"Czterdziestolatek" - ciekawostki o kultowym serialu
"Czterdziestolatek" był jednym z najpopularniejszych seriali powstałych w naszym kraju w czasach PRL-u. Zabawne perypetie inżyniera Stefana Karwowskiego doskonale wpasowały się w oczekiwania ówczesnych widzów. Sekret sukcesu produkcji tkwił między innymi w świetnie skonstruowanych postaciach, z którymi łatwo mógł utożsamić się każdy oglądający. Dziś "Czterdziestolatek" uznawany jest wręcz za produkcję kultową.
W środę 13 października dotarła do nas smutna informacja o śmierci odtwórcy głównej roli serialu - Andrzeja Kopiczyńskiego. To właśnie dzięki wcieleniu się w tytułowego bohatera produkcji Jerzego Gruzy aktor cieszył się ogromną sławą. Warto przypomnieć sobie kilka ciekawostek związanych z legendarnym "Czterdziestolatkiem". Jakie interesujące tajemnice wiążą się z powstawaniem serialu?
Początkowo powstało zaledwie siedem odcinków
"Czterdziestolatek" pojawił się w polskiej telewizji w maju 1975 roku. Można przypuszczać, że twórcy serialu nie spodziewali się aż ciepłego przyjęcia dzieła ze strony widzów. Początkowo bowiem nakręcono tylko siedem około czterdziestominutowych odcinków produkcji. Ogromna oglądalność "Czterdziestolatka" niejako wymusiła na Jerzym Gruzie stworzenie kolejnych serii. Ostatecznie serial zamknął się w 21 odcinkach podzielonych na cztery sezony (emisja do 1978 roku). W międzyczasie powstała także pełnometrażowa wersja produkcji - "Motylem jestem, czyli romans 40-latka". Za udział w tej komedii Andrzej Kopiczyński został nawet uhonorowany statuetką Złotego Lwa. Wiele lat później, bo w 1993 roku, Gruza próbował wskrzesić serię, kręcąc jej dalsze losy pod szyldem "Czterdziestolatek. 20 lat później". Tytuł ten jednak zniknął z anteny po emisji zaledwie 15 epizodach.
"Czterdziestolatek" kreował trendy
"Czterdziestolatek" był w latach 70. tak popularnym serialem, że w pewnym stopniu kreował nowe trendy. Półokrągły łuk w otworze na drzwi, jaki zlecił Karwowskiemu wykonać projektant wnętrz Iwo Czarnecki, stał się bardzo częstym elementem wystroju polskich mieszkań. Co więcej, określenie "łuk Karwowskiego" na stałe weszło do potocznej polszczyzny. Z kolei charakterystyczny czerwony Fiat 126p, jakim główny bohater podążał ulicami Warszawy, został nazwany przez miłośników motoryzacji "Karwowskim".
Wszystkie wcielenia "kobiety pracującej"
Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci "Czterdziestolatka" była kultowa już tzw. "kobieta pracująca", w którą wcielała się niezastąpiona Irena Kwiatkowska. W każdym odcinku bohaterkę można było zobaczyć w zupełnie innej roli, gdyż jak sama zawsze podkreślała "żadnej pracy się nie bała". I tak Irena Kwiatkowska była w serialu kolejno: roznosicielką mleka, specjalistką od uszczelniania okien, inkasentką gazowni-elektrowni, ajentką PZU, sprzedawczynią cielęciny, szwaczką, sprzątaczką na uniwersytecie, listonoszką, kontrolerką biletów, hydraulikiem, kominiarzem, pomocą domową, jednoosobową trójką szkolną, rzeczoznawczą, inspektorem, agentką do walki z terroryzmem, ochotniczką w Komitecie Opieki nad Żonami Rezerwistów, naganiaczem oraz ogrodnikiem.
Piotr Kąkolewski - odtwórca roli syna głównego bohatera
Skoro mowa już o najbardziej charakterystycznych postaciach w "Czterdziestolatku", nie można pominąć słynnego Marka Karwowskiego - syna głównego bohatera. Postać tę odgrywał dziecięcy aktor - Piotr Kąkolewski. Niesforny rudowłosy nastolatek szybko stał się ulubieńcem widzów. Mało kto wiedział jednak, że w rzeczywistości występował on na planie serialu w specjalnie przygotowanej peruce. Kąkolewski pojawił się też w kinowej wersji produkcji, po czym zakończył swoją przygodę z kinem w 1980 roku. Podobnie jak jego serialowy ojciec w rzeczywistości został… inżynierem. Od ponad 25 lat pracuje w charakterze architekta.
Rondo "Czterdziestolatka"
"Czterdziestolatek" doczekał się swojego ronda. Specjalne imię nadano skrzyżowaniu na pograniczu warszawskiego Śródmieścia i Ochoty, u zbiegu Alej Jerozolimskich, ul. Chałubińskiego oraz alei Jana Pawła II. Co ciekawe, rondo to znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego, nad którym pracował inżynier Stefan Karwowski. Bardzo ciekawe wyglądają także adresy, pod jakimi mieszkała rodzina głównego bohatera serialu. Zmieniają się one bowiem w kolejnych odcinkach - ul. Pańska 92/161, ul. Pańska 62/138 oraz ul. Pańska 62/137.