#dziejesienazywo Kultura
W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym gościem będzie Filip Springer i jego najnowsza książka "Księga zachwytów", będącą przewodnikiem po najciekawszej polskiej architekturze ostatnich lat. To również opowieść o polskiej historii, historii polskiego gustu, myślenia o przestrzeni, o tym co ładne, i tym, co użyteczne zapisanej w kamieniu, szkle, betonie i aluminium. Czy mamy czym się zachwycać w Polsce, jeśli chodzi o architekturę? Jakie największe błędy popełniają architekci? Jak regiony Polski różnią się pod względem jakości budownictwa?
W bloku drugim zapytamy: ile muzeów potrzebujemy? W ostatnich latach powstały m.in. Muzeum Emigracji, Muzeum POLIN. To zarówno piękne budynki, jak i ważne instytucje kultury. Niebawem będziemy mogli odwiedzić muzeum II wojny światowej i historii Polski - czy wszystkich potrzebujemy? Czy znajdzie się w nich miejsce na myślenie krytyczne? Jak radzą sobie prywatne muzea w Polsce? Ile ich jest? Na te pytania odpowiedzą Paweł Jaskanis, przewodniczący Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Witold Urbanowicz z Muzeum Neonów
Tematem trzeciej części programu będą cuda. Pretekstem do rozmowy jest film "Cuda w nieba" oraz zbliżająca się Wielkanoc. Po co nam cuda? Czy można wyjaśnić je racjonalnie? Jak wyglądają cuda w Polsce? O tym wszystkim porozmawiamy z** Piotrem Nesterowiczem, autorem reportażu "Cudowna" o maryjnych objawieniach z 1965 roku w Zabłudowie oraz **Zbigniewem Szczęsnym, założycielem stowarzyszenia Koalicja Ateistyczna.