Trwa ładowanie...
02-06-2016 16:08

#dziejesienazywo Kultura

d2jawdw
d2jawdw

W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszym gościem będzie Andrzej Krakowski, scenarzysta, reżyser, producent filmowy, wykładowca w University of California Los Angeles i School of Visual Arts w Nowym Jorku, który napisał drugą cześć książki "Pollywood". Według Krakowskiego nie byłoby Hollywood bez Polaków. Nie byłoby amerykańskiej animacji i Walt Disney nie miałby komu podkradać najlepszych animatorów, gdyby nie talent Maxa Fleischera z Krakowa. A aktorzy prawdopodobnie nadal używaliby piachu, słomy oraz pasty do butów do charakteryzacji, gdyby nie urodzony w Łodzi (a może w Zduńskiej Woli) inny Max — Max Factor, pierwszy rodem z Polski zdobywca Oscara i twórca przemysłu kosmetycznego…

W drugim bloku również cofniemy się do przeszłości i przyjrzymy się początkom wideo w Polsce. Jak funkcjonował rynek filmów VHS w czasach PRL i w latach 90. Jakie były największe przeboje ery "wideo boomu" i jak działały nielegalny firmy dystrybucyjne? O tym wszystkim porozmawiamy z Krysianem Kujdą i Grzegorzem Fortuną, organizatorami VHS Hell, cyklicznych pokazów filmów klasy B i dziedzictwa kultury audiowizualnej na przełomie lat 80. i 90.

W trzecim bloku razem z Grażyną Torbicką podsumujemy najważniejsze wydarzenie filmowe tego roku, czyli Festiwal Filmowy w Cannes. Jakie były najważniejsze odkrycia tegorocznego festiwalu? Jakie rozczarowania? Dlaczego tak rzadko w Cannes oglądamy filmy polskich twórców? Dlaczego krytycy buczą na pokazach? Jaki jest styl tej imprezy i co Grażyna Torbicka robiła w Cannes bez kamery telewizyjnej?

d2jawdw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jawdw