"Brud": plejada brytyjskich gwiazd w szalonej czarnej komedii
Już 17 października na ekrany kin wejdzie hardcore’owa komedia *"Brud". Film autorstwa twórców "Trainspotting" to historia Bruce’a Robertsona, detektywa, który w drodze na szczyt nie cofnie się przed niczym. W rolę zdeprawowanego policjanta wcielił się James McAvoy, a partnerują mu największe gwiazdy brytyjskiego kina.*
24.09.2014 10:29
Obok Jamesa McAvoya na ekranie pojawią się czołowe nazwiska brytyjskiego kina. Między innymi, znany z brawurowej roli tytułowej w filmie “Billy Elliot” Stephena Daldry’ego, Jamie Bell. Fanom Dickensa pamiętają go również jako Smike’a w ekranizacji „Nicholasa Nickleby”, gdzie zagrał u boku wielu gwiazd, w tym m.in. Charlie Hunnama, Anne Hathaway, Christophera Plummera, Jima Broadbenta, Kevina McKidda.
Jego następnymi filmami były „Mroczne dziedzictwo” Davida Gordona, „Moja droga Wendy” Thomasa Vinterberga i hollywoodzki hit „King Kong” w reżyserii Petera Jacksona. Jamie zagrał też w filmie Clinta Eastwooda „Sztandar chwały”, wcielając się w rolę Ralpha Ignatowskiego, bohatera II wojny światowej. W 2011 wystąpił w filmie Kevina McDonalda „Dziewiąty legion”, „Jane Eyre” Cary’ego Fukunagi z Mią Wasikowski i „Człowieku na krawędzi” z Samem Worthingtonem i Edem Harrisem. W tym samym roku zagrał też główną rolę w przebojowej ekranizacji jednego z najpopularniejszych komiksów na świecie „Przygody Tintina”. W ubiegłym roku skończył zdjęcia do wysokobudżetowego dzieła „Snowpiercer: Arka przyszłości” w reżyserii uznanego na całym świecie Joon-ho Bonga, twórcy „The Host: Potwór”. Rolą Raya Lennoxa w filmie “Brud” udowadnia, że nie boi się również odważnych ról, co potwierdza także jego występ w „Nimfomance” Larsa von Triera.
W brawurowej i nominowanej do BAFTA roli Bladeseya zobaczymy Eddiego Marsana. Jeden z najbardziej popularnych filmów w jego karierze to „Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia” Mike’a Leigh. Rola przyniosła mu nagrodę BIFA i nagrodę National Society of Film Critics za najlepszą rolę drugoplanową. Nagrodę BIFA w tej samej kategorii odebrał też za rolę w kolejnym filmie Mike’a Leigh „Vera Drake”, gdzie zagrał razem z Imeldą Staunton.
Eddie Marsa jest mistrzem drugiego planu i nawet gdy pojawi się w filmie na chwilę, jego obecność jest zawsze zauważona przez widzów i krytyków. Wziął udział w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Pojawia się zarówno w małych filmach artystycznych, jak i wielkich widowiskach Hollwyood. Wystąpił m.in.: w filmie „Gangi Nowego Jorku”, „21 gramów”, „V jak Vendetta”, „Życie ukryte w słowach”, przeboju Michaela Manna „Miami Vice”, „Mission Impossible III”, „Iluzjonista” czy „Hancock”. Wcielił się również w rolę inspektora Lestrade w nowej ekranizacji przygód Sherlocka Holmesa w reżyserii Guya Ritchiego.
W postać niezwykle urokliwej koleżanki po fachu detektywa Robertsona, Amandy Drummond, wciela się Imogen Poots. Obecnie jedna z najjaśniej świecących wschodzących młodych gwiazd kina. Z każdą jej rolą widać jak bardzo rozwija swój warsztat i talent. Jej przełomową rolą była postać Tammy w filmie Juana Carlosa Fesnadilo „28 tygodni później”. Za nią otrzymała nominację do BIFA. Od tej pory Imogen Poots zjednuje sobie widzów i krytyków na całym świecie.
Kolejne filmy z jej udziałem to „Ja i Orson Welles”, gdzie zagrała u boku bożyszcza nastolatek Zaca Efrona, „Człowiek sukcesu” z Michaelem Douglasem i Susan Sarandon, „Pęknięcia” z Evą Green i Juno Temple, „Centurion” z Michaelem Fassbenderem, „Postrach nocy” z Colinem Farrellem, „Jane Eyre” z Mią Wasikowski i Jamie Bellem oraz „Późny kwartet” u boku Christophera Walkena i Philipa Seymoura Hoffmana. W 2013 roku wystąpiła razem ze Stevem Cooganem w filmie Winterbottoma „Prawdziwa historia króla skandali” o Paulu Raymondzie, nazywanym "królem Soho", słynnym brytyjskim skandaliście. Ta kreacja dała jej statuetkę BIFA. Ostatnio coraz częściej pojawia się w filmach amerykańskich: „Ten niezręczny moment” i przebój Disneya „Need for Speed”, gdzie zagrała u boku Aarona Paula (znanego z serialu „Breaking Bad”). Nie zapomina jednak o brytyjskiej kinematografii, o czym świadczy jej udział w „Brudzie” i „Nauce spadania”. **