Trwa ładowanie...
05-05-2016 16:15

#dziejesienazywo Kultura

d3cvi0l
d3cvi0l

W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym gościem będzie Kamil Sipowicz, artysta i autor wznowionej niedawno książki "Hipisi w PRL-u". Hipisi w komunistycznej Polsce pokazali władzy i ludziom, że można podjąć próbę innego życia niż przewidywał to kolektywny ideał stworzony przez marksistów. Jak wyglądało życie dzieci kwiatów w dawnej Polsce, skąd czerpali wzorce, jak wcielali ideę wolnej miłości i jaki był do nich stosunek społeczeństwa i władzy, często piętnującej hipisów jako pasożytów i narkomanów?

W drugiej części programu porozmawiamy na temat inwigilacji i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym. Pretekstem do rozmowy jest zbliżający się Festiwal Millennium Docs Against Gravity z sekcją programową pt. "Życie pod nadzorem". Czy możemy czuć się bezpiecznie używając internetu? Kogo interesują informacje o nas? Jak sprawdzić, czy ktoś nas śledzi i dlaczego tak łatwo rezygnujemy z prywatności, czego najlepszym dowodem jest brak większych protestów dotyczących ustawy ingwilacyjnej. O tym wszystkim porozmawiamy z Małgorzatą Szumańską, wiceprezes Fundacji Panoptykon i Karolem Piekarczykiem z Millennium Docs Against Gravity FF.

W trzeciej części programy jeszcze raz wyruszymy w podróż do PRL-u. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Nesterowicz, autor książki "Każdy został człowiekiem" (Wydawnictwo Czarne), który przyjrzał się chłopskim korzeniom pierwszej generacji ludzi, którzy zyskali po II wojnie szansę wyrwania się do „lepszego świata”. W latach 1946–1960 ze wsi do miasta przeniósł się co trzeci młody człowiek. Nesterowicz stworzył przejmującą genealogię pokolenia naszych rodziców i dziadków oraz portret ludzi, które mozolnie budowali od podstaw nowe powojenne państwo.

d3cvi0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cvi0l