Trwa ładowanie...
choroba

Chory nastolatek urażony propozycją telewizji. "Nie powinno się nas tak nazywać"

Brytyjska stacja telewizyjna zgłosiła się do chłopaka dotkniętego rzadką chorobą genetyczną, by wziął udział w programie "Nieumawialni" ("The Undateables"). Nastolatek odebrał to jako obrazę i wyraził głośny sprzeciw.

Share
Chory nastolatek urażony propozycją telewizji. "Nie powinno się nas tak nazywać"
Źródło: twitter.com
d280noj

Ashley Carter to 17-latek dotknięty zespołem Treachera Collinsa (TCS). To genetyczny zespół wad wrodzonych, który przejawia się m.in. zniekształceniem oczu, małżowin usznych i pomniejszeniem żuchwy. Ashley jako dziecko bardzo cierpiał z powodu reakcji rówieśników na swój wygląd. Z czasem zaczął się jednak angażować w kampanie przeciwko nękaniu i przemocy wobec słabszych.

O swoim losie opowiadał w popularnych programach typu "Loose Women" czy "The Jeremy Kyle Show". Niedawno stacja Channel 4 chciała go zwerbować do serialu dokumentalnego, noszącego kontrowersyjny tytuł "The Undateables" (nieumawialni, niezdolni do randkowania). Program przedstawia historie ludzi z wrodzonymi wadami genetycznymi, którzy na przekór trudnościom szukają miłości.

- Przeczytałem email mojej mamie, Loiuse. Oboje czuliśmy się urażeni tą propozycją – cytuje słowa Ashleya "Independent". – Nas, ludzi żyjących z wadami genetycznymi, nie powinno się nazywać "nieumawialnymi". Jesteśmy normalnymi ludźmi i żyjemy wspaniałym życiem.

Twórcy programu podziękowali za odpowiedź Ashleya i przeprosili, że poczuł się urażony tytułem. Zdaniem ludzi z Channel 4 jest on odzwierciedleniem tego, w jaki sposób niektóre osoby postrzegają ludzi dotkniętych różnymi chorobami. Sam program ma zaś ich zdaniem pozytywny wydźwięk i wartość edukacyjną. Prezentując historie ludzi dotkniętych rzadkimi chorobami są w stanie zmieniać ich postrzeganie przez społeczeństwo.

d280noj

Podziel się opinią

Share
d280noj
d280noj