Trwa ładowanie...

"Cinema Verite" na DVD: Kiedy rzeczywistość stała się rozrywką, wszystko się zmieniło

Share
"Cinema Verite" na DVD: Kiedy rzeczywistość stała się rozrywką, wszystko się zmieniło
Źródło: Galapagos
d2z4eii

„An American Family” to tytuł pierwszego programu z gatunku reality show zrealizowanego jeszcze w 1973 roku przez stację PBS. Najnowsza produkcja telewizji HBO uhonorowana nagrodą Emmy i nominowana do 3 Złotych Globów opowiada o kulisach produkcji, która zmieniła historię. Film zatytułowany „Cinema Verite” zadebiutuje w ofercie Galapagos Films już 20 kwietnia.

„An American Family” to tytuł pierwszego programu z gatunku reality show zrealizowanego jeszcze w 1973 roku przez stację PBS. Najnowsza produkcja telewizji HBO uhonorowana nagrodą Emmy i nominowana do 3 Złotych Globów opowiada o kulisach produkcji, która zmieniła historię. Film zatytułowany „Cinema Verite” zadebiutuje w ofercie Galapagos Films już 20 kwietnia.

W latach 70. amerykańska telewizja pełna była wyidealizowanych seriali familijnych, w których dzieci były grzeczne, rodzice zawsze opanowani, a problemy praktycznie nie istniały. Dokumentalista Craig Gilbert (James Gandolfini)
chciał rozbić ten nierzeczywisty świat pokazując na ekranie prawdziwą rodzinę, prawdziwe problemy i prawdziwe życie.

d2z4eii

W Santa Barbara poznał rodzinę Loudów, która była tak pewna swojego szczęścia, że zgodziła się na to by ich życiu na co dzień przez 7 miesięcy towarzyszyła kamera. Pat Loud (Diane Lane) była gospodynią domową i matką skupioną na wychowaniu pięciorga dzieci. Jej mąż Bill (Tim Robbins) rzadko bywał w domu, ponieważ jako jedyny pracował na utrzymanie rodziny, a w dodatku zawodowe obowiązki zmuszały go do częstych wyjazdów.

Niestety, wraz z pojawieniem się w ich domu ekipy telewizyjnej dla rodziny Loudów zaczynają się ciężkie czasy. Pat, zmęczona ciągłymi nieobecnościami męża oraz wszechobecnymi kamerami coraz częściej kłóci się z Billem. Z kolei pomysłodawca programu Craig Gilbert, chcąc zrealizować jak najciekawszy materiał, ciągle podburza i tak już skonfliktowanych małżonków by wreszcie otwarcie oskarżyć Billa o to, że ten zdradza żonę...

Kiedy rok później program „An American Family” zostaje pokazany na antenie telewizji PBS ogląda go 10 milionów widzów, a Loudowie z dnia na dzień stają się najbardziej znaną i najczęściej ocenianą rodziną w Ameryce. Czy udało im poradzić sobie z tą niespodziewaną popularnością?

Film z gatunku docudrama powraca do wydarzeń, które zmieniły oblicze współczesnej telewizji. Oparty na faktach obraz, w którym wykorzystano także materiały z oryginalnego programu „An American Family”, ukazuje kulisy powstania pierwszego amerykańskiego programu reality show i skłania do przemyśleń nad fenomenem popularności tego typu audycji.

d2z4eii

Galapagos Films przedstawia doskonałą produkcję telewizji HBO. „Cinema Verite” wyreżyserowali Shari Springer Beran i Robert Pulicni, nominowani do Oscara® twórcy kultowego filmu „Amerykański splendor”. Główne role w obrazie zagrali: zdobywca Oscara® Tim Robbins („Skazani na Shawshank”), nominowana do Oscara® Diane Lane („Niewierna”), zdobywca Złotego Globu i trzech nagród Emmy James Gandolfini („Rodzina Soprano”) oraz Thomas Dekker („Terminator: Kroniki Sary Connor”).

− Programy z gatunku reality show opanowały telewizję w stopniu, w jakim nikt tego nie przewidział. Uznaliśmy, że w tej sytuacji warto opowiedzieć o tym w jakich okolicznościach narodził ten gatunek. A narodził się wspólnie z rodziną Loudów – mówi reżyser Robert Pulcini.

Film „Cinema Verite” powstał na podstawie scenariusza Davida Seltzera, jednego z hollywoodzkich weteranów mających na swoim koncie m.in. fabułę kultowego horroru „Omen” z 1976 roku w reżyserii Richarda Donnera z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Zdjęcia do obrazu prawie w całości zostały zrealizowane w Los Angeles w stanie Kalifornia. Telewizyjna premiera „Cinema Verite” odbyła się 23 kwietnia 2011 roku i towarzyszyły jej entuzjastyczne recenzje krytyków.

O filmie pisały wszystkie najważniejsze media w USA. Dziennik „San Francisco Chronicle” nazwał film „genialnym”, a „New York Post” zachwycał się doskonałymi kreacjami aktorskimi Tima Robbinsa, Diane Lane i Jamesa Gandolfiniego. W licznych recenzjach „Cinema Verite” określano mianem „cudownego” (Entertainment Weekly), „na piątkę” (Newsday), „fascynującym” (Newsweek), „emocjonalnym” (The Wall Street Journal).

d2z4eii

Entuzjastyczne recenzje krytyków znalazły potwierdzenie w prestiżowych nagrodach. „Cinema Verite” zdobył trzy nominacje do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy film telewizyjny, najlepsza rola męska (Tim Robbins) oraz najlepsza rola kobieca (Diane Lane). Obraz ponadto został honorowany nagrodą Emmy za montaż (Sarah Flack i Robert Pulcini) oraz zdobył 8 nominacji do tej nagrody (w tym za najlepszą reżyserię i dla najlepszej aktorki).

WYDANIE DVD

Wydanie DVD filmu „Cinema Verite” na sklepowych półkach pojawi się już 20 kwietnia. Na płycie obok filmu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne.

• za kulisami cinema verite: wywiady z obsadą i twórcami

• komentarze reżyserów Shari Springer Berman, Roberta Pulcini oraz Diane Lane

d2z4eii

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z4eii
d2z4eii