Trwa ładowanie...
07-04-2016 16:07

#dziejesienazywo Kultura

d6857l6
d6857l6

W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo punktem wyjścia pierwszej rozmowy będzie premiera filmu "Mustang", nominowanego do Oscara tureckiego dramatu w reżyserii Deniz Gamze Ergüven, opowiadającego o pięciu siostrach, które nie zgadzają się na przyszłość, którą wyznaczyło im społeczeństwo - aranżowanymi małżeństwami. Problem jest znany na całym świecie – UNICEF alarmuje, że już 700 mln kobiet wydano za mąż jako dzieci, w Afryce co trzecia dziewczynka jest wydawana za mąż przed ukończeniem 18. roku życia, a jedna na dziewięć przed ukończeniem 15. roku życia. O filmie, problemie aranżowanych małżeństw i sytuacji kobiet w mizoginicznych społeczeństwach, porozmawiamy z orientalistką dr Agnieszką Aysen Kaim oraz Zofią Dulską, przedstawicielką UNICEF.

Tematem drugiej części będzie HIV w Polsce. Pretekstem do rozmowy jest wznowienie przez wydawnictwo Karakter esejów Susan Sontag "Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory", jednego z najważniejszych tekstów o wirusie HIV i w ogóle chorobie. Jaka jest sytuacja zakażonych HIV w Polsce? Kto jest zakażony? Czy mamy się czego bać? O tym wszystkim porozmawiamy z Jakubem Janiszewskim, dziennikarzem, autorem książki „Kto w Polsce ma HIV?” oraz Małgorzatą Kruk, psycholog, szefową kampanii społecznej "Hivokryzja".

W trzeciej części gościem będzie Elżbieta Zapendowska, znany krytyk muzyczny, specjalistka od emisji głosu i jurorka programu "Must Be The Music". Wychodząc od premiery filmu "Niesamowita Marguerite", zapytamy ją, czy śpiewać każdy może i czy podjęłaby się pracy z Marguerite Dumon, diwą operową, która… nie umie śpiewać. Porozmawiamy też o nauce śpiewu w Polsce i o tym, czy gwiazda muzyczna musi umieć dziś śpiewać.

d6857l6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6857l6