#dziejesienazywo Kultura

W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym gościem będzie Agnieszka Odorowicz, była szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, nazywana "carycą polskiego kina". Odorowicz postawiła rodzimą kinematografię na nogi - uwieńczeniem jej dziesięcioletniej pracy był Oscar dla "Idy" Pawła Pawlikowskiego i gigantyczny wzrost sprzedaży biletów na polskie filmy. Co uważa za swój największy sukces, co za porażkę? Czym zajmuje się teraz? Czy pójdzie do kina na "Smoleńsk"? Czy jest zaniepokojona próbami upolitycznienia polskiego kina? Jak ocenia pomysł, żeby połączyć PISF z Narodowym Instytutem Audiowizualnym?

17.03.2016 | aktual.: 24.03.2016 15:45

Tematem drugiej części będzie wystawa "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" w Domu Spotkań z Historią, prezentująca unikatowe zdjęcia Warszawy z pierwszej powojennej dekady. Jak wyglądało odradzające się życie w mieście po apokalipsie i początek komunizmu w Polsce? Jak wyglądała moda w mieście ruin? Jak Warszawiacy po wojnie spędzali wolny czas? O tym wszystkim porozmawiamy z Anną Brzezińską-Skarżyńską, redaktor naczelną redakcji fotograficznej PAP oraz Katarzyną Madoń-Mitzner, z-cą Dyrektora Domu Spotkań z Historią.

W trzeciej części porozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim. Pretekstem rozmowy o artyście są wydane właśnie dzienniki "Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia", które odsłaniają mało znane oblicze malarza. Dodatkowym kontekstem jest planowany film "Ostatnia Rodzina". Kim tak naprawdę był jeden z najbardziej niezwykłych polskich artystów XX wieku i jak będziemy go wspominać? Na te pytania odpowiedzą Jarosław Mikołaj Skoczeń, dziennikarz, poeta, pisarz oraz Leszek Bodzak, producent filmu "Ostatnia Rodzina".

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)