Trwa ładowanie...
21-01-2016 16:14

#dziejesienazywo: Anna Gacek zaprasza na rozmowę o kulturze

drpfzq0
drpfzq0

W dzisiejszym odcinku #dziejesienazywo pierwszymi gośćmi będą arcyjęzykoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz felietonista Michał Ogórek, którzy napisali wspólnie książkę pt. "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion", w której błyskotliwie opisują, jak pod wpływem swoich nosicieli popularne i chwalebne imiona zmieniały się w imiona przeklęte, oraz jak wielcy tego świata wywołują mody na imiona. Czy warto im ulegać? Jak wybrać imię, z którym będzie naszemu dziecku do twarzy?

Gościem drugiej części programu jest Marek Rabij, dziennikarz i reporter, który pojechał do Bangladeszu po zawaleniu się w 2013 roku budynku Rana Plaza, w którym mieściły się fabryki szyjące ubrania dla zachodnich firm. To, co Rabij zobaczył na miejscu, uświadamia w jak potwornych warunkach produkuje się ubrania dla globalnych marek. Jego książka bezlitośnie uświadamia nam, klientom sieciówek, za co właściwie płacimy i kto na tym traci.

Tematem ostatniej części będzie wielokrotnie nagradzany dokument "Mów mi Marianna" i jego tytułowa bohaterka, która jako mężczyzna po czterdziestce stwierdziła, że nie może żyć dłużej jako mężczyzna. Wyprowadziła się z domu, złożyła papiery rozwodowe. Zamieszkała u rodziców, ale ci chcieli wsadzić ją do psychiatryka. Przez jakiś czas nocowała w samochodzie, by oszczędzić pieniądze na operację zmiany płci. Karolina Bielawska, reżyserka filmu, która będzie gościem programu, towarzyszyła jej w czasie procesu zmiany płci. Efektem jest niezwykły dokument pokazujący drogę bohaterki do nowego życia.

drpfzq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drpfzq0