Antysemita i faszysta w szeregach SDP. Apel o dymisję prezesa Skowrońskiego
Grono Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich niedawno zasilił Jacek Międlar, były ksiądz słynny z antysemickich wypowiedzi. W związku z tym część członków domaga się odwołania prezesa Krzysztofa Skowrońskiego.
Kilka dni temu środowisko dziennikarskie zelektryzowało zdjęcie Jacka Międlara z legitymacją Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które zamieścił na Twitterze. "Miło mi, dziękuję za docenienie i zaufanie" - napisał były ksiądz, zatrzymany przez ABW w 2019 r. za podejrzenie publicznego nawoływania do nienawiści na tle antysemickim.
Międlar jest aktywnym blogerem oraz redaktorem naczelnym serwisu W prawo. Twierdzi, że został zaproszony do stowarzyszenia. Według procedur jego kandydaturę musiał polecić przynajmniej jeden członek SDP, kolejno zopinowaną przez komisję oraz potwierdzoną podpisem prezesa.
Odejścia z TVN
Krzysztof Skowroński uważa jednak, że jego podpis na legitymacji dziennikarskiej Jacka Międlara to błąd. - Podpisując kilkanaście legitymacji, tej Jacka Międlara nie zauważyłem. Jacek Międlar nie spełnia warunków Kodeksu Etyki Dziennikarskiej i nie powinien być członkiem SDP - wyjaśnił na Twitterze.
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w środę 17 marca ośmiu członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wystąpiło z apelem rezygnację z funkcji prezesa Krzysztofa Skowrońskiego.
"Opinia publiczna dowiedziała się o skandalicznych decyzjach i nieprawidłowościach związanych z przyjmowaniem nowych członków – Tomasza Greniucha (członek faszyzującego ONR - przyp. red.) i Jacka Międlara. Tłumaczenia prezesa, który twierdzi, że nie miał świadomości, jaki dokument podpisuje, są nie do obrony. W związku z powyższymi faktami oświadczamy, że Krzysztof Skowroński stracił nasze zaufanie i domagamy się dymisji prezesa SDP z zajmowanej funkcji" - napisano.
Według regulaminu stowarzyszenia dziennikarz nie może angażować się w działalność polityczną.
Krzysztof Skowroński pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 2011 r. Jest redaktorem naczelnym radia Wnet, a od 2016 r. jest współpracownikiem TVP Info, gdzie prowadzi program "O co chodzi".