Fenomen "Deszczów niespokojnych". Mimo upływu lat piosenkę znają niemal wszyscy

Nie ma chyba pełnoletniej osoby w naszym kraju, która nie odgadłaby tytułu utworu Edmunda Fettinga po tzw. "jednej nutce". "Deszcze niespokojne" potrafi zanucić każde pokolenie, bez względu na to, czy żyło jeszcze w PRL-u, czy już w III RP. A jak po latach wspominają utwór muzycy, którzy wychowali się na serialu z Gajosem, Szarikiem i Rudym 102?

Na zdjęciu Janusz Gajos jako Janek Kos i pies Szarik
Na zdjęciu Janusz Gajos jako Janek Kos i pies Szarik
Źródło zdjęć: © PAP | Witold Rozmysłowicz

Po niedawnej awanturze, którą w naszym kraju wywołały słowa Janusza Gajosa oraz sposób, w jaki zareagowała na nie europosłanka Beata Mazurek, "Czterej pancerni i pies" po raz kolejny stali się przedmiotem dyskusji w związku z propagandowym charakterem serialu. Choć od jego premiery minęły 54 lata, wiele osób oglądając przygody załogi czołgu Rudy 102, odczuwa dysonans poznawczy kibicując polskim żołnierzom, współpracującym na ekranie z "sowieckim przyjacielem".

Niechęć widzów do częstotliwości, z jaką produkcja jest nadawana, oraz przekłamywania historii "braterskich" stosunków z ZSRR nie przesłania jednak ogólnego fenomenu piosenki. Utworu Edmunda Fettinga o niespokojnych deszczach i dzielnych czołgistach.

Postanowiliśmy zapytać, jak po latach kompozycję Adama Walacińskiego do słów Agnieszki Osieckiej wspominają muzycy, którym dzieciństwo nieustannie kojarzy się z "Balladą o pancernych" (bo tak brzmi jej oficjalny tytuł).

Co o "Balladzie o pancernych" sądzą Bartek Królik, Tomasz Organek, Marek Raduli i Damian Ukeje?

Miłe wspomnienia związane nie tylko z serialem, ale również z czołówką, ma Bartek Królik. Wokalista, kompozytor, basista i producent muzyczny, który stoi za sukcesami m.in. Agnieszki Chylińskiej, Sistars i Łąki Łan zdradził, że "'Czterech pancernych' nie dało się ani odzobaczyć, ani odsłyszeć":

"Ta piosenka mocno wyróżniała się ze względu na charakterystyczny niski męski baryton, który rezonował z głośników naszych ówczesnych telewizorów [...]. Siła tego utworu to stoicki głos Edmunda Fettinga i zapadający w ucho tekst śpiewany powoli, dzięki czemu był 'docieralny'. Dodatkowo 'kopytkujący' aranż świetnie wpisujący się w konwencję filmu wojennego" - stwierdził muzyk.

Równie miłe wspomnienia z muzyką z serialu ma Tomasz Organek. Jak sam wspomina, "'Czterej pancerni i pies' to najważniejszy serial jego dzieciństwa", a samą piosenkę wspomina "z rozrzewnieniem":

"Znałem ją na pamięć. Pamiętam, jak pędziłem ze szkoły, żeby zdążyć na film. Obok 'Stawki większej niż życie' z Hansem Klossem, to najważniejszy serial mojego dzieciństwa. Nie miałem pojęcia, że to w dużej mierze film propagandowy, byłem na to za mały. Dla mnie liczyli się tylko Janek, Marusia, Gustlik i Rudy 102."

Edmund Fetting - "Deszcze niespokojne" (1967)

Muzyk zwraca również uwagę na to, że siłą "Ballady o pancernych" jest "aranżacja i melodia". "Ogromną rolę odgrywał też charyzmatyczny głos Edmunda Fettinga. To wszystko było tak sugestywne i piękne, że potrafię to przywołać w myślach o każdej porze dnia i nocy. To szlachetna, stara szkoła kompozytorska i wykonawcza" - dodał.

Zapytany o to, czy tekst "Ballady o pancernych" nie jest zbyt propagandowy, Tomasz Organek odpowiedział: "Na pewno, mnóstwo tam było propagandy radzieckiej, ale byliśmy dziećmi i zupełnie tego nie rozumieliśmy". Jak wspomina, "dopiero później, gdy skończył się PRL i byliśmy na tyle świadomi historii, żeby wiedzieć, jak wyglądała współpraca z naszym "sojusznikiem", dotarło do nas, w jakich celach powstał ten film". Podkreśla jednak, że to nie popsuło mu wspomnień.

Równie sentymentalnie do "Ballady o pancernych" podchodzi Marek Raduli. Gitarzystę i kompozytora zarówno serial "Czterej pancerni i pies", jak i piosenka w wykonaniu Edmunda Fettinga, przenosi w czasy dzieciństwa.

"To był czas mojego dorastania [...]. W końcówce lat 60., czyli w okresie kiedy miałem jakieś 10 lat, każdy chciał być oczywiście Jankiem. Szukaliśmy na podwórku psa, który mógłby być Szarikiem. Jeśli chodzi o samą piosenkę, to chyba nie ma osoby w Polsce, która by tej piosenki nie znała. [...] Właśnie ten utwór, przez charakterystyczny głos Pana Fettinga, robi wrażenie" - zdradził muzyk.

Marek Raduli dodał też, że utworu "dobrze się słuchało". "To były czasy w polskiej muzyce, kiedy orkiestracja utworów była zawsze z rozmachem. [...] Zawsze będzie to ten rodzaj twórczości muzyki polskiej, który jest absolutnie niezapomnianym elementem" - podsumował gitarzysta.

Damian Ukeje, wokalistka i kompozytor przyznaje, że "nigdy nie był wielkim fanem serialu 'Czterej pancerni'". Sentyment ma jednak do czołówki. "Kiedy w odbiorniku telewizyjnym szła czołówka, zostawała w mojej głowie co najmniej do zaśnięcia".

"Siła tego utworu wynika z kilku powodów. Najbardziej oczywistym jest wielkość kultowego serialu z lat 60., jednakże jako muzyk nie sposób nie docenić genialnego pióra Agnieszki Osieckiej, gdzie każde słowo ma wielką wagę. Wciągająca kompozycja Adama Walicińskiego, któremu muzyka filmowa nie była obca, nadaje temu specyficznego charakteru. Wisienką na torcie jest głos Edmunda Fettinga, który w swojej barwie i sposobie zaśpiewu tworzy piękna i jakże prawdziwą opowieść. Wówczas każdy z nas jest tym pancernym" - dodaje wokalista.

Muzyk zdradził też, że "wystarczy wzmianka o 'Balladzie o Pancernych', a muzyka sama wyłania z odmętów pamięci". Zaznaczył również, że "Deszcze niespokojne" są częścią naszej kultury. "W jakimś stopniu składowa naszej polskości" - podsumował artysta.

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (163)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (873 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (402 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.