraona.

Autor bardzo sprawnie miesza porządki historyczne, religijne, społeczne i mitologiczne.Komiks czyta się z ciekawością, specjalnie nie zastanawiając się nad prawdopodobieństwem występujących wydarzeń. Kolejne przygody pięknych księżniczek sprawnie spajają pojawiające się wydarzenia. Nie jest to oczywiście żadne komiksowe arcydzieło, ale bardzo atrakcyjna przygodowa opowieść. Narysowana została z wielką dbałością o szczegóły, świat starożytnego Egiptu jawi się na kartach tego albumu bardzo intrygująco. Czekam na drugi tom, który zapowiadany jest przez wydawnictwo Timof Comics na maj przyszłego roku.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)