#dziejesienazywo Kultura
W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym gościem będzie Mariusz Szczygieł. Niebawem wyjdzie jego książka "Projekt: Prawda", na którą składają się miniatury z jego własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku Portret z pamięci zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha, który napisał "Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane". Zainspirowany jego słowami, reporter szukał prawdy m.in. w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Nowym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Czego się tam dowiedział?
Gościem drugiej części będzie Jerzy Sosnowski, pisarz i dziennikarz. Punktem wyjścia rozmowy jest wydana niedawno wspomnieniowa książka "Sen snów", w której pisarz powraca do swoich dziecięcych lat w Kołobrzegu. Jak wyglądała jego formacja intelektualna? Jak ocenia - jako wieloletni dziennikarz Polskiego Radia i pisarz katolicki - kondycję polskich mediów i kościoła katolickiego w Polsce?
W trzeciej części zajmiemy się problemem masowego ginięcia pszczół. Pretekstem jest premiera filmu "Łowcy miodu" oraz książka "Historia pszczół" Mai Lunde. Od kiedy trwa kryzys na świecie i jak wygląda sytuacja z pszczołami? Jak pomóc pszczołom? Jak wygląda ich życie w mieście? O tym wszystkim porozmawiamy z Wiktorem Jędrzejewskim z grupy "Miejskie pszczoły" oraz przedstawicielem Greenpeace.