Duchowny o Durczoku. "Zabrakło pokory"

Kamil Durczok zmarł w ubiegłym roku
Kamil Durczok zmarł w ubiegłym roku
Źródło zdjęć: © fot. Akpa

14.11.2022 14:25, aktual.: 14.11.2022 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kamil Durczok był bardzo znanym dziennikarzem, który w ostatnich latach zmagał się z wieloma problemami. Zaprzyjaźniony z jego rodziną duchowny miał ostatnio okazję opowiedzieć o ich znajomości. Wyznał, kiedy widział go ostatni raz.

Kamil Durczok zmarł 16 listopada 2021 r. w szpitalu w Katowicach. Miał zaledwie 53 lata. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano przewlekłą chorobę i zatrzymanie krążenia.

Jeszcze za życia Durczok sporo pisano o jego problemach z alkoholem.

- Kamil walczył. Raz sobie lepiej radził, raz gorzej. Ale to nie jest tak, że on miał gen autodestrukcji. Od momentu, gdy została postawiona diagnoza, że jest alkoholikiem, podejmował różne próby leczenia. Pomagał nam m.in. ks. Piotr Brząkalik (duszpasterz trzeźwości w Archidiecezji Katowickiej - przyp. red.), wiele razy bywaliśmy u niego, czasem w środku nocy - wyznał jakiś czas temu jego brat Dominik Durczok w rozmowie z "Faktem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z racji zbliżającej się rocznicy śmierci Durczoka, "Dobry Tydzień" postanowił porozmawiać z Brząkalikiem.

- Z prośbą o modlitwę i wsparcie zwrócił się do mnie jego brat. Fundamentem skutecznego leczenia odwykowego jest akceptacja, że to mój problem i że nie ma powrotu do kontrolowanego picia. Ale w przypadku księży, lekarzy, prawników, ludzi z medialnego topu to wyjątkowo trudne. To oni przecież są od rozwiązywania cudzych problemów, a tu ktoś taki sam potrzebuje pomocy - powiedział duchowny.

Dziennikarz cierpiał, ale nie zwierzał się z tego księdzu. Najważniejsza była walka z nałogiem. W gazecie można przeczytać, że były prowadzący "Faktów" nie potrafił zejść z piedestału i to był jego dramat. "Jeśli chcesz naprawdę skutecznie uporać się z alkoholizmem, musisz zapomnieć, że jesteś aż Kamil Durczok i zaakceptować, że jesteś tylko Kamil Durczok" - słyszał dziennikarz często od duchownego.

Ostatni raz Brząkalik widział go po nieudanej próbie leczenia w ośrodku odwykowym.

Odwiedziłem Kamila, gdy już mieszkał u mamy. Zabrakło pokory? Tak wobec siebie, jak i alkoholu. Nie rozważajmy, dlaczego Kamilowi się nie udało, to jest tajemnica jego życia. Może warto wyciągnąć z tego wniosek, że wobec nałogu nie ma ludzi silnych, niezależnie od tego, kim by nie byli i jakich ról, zawodów, funkcji czy powołań by nie pełnili - stwierdził ksiądz.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalicznych wczasach w pensjonacie "Biały Lotos", załamujemy ręce nad zdradą Henry’ego Cavilla oraz wspominamy największych mięśniaków kina akcji lat 80. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także