Trwa ładowanie...
08-05-2015 12:44

"Dom": jak potoczyły się dalsze losy gwiazd serialu?

"Dom": jak potoczyły się dalsze losy gwiazd serialu?Źródło: AKPA
d1o8xqo
d1o8xqo

"Dom" w reżyserii Jana Łomnickiego, czyli jeden z najpopularniejszych polskich seriali ma już 35 lat. Z tej okazji w studiu telewizyjnym przy Woronicza spotkali się aktorzy, którzy przez dwadzieścia lat tworzyli barwną społeczność kamienicy przy ulicy Złotej w powojennej Warszawie od 1945 do 1980 roku. Jak zmienili się główni aktorzy?

Tomasz Borkowy, który w serialu "Dom" wcielił się w rolę Andrzeja Talara, Halina Rowicka, czyli ekranowa Ewa Talar, Bożena Dykiel jako Halina Wrotek oraz Zbigniew Buczkowski, który zagrał Henia Lermaszewskiego - wszyscy aktorzy do dziś wspominają z łezką w oku to, co 35 lat temu działo się na planie produkcji. Podczas jubileuszowego spotkania nie zabrakło anegdot, kulis poszczególnych scen oraz opowieści o aktorskiej codzienności na planie.

- Lubię tę moją Halinę. To kobieta z jajem, dobrze stąpająca po ziemi osoba. Mówił mi Janek Łomnicki, że Platerówki, kiedy obejrzały serial, to się ode mnie odcięły, tłumacząc, że Platerówka nigdy nie umilała sobie życia, a Halina potrafiła zorganizować sobie i dywan, i białą sypialnię. Guzik prawda. Kto nie był zorganizowany w czasie wojny i po wojnie, ten miał figę. Ja miałam dwie - wspominała Bożena Dykiel, która obecnie występuje w produkcji TVN "Na wspólnej".

Z kolei Tomasz Borkowy, który do TVP przyjechał specjalnie ze swojego drugiego domu, którym stała się Szkocja, również przyznał, że rola Andrzeja to z małymi potknięciami, wielka przygoda.

d1o8xqo

- Zaczęło się tak, że śmiałem odmówić Janowi Łomnickiemu. Niestety, to jest młodość. Potem iskrzyło między nami na planie dość długo, aż do pierwszej wspólnie wypitej wódki, po której przeszliśmy na ty i przyjaźniliśmy się do końca jego dni. Od tamtej pory mógł mnie też bezkarnie besztać bezpośrednio, bez udziału drugiego reżysera. Patrząc na serial dziś, myślę, że chciałbym nadal być taki młody. Spotkałem się z tą rolą dosyć ciężko. Jestem miastowy, chłopak z Pragi, a miałem zagrać chłopaka ze wsi, którego, przyznam, początkowo mało widziałem w scenariuszu. Brak mi było w nim tej wiejskości, ale aktor, który ma odrobinę szczęścia, który złapie tę odrobinę szczęścia, wchodzi na wyższą półkę. To, że zakochany po uszy w mojej ówczesnej dziewczynie wziąłem w końcu tę rolę, to było właśnie moje szczęście. Dzięki temu mogę po 35 latach od emisji pierwszego odcina opowiadać historie, których nigdy bym nie przeżył siedząc w teatrze w Krakowie. To wspaniała rzecz! - przyznał z dumą Tomasz Borkowy.

W latach 80. artysta wyjechał z Polski i zagrał w ponad dwudziestu filmach anglojęzycznych. Obecnie na stałe mieszka w Edynburgu, gdzie prowadzi agencję teatralną "Universal Arts". Więcej na temat pracy na planie serialu dowiecie się z zamieszczonego powyżej fragmentu programu "Pytanie na śniadanie" z gościnnym udziałem aktora.

W jedną z głównych ról w kultowym serialu "Dom" wcieliła się również Halina Rowicka. Choć w późniejszych latach aktorka zagrała jeszcze w kilkudziesięciu produkcjach filmowych i telewizyjnych, widzowie kojarzą ją głównie z postacią Ewy Talar. Jak sama zresztą przyznała, nie widzi w tym żadnego problemu.

d1o8xqo

- To przecież znakomity serial, poza tym nie zawsze tak się dzieje. Ostatnio na ulicy podeszła do mnie starsza pani, przypominając mi i dziękując za "Miesiąc na wsi", gdzie grałam Wieroczkę. A była to jedna z moich pierwszych teatralnych ról - mówiła na łamach "Tele Tygodnia".

Obecnie artystka związana jest z warszawskimi scenami teatralnymi, jednak myli się ten, kto uważa, że kariera jest dla niej najważniejsza. To najbliższych od zawsze stawiała na pierwszym miejscu i to właśnie rodzinie poświęciła sporą część swojego życia.

Wierni fani serialu "Dom" z pewnością pamiętają także postać Henia Lermaszewskiego, w którego wcielił się Zbigniew Buczkowski. Dziś widzowie kojarzą aktora z mnóstwa niezwykle błyskotliwych epizodów i charakterystycznych ról drugoplanowych, a młodsze pokolenie głównie z takich seriali jak: "Graczykowie", "Święta wojna" i "Barwy szczęścia".

d1o8xqo

- Z Heńkiem jestem ciągle jakoś związany, tak jak on zawsze coś komuś załatwiam. Dziś już nie ma takich seriali, aktorom nie zagląda się w duszę, w oczy. "Dom" był robiony według starej polskiej szkoły. Ładnie pani to nazwała, że każdy odcinek "Domu" był filmem - mówił w rozmowie z Małgorzatą Raduchą.

Wśród plejady aktorów, którzy wystąpili w serialu "Dom", którego scenariusz napisali Jerzy Janicki oraz Andrzej Mularczyk, znaleźli się także m.in.: Wacław Kowalski, Barbara Rachwalska, Henryk Bista, Krzysztof Kołbasiuk, Joanna Żółkowska oraz Jan Englert.

d1o8xqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o8xqo