Drugi sezon "Dynastii Tudorów" w polskiej telewizji!

Drugi sezon "Dynastii Tudorów" w polskiej telewizji!
Źródło zdjęć: © HBO

20.08.2008 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziesięć nowych odcinków *Dynastii Tudorów przedstawia dalsze losy Henryka VIII i znajdującej się pod jego rządami Anglii. Produkcja otrzymała dwie nominacje do tegorocznych nagród Emmy. Premierowe odcinki serialu polscy widzowie będą mogli oglądać od wtorku, 16 września o godz. 20:10 w HBO.*

Drugi sezon Dynastii Tudorów obejmuje siedem lat, od śmierci kardynała Wolsey’a w 1530 roku do egzekucji Anny Boleyn w 1536 roku. Ten pozornie krótki okres okazał się być przełomowym w historii Anglii. Akcja serialu rozpoczyna się w chwili, gdy Henryk VIII bezskutecznie usiłuje unieważnić swoje małżeństwo z Katarzyną Aragońską i poślubić Annę Boleyn. Kierują nim różne, często sprzeczne motywy. Przede wszystkim chce jednak spłodzić syna, dziedzica z rodu Tudorów.

Polityczne i osobiste ambicje króla znacząco wpływają na przebieg angielskiej reformacji. Henryk zaczytuje się w reformatorskich dziełach zbuntowanego niemieckiego teologa, Marcina Lutra. Pod ich wpływem zaczyna inaczej patrzeć na Kościół katolicki, jego przywileje i władzę. Rozpętuje okrutną i krwawą wojnę, by zostać panem swego losu – zarówno w duchowym, jak i w świeckim wymiarze. W drugim sezonie serialu, podobnie jak pierwszym, nie brakuje intryg, spisków i walki o władzę.

Produkcja zdobyła cztery nominacje do zeszłorocznych nagród Emmy, otrzymując dwie statuetki. W tym roku serial został nominowany w dwóch kategoriach: casting i kostiumy. Dynastia Tudorów zdobyła także dwie nominacje do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy serial obyczajowy oraz najlepszy aktor w serialu obyczajowym. Drugi sezon Dynastii Tudorów wyprodukowała Peace Arch Entertainment we współpracy z telewizją ShowTime.

W postać Henryka VIII ponownie wcielił się Jonathan Rhys Meyers. W serialu zobaczymy także Jeremy’ego Northama (Sir Tomas More), Marię Doyle Kennedy (królowa Katarzyna Aragońska), Natalie Dormer (Anna Boleyn), Henry’go Cavilla (Brandon, książę Suffolk) i Thomasa Cromwella (James Frain)
. W roli papieża wystąpił Peter O’Toole. Za scenariusz serialu odpowiedzialny był ponownie Michael Hirst. Jest on autorem scenariuszy filmów Elizabeth oraz Elizabeth: Złoty wiek z Cate Blanchett w roli głównej.

Drugi sezon Dynastii Tudorów składa się z dziesięciu odcinków. W Polsce serial będzie można oglądać od 16 września w każdy wtorek o godz. 20:10 w HBO. Powtórki będą emitowane w czwartki o godz. 22:00 oraz w niedziele przed północą w HBO2.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także