#dziejesienazywo Kultura

10.03.2016 13:41, aktual.: 10.03.2016 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym gościem będzie Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Nad jedną z najbardziej uznanych instytucji promujących polską kulturę za granicą, wiszą czarne chmury. Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych, któremu podlega działalność Instytutów Polskich za granicą, zapowiedział radykalną zmianę w kierunkach dyplomacji kulturalnej - jej celem ma być przede wszystkim dyplomacja historyczna. Zarzucił też IAM angażowanie dużych środków w wydarzenia kulturalne niezauważalne za granicą i słabo promujące Polskę. Gromy spadły na Instytut także od tygodnia "Do Rzeczy", który ustalił, że IAM wydał ponad 100 tys. zł za rozmowy telefoniczne i dziesiątki tysięcy złotych na... pokrowce na garnitury. Jaka jest prawda? I czy powinniśmy się obawiać zapowiedzi zmian w dyplomacji kulturalnej zaproponowanej przez rząd? Czy teraz za granicą będą nas rozsławiać tylko koncerty folklorystyczne i wieczory patriotyczne?

Gościem drugiej części będzie Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jego dyrektorska kadencja kończy się w sierpniu, jednak Mieszkowski zapowiada, że nie stanie w konkursie, który chce rozpisać marszałek wojewódzka dolnośląskiego. Scena wrocławskiego teatru była niedawno rozsławiona dzięki takim spektaklom jak kontrowersyjna "Śmierć i dziewczyna" i "Dziady" Michała Zadary. - Czymś naturalnym byłoby przedłużenie umowy. Mamy miano najlepszego teatru w Polsce, to chyba najlepsza rekomendacja. Nie zwalnia się kury, która znosi złote jaja - mówił w listopadzie Mieszkowski. Teraz w jego obronie stanęła Agnieszka Holland, która napisała list do władz Wrocławia. Czy los najlepszego teatru w Polsce jest przesądzony?

W trzeciej części porozmawiamy o serialu "Bodo", nowej produkcji TVP, którą w ubiegły weekend obejrzało prawie 4 mln widzów. Kim tak naprawdę był bohater serialu, najsłynniejszy polski przedwojenny amant? O jego legendzie i życiu uczuciowo-erotycznym - Bodo był znany ze swoich licznych kochanek - porozmawiamy z Piotrem Derewendą, scenarzystą serialu oraz aktorką Anną Próchniak, która gra zapomnianą królową polskiego ekranu Norę Ney, z którą Bodo był związany przez kilka lat.

Źródło artykułu:WP Kobieta