Chopin w sercu Warszawy

Oficjalne miejsce chopinowskie, geodezyjny środek Warszawy i wspaniałe wnętrza o znakomitej akustyce – z ich połączenia narodził się Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny.

Chopin w sercu Warszawy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Tomasz Sikora
Grzegorz Kłos

Miejscem tym jest kościół Świętej Trójcy, w którym Fryderyk Chopin wystąpił w roku 1825 przed carem Aleksandrem I i otrzymał od niego pierścień z brylantem. Kopuła kościoła – jedna z największych w Europie – sprawia, że posiada on wspaniałą akustykę i od wielu lat wykorzystywany jest jako przestrzeń koncertowa.

Krzyż na kopule stanowi geodezyjny środek Warszawy, według którego sir William Heerlein Lindley wytyczył sieć stołecznych wodociągów. Ponieważ budynek jest rotundą, fortepian będzie ustawiany w środku kościoła, idealnie pod latarnią kopuły, czyli w sercu Warszawy.

- Zamierzamy przywrócić Warszawie mało znane miejsce chopinowskie, które po generalnym remoncie wygląda zjawiskowo. Stołeczne wodociągi i filtry są inżynieryjnym arcydziełem - ich twórcom należy się również powszechna zbiorowa pamięć, a tę można budować mówiąc o kulturze industrialnej w sytuacjach nieoczywistych, jak festiwal pianistyczny Podczas festiwalu będą mogli Państwo usłyszeć pianistów o wyrazistych osobowościach artystycznych. Zależy nam, by proponowane interpretacje miały dużą siłę wyrazu przy jednoczesnej dbałości o zachowanie stylu chopinowskiego - mówi Przemysław Lechowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal to emanacja slow life I "uważności" na jakość życia - akcentuje korzystny wpływ muzyki klasycznej zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne - dlatego partnerami festiwalu są instytucje związane z tymi aspektami funkcjonowania człowieka. Miejsce ustawienia fortepianu to punkt zero podziemnego unaczynienia miasta, z którego biegną podziemne arterie wodociągowe. Znak graficzny towarzyszący festiwalowi to Diagnosis: Chopinocardia , a samo wydarzenie będzie promowane poprzez #chopinwsercu.

Drugie piętro galerii zamienione zostanie w strefę Chillout pod kopułą. Tu, w otoczeniu fotografii z cyklu Nostalgia Chopina, podarowanych festiwalowi przez Tomka Sikorę, będzie można słuchać muzyki w niepowtarzalny sposób...

Festiwal finansowany jest ze środków społecznych przy wsparciu organizacyjnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Wstęp na koncerty główne jest wolny i dostępne są one dla słuchaczy w wieku powyżej 10 lat.

Dla młodszych dzieci organizatorzy przygotowali również bezpłatne, półgodzinne Chopinutki – koncerty chopinowskie dla malutkich w wykonaniu wybitnych pianistów młodego pokolenia.

Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 16.00, a Chopinutki – koncerty chopinowskie dla malutkich o godz. 17.30, w kościele Świętej Trójcy przy placu Małachowskiego – tuż obok Zachęty.

Szczegóły na stronie festiwalu chopinwsercuwarszawy.pl.

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)