#dziejesienazywo Kultura
Lato jest świętem każdego fana muzyki. Rynek festiwalowo – koncertowy w Polsce jest z roku na rok coraz bogatszy. Czy jest po co jeździć na zagraniczne festiwale, skoro największe gwiazdy przyjeżdżają do naszego kraju? Czy wyrastamy na jeden z najważniejszych rynków festiwalowo – koncertowych we wschodniej Europie? Jakie są preferencje polskiej publiczności? Na te pytania odpowiedzą dziennikarze muzyczni: Piotr Stelmach (Program III Polskiego Radia) i Bartosz Chaciński(Polityka).
Po lecie muzycznym wyruszymy wraz z reżyserem Wojciechem Kasperskim w podróż na Syberię, bo tam rozgrywa się akcja jego pełnometrażowego dokumentu "Ikona", nagrodzonego na Krakowskim Festiwalu Filmowym. To pełna czułości, a zarazem wstrząsająca opowieść o wykluczonych pacjentach zamkniętych za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego. Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili tu kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w refleksję na temat ludzkiej natury.
W trzecim bloku gościem będzie* Daria Zawiałow*, wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej, która na 53. KFPP w Opolu zdobyła dwie nagrody w konkursie SuperDebiuty. Album artystki ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Sony Music Poland. Jej singiel "Malinowy chruśniak" nawiązuje do słynnego wiersza Bolesława Leśmiana. Czym inspiruje się młoda artystka? Gdzie widzi się na scenie muzycznej za pięć lat?
Kropkę nad i postawimy razem z Urszulą Dudziak, nowej dyrektor artystycznej Ladies Jazz Festival, który odbędzie się w dniach 8-25 lipca w Gdyni i Wejherowie. 72-letnia legenda polskiego jazzu odpowie na pytania, jak czuje się po drugiej stronie sceny, co kobiety wniosły do jazzu, czy ma receptę na podziały w Polsce, co daje jej największą przyjemność i czy szczęścia można się nauczyć?