Choroba psychiczna dotyka największe gwiazdy. Raz euforia, raz depresja
Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, na chorobę afektywną dwubiegunową cierpią gwiazdy z pierwszych stron gazet. W ich przypadku uśmiech i nienaganny wizerunek na czerwonym dywanie byłby niemożliwy bez zażywania leków.
17.06.2019 06:14
- Znacie symptomy, po których rozpoznaje się większość chorób: gorączka, ból brzucha, dreszcze itp. Z psychozą maniakalno-depresyjną wiąże się rozwiązłość seksualna, nadmierne wydawanie i nadużywanie różnych substancji. Co dla mnie brzmi jak fantastyczny weekend w Las Vegas – mówiła kiedyś Carrie Fisher. Aktorka, która zasłynęła jako Leia w "Gwiezdnych Wojnach", a w życiu prywatnym ofiara choroby afektywno dwubiegunowej.
Fisher, która zmarła w wieku 60 lat na zawał serca, miała do siebie ogromny dystans i mówiła otwarcie o swoich problemach. O nadużywaniu narkotyków przed pełnoletnością i stanach depresyjnych, które przychodziły po chwilach euforii.
- Jest dobrze, ale jestem dwubiegunowa. Przyjmuję 7 lekarstw, które przyjmuję 3 razy dziennie. To cały czas mi przypomina o mojej chorobie. Nigdy nie byłam od tego wolna chociażby przez jeden dzień. To tak, jak bycie cukrzykiem – mówiła Fisher.
Choroba psychiczna, w tym psychoza maniakalno-depresyjna, dotyka wielu gwiazd Hollywood. Dla niektórych to wciąż temat tabu, inne sławy bagatelizują objawy, przez co bardzo późno dochodzi do postawienia diagnozy i przepisania leków pozwalających w miarę normalnie funkcjonować. Tak było z Kanye Westem, który trafił na obserwację psychiatryczną dopiero po serii kontrowersyjnych komentarzy i odwołaniu koncertów w 2016 r. "Dla niego leki to nie opcja, bo zmieniają to, kim jest" – mówiła Kim Kardashian, żona rapera.
Specjaliści są zgodni, że leki mogły także uratować Kurta Cobaina, który popełnił samobójstwo w wieku 27 lat. Lider Nirvany jako nastolatek zażywał leki na zespół zaburzeń koncentracji uwagi (ADD), jednak przerwał leczenie po zaledwie kilku miesiącach. Później zaczął się "leczyć" na własną rękę alkoholem i narkotykami.
"Nie byłem zaskoczony, że popełnił samobójstwo" – mówił wybitny psychiatra prof. Michael Fitzgerald po zapoznaniu się z przypadkiem muzyka. Jego zdaniem odstawienie leków na ADD w młodym wieku było pierwszym krokiem do upadku. Kiedy u dorosłego Cobaina zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową i zabrakło odpowiedniego leczenia, targnięcie się na własne życie było tylko kwestią czasu.
Wybuchy euforii i ataki depresji. Nadużywanie alkoholu, narkotyków i przemoc domowa. To oblicza psychozy depresyjno-maniakalnej, na którą cierpi wiele gwiazd z pierwszych stron gazet. Winona Ryder, Chris Brown, Mariah Carey, Mel Gibson, Jean-Claude Van Damme czy Catherine Zeta-Jones opowiadali publicznie o swojej chorobie. Lista "dwubiegunowych" celebrytów jest o wiele dłuższa, o czym wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, bo wielu z nich skutecznie ukrywa symptomy.
Jest to jednak problem, który dotyka nawet 1,5 proc. populacji. Psychoterapeutka z 20-letnim stażem Philippa Perry zauważyła wzrost liczby zachorowań na tę przypadłość. Wraz z autorami filmu "Moje dwie osobowości" starała się odpowiedzieć na pytanie, co jest tego przyczyną. Na potrzeby dokumentu spotkała się z chorymi, ich rodzinami oraz przyjaciółmi, by pokazać, jak wygląda ich codzienne życie i z jakimi przeciwnościami muszą się mierzyć. Film prezentuje charakterystyczny przebieg tej choroby - okresy depresji i niemocy przeplatają się z okresami pobudzenia i manii.