#dziejesienazywo Kultura

W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym tematem będzie twórczość i osoba zmarłego niedawno Andrzeja Żuławskiego. Zastanowimy się, na czym polega osobność tego reżysera i jego skłócenie z kulturą polską. Czy zostanie zapamiętany z kontrowersji i skandali, a nie filmów, które stawiały wyzwanie widzowi? Czy jego kino jest mizoginiczne? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć razem z naszymi gośćmi Andrzejem Kołodyńskim, redaktorem naczelnym magazynu "Kino" oraz Joanną Ostrowską, krytyczką filmową.

W drugiej części programu będziemy gościć Cezarego Łazarewicza, dziennikarza, reportera i autora książki "Żeby nie było śladów", która rzuca światło i ujawnia nowe fakty dotyczące zbrodni Grzegorza Przemyka. Zbrodnia wstrząsnęła światem w latach 80., a jednak sprawa nie została rozwiązana. Sprawę umorzono w 2013 roku. Czy jest jeszcze szansa na sprawiedliwy proces i wyrok?

Warszawski klub Syreni Śpiew, znajdujący się w budynku, będącym ikoną architektury PRL, idzie pod kilof. Zastąpi go apartamentowiec. Czy taki los czeka wszystkie socrealistyczne budynki? Dlaczego nie lubimy architektury PRL? Jakim kosztem modernizuje się Polska? O tym porozmawiamy z Martyną Obarską, wicenaczelną "Magazynu Miasta" oraz Krzysztofem Olszakiem z organizacji "Tu było, tu stało".

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)